Šajā rakstā apskatīsim 5 lietas, kurām katrs pieredzējis ģitārists pievērš uzmanību, lai koncertos (vai arī vienkārši spēlējot mājās) negadītos nepatīkami pārsteigumi. Jau pirms laika novērst dažādas problēmas, kas varētu rasties ir profesionālu spēlētaju noslēpums, taču tam nemaz nevajadzētu būt noslēpumam. Tātad –

Skaņotāji

turpinājumā 5 lietas, kurām jāpievērš uzmanību, lai ģitāru saglabātu labā spēlēšanas kārtībā katru reizi, kad kāp uz skatuves, vai vienkārši esi nolēmis mājās uzspēlēt.

Skaņotāji (Spriegotāji)

Ir noderīgi laiku pa laikam pārbaudīt, vai skaņotāji ir kārtīgi piestiprināti grifa galvai. To var izdarīt ar piemērotu neliela izmēra skrūvgriezi. Šādas pārbaudes būtu ieteicams veikt reizi pāris nedēļās, lai būtu drošs, ka viss ir kārtībā. Ja ģitāra daudz tiek pārvadāta, tad pastāv īpaši liels risks, ka spriegotāji varētu būt nepietiekami labi piestiprināti ģitārai. Ja sriegotājs ir saliecies, to vajag uzreiz nomainīt. Pat ja šobrīd tas nesagādā problēmas, tad pienāks brīdis, kad problēmas noteikti radīsies. Nav forši, ja uzstājoties pēkšņi rodas problēmas ar skaņojumu.

Ģitāras potenciometri

Potenciometri

Ja tev ir elektriskā ģitāra, tad tai pilnīgi noteikti ir skaļuma un toņa potenciometri. Tos ik pa laikam ir jātīra ar tam speciāli paredzētu līdzekli, lai tos lietojot, nebūtu dzirdams nekāds fona troksnis. Ja potenciometrus grozot, ir dzirdams kaut kāds troksnis, tad tie ir jātīra, vai jāmaina, jo potenciometriem ir jābūt klusiem, kad tos lieto. Tā kā jebkuri slēdži reiz nolietojas, tad pienāks brīdis, kad arī tavas ģitāras potenciometri būs jāmaina. Atceries, ka to vienmēr var izdarīt mūsu servisā.

Ģitāras Slieksnītis

Slieksnītis

Par ģitāras slieksnīšiem plašāk jau runājām vienā no mūsu iepriekšējiem rakstiņiem šeit. Galvenā ideja ir tāda, ka ģitāras slieksnītim jābūt tīram un ieeļļotam. Katrā ziņā pārbaudi savu ģitāras slieksnīti, vai tā iedobes ir tīras. Tajās bieži sakrājas netīrumi, kas rodas stīgu oksidēšanās un apkārtējās vides ietekmē. Jebkas, kas kavē stīgas brīvu pārvietošanos pa slieksnīti turp un atpakaļ, radīs skaņojuma problēmas. It īpaši to var pamanīt, spēlējot ar stīgu stiepšanu, vai izmantojot tremolo sistēmu. Ir pieejami arī speciāli līdzekļi, kas domāti ģitāras slieksnīša eļļošanai, lai stīgas pa to varētu brīvi slīdēt.

Ģitāras ieeja Ģitāras vads

Ieeja un ģitāras vads

Ļoti noderīgi ir regulāri pārbaudīt gitāras ieeju (vietu, kurā tiek iesprausts ģitāras vads). Uzgriežņi, kas to notur vietā, ļoti bieži atskrūvējas. Tas var izraisīt dažādas nepatīkamas sekas – skaņas signāla pasliktināšanos, sparkšķoņu, zumēšanu un daudz ko citu. Arī vada kvalitāte ļoti ietekmē skaņas kvalitāti. Labs ģitāras vads kalpos tev pāris gadus un nodrošinās augstas kvalitātes skaņu. Ja vads ir sabojājies, tad, protams, var mēģināt to salabot lodējot, taču visbiežāk gan izdevīgāk, gan ērtāk ir iegādāties jaunu ģitāras vadu. Gitāras vadi pieejami mūsu veikalā.

Ģitāras tiltiņš

Tiltiņš

Tiltiņš, uz kura ir kaut neliela netīrumu kārta, var izraisīt stīgu džinkstoņu. Tu vari to pat nepamanīt līdz brīdim, kad spēlē koncertā, vai vēlies ierakstīties – tad jau būš par vēlu. Iesakām laiku pa laikam notīrīt tiltiņu ar mīkstu lupatiņu un tīrīšanas līdzekli uz spirta bāzes, taču pavisam noteikti neļauj tam nokļūt uz ģitāras korpusa. Esi uzmanīgs ar tiltiņiem, kas sastāv no vairākām daļām un centies neko nepazaudēt (piemēram Tune-o-Matic).

P.s. Ja pats nejūties 100% drošs par to, vai vari pārbaudīt šīs lietas un novērst problēmas, ja tādas ir, tad droši nes savu gitāru pie mums un ar prieku savedīsim to kārtībā.

 

  • Reply

    963852741

    25 03 2014

    Vārdu sakot, nāciet pie mums katru otro nedēļu ar kāpostu! 😀

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Draugiem.lv pase