The Runaways bija pirmā meiteņu rokgrupa, kas  uz saviem koncertiem spēja sapulcēt pilnus stadionus. Grupa pastāvēja 5 gadus un paspēja izdot 4 albumus. Kaut arī grupa nepastāvēja ilgu laiku, tā paspēja iegūt milzīgu popularitāti. Sastāvs bieži mainījās, taču tā pamatā ir piecas meitenes – ritma ģitāriste Džoana Džeta (Joan Jett), soliste Šerija Kurija (Cherie Currie), bundziniece Sendija Vesta (Sandy West), solo-ģitāriste – Lita Forda (Lita Ford) un basģitāriste Džekija Foksa (Jackie Fox).

1975. gada vasarā 15 gadus vecā Džoana Džeta, kura pašmācības ceļā apguva elektrisko ģitārspēli, netālu no Rodnija Bingenhaimera naktskluba, kurā pavadīja savu brīvo laiku ( klausoties tādus glam-rock māksliniekus kā Deividu Boviju, T. Rex un Geriju Gliteru), sastapa ierakstu producentu Kimu Fouliju (Kim Fowley) un izteica vēlmi dibināt meiteņu rokgrupu.

Tajā pašā laikā pie Kima vērsās arī Sendija Vesta, kura aizrāvās ar bungu spēlēšanu, un izteica tādu pašu vēlmi. Kims iedeva Sendijas telefonu Džoanai un drīz abas satikās. Kims piekrita sameklēt arī pārējās meitenes grupai un drīz vien tai pievienojās  Lita Forda, kas uz elektriskās ģitāras spēlēja soliņus, un Mikija Stīla (Micki Steele) uz basģitāras, taču laika gaitā Mikija grupu pameta, viņu nomainīja Pegija Fostere (Peggy Foster), kuru savukārt uz ilgāku palikšanu nomainīja Džekija Foksa. Grupa nolēma saukt sevi par The Runaways. Kims meitenēm organizēja dažādus uznācienus vietējās ballītēs un drīz vien grupa pirmo reizi uzstājās publikas priekšā Whisky A Go Go pasākuma ietvaros Holivudā.

Neilgi pēc tam Džoana iepazinās ar Šeriju Kuriju. Šerija ieradās uz noklausīšanos, taču nebija iemācījusies nevienu dziesmu, ko nodziedāt. Turpat uz vietas Kims un Džoana sacerēja Šerijai dziesmu – „Cherry Bomb”. Šerija izpildīja jauno dziesmu un kļuva par The Runaways solisti.

1976. gada februārī The Runaways parakstīja līgumu ar Mercury Records un drīz vien ierakstīja savu debijas albumu „The Runaways”. Pēc albuma izdošanas grupa devās savā pirmajā ASV tūrē. Vēlāk sekoja arī tūre pa Eiropu.

1977. gadā grupa izdeva savu otro albumu „Queens of Noise”, pēc kura izdošanas atkal devās ASV tūrē. Šajā laikā The Runaways kļuva ļoti populāras Japānā. Dziesma “Cherry Bomb”, kļuva par hitu Japānā un arī Austrālijā. Japānā grupa iekļuva ceturtajā pārdotāko mākslinieku vidū. Pēc liela pieprasījuma Japānā, grupa tur uzstājās savā lielākajā šovā. Džekija Foksa pameta grupu un devās atpakaļ uz štatiem, Džoana kādu laiku viņas vietā spēlēja basģitāru. Pēc veiksmīgā šova grupa laida klajā savu „Live in Japan” albumu.

Atgriežoties mājās The Runaways sāka ierakstu pie sava trešā albuma „Waitin’ for the Night”. Grupas sastāvs atkal mainījās – Vikija Blū (Vicki Blue) stājās Džekijas Foksas vietā. Džoana kļuva par solisti, aizvietojot Šeriju, kura pameta grupu, vēloties uzsākt solo karjeru. „Waitin’ For The night” ir pirmais albums, kurā soliste ir Džoana. 1977. Gada beigās grupa pārtrauca savu sadarbību ar Kimu Fouliju.

1978. gadā grupa atrada jaunu menedžeri, devās uz Lielbritāniju un sāka strādāt pie sava ceturtā albuma „And now… The Runaways”. Jau atkal tika nomainīta basģitāriste – Vikijas Blū vietā stājās Lorija MakAlistera (Laurie McAllister) un The Runaways sāka savu beidzamo tūri, pēdējais koncerts notika Kalifornijā Jaungada Vakarā.

Grupa nolēma šķirties mūzikas stila nesaskaņu dēļ: Lita Forda un Sendija Vesta vēlējās spēlēt metālu, savukārt Džoana vēlējās spēlēt pankroku. Tikmēr Šerija ar savu māsu izdeva popmūzikas ierakstu „Messin with the boys”. Džoana atgriezās Lielbritānijā, lai ierakstītu dziesmas ar grupas Sex Pistols dalībniekiem.

Īsumā par grupas ģitāristēm. Džoana Džeta dzimusi 1958. gada 22. Septembrī Filadelfijā. Jau 12 gadu vecumā viņa saprata, ka grib būt uz skatuves, viņu valdzināja skatuves gaisma, rokgrupas un visa veida trakošana koncertos. Viņa palūdza vecākiem nopirkt elektrisko ģitāru un kā Džoana pati kādā intervijā izteicās, viņai par lielu brīnumu to arī ieguva, pieminot, ka tā noteikti bija viena no tādām, kuras var iegādāties kopā ar pastiprinātāju par 30 dolāriem. Džoana arī apmeklēja ģitārstundas, taču ātri vien tās pameta, jo skolotājs centās viņai iemācīt folka dziesmas, taču Džoana gribēja spēlēt roku, viņa turpināja mācīties ģitāru pašmācības ceļā. Džoana bija tā, kura sacerēja lielāko daļu grupas dziesmu. Džoana uz skatuves ir no 15 gadu vecuma. Viņa turpina solokarjeru ar savu grupu The Blackhearts un šo gadu laikā ir izdevusi 8 platīna albumus, ar vairākiem TOP 40 singliem, ieskaitot „I Love Rock ‘N’ Roll”, „Bad Reputation” un „Crimson And Clover”, kā arī nodibinājusi savu The Blackheart Records ierakstu kompāniju. Džoana joprojām turpina doties koncertturnejās pa visu pasauli, kā arī meklēt jaunas grupas, kuras varētu piesaistīt The Blackheart Records.

