Nereti gadās, ka gan jaunām, gan jau lietotām akustiskām un dažāda veida ģitārām atlīmējas kāda no tās detaļām.

Šajā gadījumā tiek runāts par ģitāras tiltiņu un tā salabošanu (vieta, kurā tiek nofiksētas stīgas uz korpusa).

Tā kā Gitarspele.lv serviss ar to nodarbojas diendienā, rakstā tiek sniegti ieteikumi, kā atrisināt un izvairīties no šīs problēmas.

Iemesli, kāpēc tiltiņš atlīmējas:

  • Ģitāras uzglabāšana pārlieku lielā karstumā (pie radiatoriem, ilgstoši Saulē vai karstā uzkarsušā mašīnā). Tas liek ģitāras tiltiņam izliekties un līmei kļūt mīkstākai. Diemžēl tas nodara kaitējumu arī ģitāras virsmai
  • Līme nepietiekamā daudzumā un/vai kvalitātē (it īpaši lētā gala ģitāru ražotājiem)
  • Pārlieku liela stīgu saspringuma dēļ (uzliekot ģitārai neparedzēto stīgu veidu vai izmēru)
  • Ieplaisājis pats tiltiņš vai ģitāras virsma
  • Nepareiza pielīmēšana uz krāsotas virsmas vai neprecīzs iepriekšējs remonts

Kāpēc to vajag salabot?

  • Lai arī uz ģitāras ir iespējams spēlēt – to nepieciešams salabot, jo:

1. Tiltiņš turpinās plīst vaļā – un var pienākt brīdis, kad tas vispār nolūst. Šajā gadījumā pastāv risks, ka ģitāras korpusā būs radies caurums izplēsta roba apveidā vai arī ļoti sabojāta tās virsma
2. Stabils stīgu skanējums ir būtisks ģitārai pēc būtības
3. Ģitāras estētikai ir jābūt kārtībā! (tāpat kā salabotiem zobiem!)

Tāpēc, pirms iegādāties ģitāru, iesakām pārbaudīt, vai tai nav jau parādījušās spraugas pie tiltiņa pamatnes. Ja tā – ģitāras kopējā vērtība ir zemāka nekā bez defekta. Iesakām rūpīgi izvēlēties ģitāras uzglabāšanās vietu, lai tā Jums kalpotu ilgāk!

Bet, ja jau tiltiņš ir atlīmējies, svarīgi ir atcerēties, ka viss ir labojams, ja to dara laicīgi!

Tiltiņa remonta process:

  • Lai salabotu pilnīgi un lai tas būtu vizuāli nepamanāmi – tiltiņa pilnīga atlīmēšana ir nepieciešama. To var nedarīt tikai gadījumā, ja ir atlīmējusies ļoti maza sprauga!
  • Nepareiza tiltiņa noņemšana var sabojāt ģitāru. Ir jāņem vērā ģitāras koka materiāls un virsma ar visām tās īpašībām (tāpēc neiesakām to darīt pašiem!).

Attēlos redzami dažādi ģitāru labošanas 4 etapi (ģitārai, kurai stīgas tiek uzliktas ar „puļķīšu metodi”, kad stīgas iet caur korpusu):

1. Kā izskatās noplēsts tiltiņš un ģitāras virsma labošanas procesā, kā arī servisa katrai ģitārai individuāli izveidotā detaļa, kas nāks zem tiltiņa – 100 % garantija, ka tas tur arī paliks!
2. Rezonējošā materiāla – koka – detaļa tiek pārklāta ar pietiekamu daudzumu spēcīgas un kvalitatīvas līmes (ne vienmēr nepieciešams neilona stīgu ģitāras tiltiņu veidiem)
3. Tiek precīzi ievietota korpusa iekšienē un pieskrūvēta ar skrūvēm (ne vienmēr nepieciešams neilona stīgu ģitāras tiltiņu veidiem)
4. Tiek pielīmēts un precīzi nostiprināts pats tiltiņš (ir svarīgi to novietot milimetru simtdaļu precizitātē, jo katra tā pārvietošanās uz vienu vai otru pusi – ietekmē ģitāras precīzo skanējumu). Tiltiņš vairākas stundas tiek likts „zem kompreses”. Vēlāk ģitārai uzliek stīgas un pārbauda tās skanējumu