Klasiskās, akustiskās, elektriskās ģitāras kolkas

Kas tie ir?

Ģitāras spriegotāji, kas bieži saukti arī par skaņotājiem un kolkām, ir ierīces, ar kuru palīdzību tiek mainīts stīgu spriegums, tādējādi liekot stīgām skanēt kādā noteiktā augstumā. Lietojami ir visi šie trīs nosaukumi – kolkas, spriegotāji un skaņotāji – kā nu katram labāk patīk tos saukt. Kolkas ir daudziem un dažādiem stīgu instrumentiem, tostarp arī ģitārām. Parasti tās atrodas uz ģitāras grifa galvas. Kolkas darbojas ļoti vienkārši – ar roku pagriežot kolkas galvu, caur zobratu pārnesumu tiek pagriezta tapiņa uz kuras ir uztīta stīga, tādējādi tās spiegums kļūst lielāks vai mazāks un nots augstums mainās.

Kolkas uz grifa galvas

Dizaina atšķirības

Kolkas mēdz atšķirties pēc to dizaina. Ja akustisko dzelzs stīgu ģitāru kolkas ir ļoti līdzīgas elektrisko ģitāru kolkām, tad klasisko ģitāru kolkas jau ir nedaudz atšķirīgas. Attēlā redzams, ka elektriskās un akustiskās ģitāras kolkas ir slēgtas (nav redzami zobrati). Tāpat klasisko ģitāru kolkas parasti ir izskaistinātas ar grezniem rotājumiem. Tāpat arī atšķirīgs ir tās daļas novietojums, uz kuras tiek uztīta stīga. Klasiskajām ģitārām šīs kolkas var būt mazāk izturīgas, jo tiek izmantotas neilona stīgas, kurām spriegums ir mazāks, nekā dzelzs stīgām.

Izvietojums

Būtībā kolkas uz ģitāras grifa var tikt izvietotas visadžādākajos veidos, taču pastāv divi izplatītākie veidi. Viens no tiem ir – katrā grifa galvas pusē pa trim kolkām. Šāds izvietojums ir visām trim ģitārām, kas redzamas iepriekšējā attēlā, tātad tas ir izplatīts izvietojums gan klasiskajām, gan elektriskajām, gan akustiskajām dzelzs stīgu ģitārām. Otrs izplatītākais veids ir – sešas kolkas grifa vienā pusē. Šis izvietojums ir izplatītāks tieši elektriskajām ģitārām. Kolkas var būt izvietotas gan ģitāras grifa galvas augšpusē (izplatītākais veids), gan arī apakšpusē (retāk). Retāk izplatīts ir izvietojums, kur katrā grifa pusē ir nevienāds kolku skaits.

Locking kolkaVeidi

Visas kolkas, kuras esam apskatījuši līdz šim – gan slēgtās, gan atvērtās, pēc savas darbības un uzbūves ir līdzīgas, taču pastāv arī citādi kolku veidi. Tādas ir piemēram Die-cast kolkas un kolkas ar locking mehānismu. Die-cast kolkām ir atšķirīgs to izgatavošanas veids. Die-casting vispār ir metālapstrādes veids, kurā dažādas formas tiek iegūtas, sagatavēs lejot izkausētu metālu un iegūstot vēlamo formu spiediena ietekmē. Šādā veidā tad arī tiek ražotas Die-cast kolkas. Skaņotāji ar locking sistēmu ir tādi, kuri stīgu ”noslēdz” vietā to nofiksējot.  Tādējādi stīgai nevajag būt aptītai ap kolkas tapiņu. Ar šādiem skaņotājiem tiek samazinātas iespējamās problēmas ar precīza skaņojuma saglabāšanos. Var arī teikt, ka stīgu mainīšana ar šādiem spriegotājiem ir vienkāršāka.  Locking spriegotājus bieži vien izmato ģitārās, kurām ir tremolo sistēma, lai skaņojumu varētu saglabāt pēc iespējas precīzāku.

Brendi

Dažādi kolki ražotāji, protams, ir ir izkopuši katrs savu īpašo kolku dizainu un veidu. Šie populārie dizaini tiek daudz kopēti un izmantoti lētākās ģitārās. Lielākie kolku ražotāji neapšaubāmi ražo kvalitatīvas preces, tādēļ atliek vien izvēlēties sev patīkamāko veidu un dizainu. Atpazīstamākie un kvalitatīvākie kolku ražotāji ir:

  • Kolku ražotājiGrover
  • Schaller
  • Kluson
  • Rodgers
  • Gotoh
  • Wilkinson
  • Fender
  • Gibson
  • Music Man
  • Speedwinder
  • Sperzel
  • Dean
  • ESP
  • Preston tuners
  • Stauffer

Automātiskie skaņotāji

Pavisam īpašs spriegotāju veids ir automātiskie spriegotāji. Tiem īpaši pievērsusies tieši Gibson kompānija. Pirms kāda laika rakstiņā par Gibson Dark Fire stāstījām par Robot Tuners, kuri ļauj ģitāru dažādos skaņojumos noskaņot automātiski. Tagad ir radīts vēl kas efektīvāks – Gibson Min-ETune automātiskie skaņotāji, kas būtībā dara to pašu – automātiski noskaņo ģitāru, tikai process un rezultāts padarīts efektīvāks. Video redzams, kā šie Min-ETune spriegotāji darbojas praksē.

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Draugiem.lv pase