1958. gada 19. septembrī dzimusī Lita Forda jau 10 gadu vecumā iemīlēja rokenrolu un ieguva savu pirmo neilona ģitāru. Līdz laikam, kad Lita jau bija pusaudze, viņa spēlēja dažādos tusiņos – viņa bija vienīgā meitene puišu grupā. Lita arī varēja spēlēt basģitāru, ko bieži darīja, aizstājot kādu no saviem draugiem. Kad Lita pieteicās The Runaways, viņa ieradās gan ar basģitāru, gan elektrisko. Džoanai pietika dzirdēt Litas spējas uz elektriskās ģitāras un viņa nevilcinoties tika pieņemta. Pēc The Runaways Lita uzsāka solo karjeru, viņas pirmie singli nebija tik veiksmīgi, taču Lita turpināja un katrs singls ar katru reizi kļuva arvien veiksmīgāks. Pēc neilga laika Lita izdeva savu veiksmīgāko albumu „Lita” ar Šāronu Osborni (Sharon Osbourne) kā menedžeri un kopā ar Oziju Osbornu (Ozzy Osbourne) iedziedāja balādi „Close My Eyes Forever”. Pēc tik daudziem gadiem uz skatuves Lita ir pierādījusi, ka sievietes ir tikpat spējīgas šredot un spēlēt ģitārsoliņus cik vīrieši.

Džekija Foksa dzimusi 1959. gada 20. decembrī. Ņemot vērā biežo basģitāristu maiņu Džekija ir The Runaways zināmākā basģitāriste. Džekija iesākumā neplānoja kļūt par mūziķi, viņa gatavojās stāties koledžā, kad meitenei piedāvāja atnākt uz noklausīšanos. Džekija atnāca, taču spēlēja ritma ģitāru, tā kā grupai vēl vienu ritma ģitāristi nevajadzēja, Džekijai atteica. Grupa bija gandrīz nokomplektēta, tai trūka tikai basģitāristes. Džekijai izteica piedāvājumu spēlēt basģitāru, viņa ieradās uz noklausīšanos un tika uzņemta grupā. Džekija grupā spēlēja 3 gadus un to pameta pēc tūres Japānā. Pēc grupas pamešanas, Džekija centās turpināt savu karjeru, ierakstīja vairākus demo ierakstus, kuri tā arī nekad netika laisti apgrozībā. Džekija atmeta mūzikas industrijai ar roku un iestājās koledžā, kuru arī pabeidza. 1994. gadā Džekija vēlreiz paņēma rokās savu basģitāru, lai pievienotos The Runaways apvienošanās koncertam, tomēr pēc tam vairs nespēlēja. Viņa kļuva par fotogrāfi, raksta rakstus Huffington post, tostarp arī uzrakstīja noveli „The Well”, kura palika nepublicēta. Viņa turpina rakstīt dažāda veida rakstus, tostarp arī dalās atmiņās par The Runaways runawaysstories mājaslapā, kurā var atrast vēl daudz un dažādus ar grupu saistītus notikumus, kuri nav atrodami nekur citur.

Noslēgumā jāpiemin ne tik sen iznākusī filma „The Runaways”, kurā īsumā parādīta kā grupas augšup tā arī lejupeja. Dažas lietas, protams, izlaistas, dažas – pieliktas klāt, taču kopumā filma diezgan uzskatāmi parāda kāda dzīve bija rokgrupām 70tajos. Pati Džoana ir filmas līdzautore un filma veidota pēc Šerijas sarakstītās grāmatas „Neon Angel”. Džoanas lomā Kristena Stjuarte (Kristen Stewart), Šerijas – Dakota Feninga (Dakota Fanning). Pašas mūziķes abu aktrišu veikumu novērtējušas atzinīgi. Šerija bijusi ļoti sajūsmināta, kad uzzinājusi, ka viņu atveidos Dakota, jo tā esot viņas mīļākā aktrise. Savukārt, kad Džoanai tika atsūtīti ieraksti, kuros Kristena dzied Džoanas dziesmas, viņa domājusi, ka ieraksti ir sajaukti un dzied viņa pati. Un pavisam noteikti, mūzikas dēļ filmu vajadzēt noskatīties!

Rakstu sagatavoja un noformēja: Annemarija Linka

Informācijas avoti:

 • Reply

  afjsifoaskj

  04 11 2010

  Filma man patika toties likās tāda nedaudz saraustīta, prasijās vairāk detaļas dažās vietās un plašāku izklāstu.

 • Reply

  Erniee

  04 11 2010

  i love rocknroll!! lielisks raksts – grupa tiktieshaam daudz kam cauri gaajusi un ietekmeejusi arii muusdienu jauno roka-meitenu kaari uzstaaties un speeleet.

 • Reply

  sise

  05 11 2010

  jap, jap, jap

  gribu, gribu, gribu būt rockstār :))

 • Reply

  Annemarija Linka

  05 11 2010

  @sise nu davai! būsim rockstāri kopā 🙂

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Draugiem.lv pase