radiohead 3     Radiohead ir angļu rokgrupa, kas izveidota 1985. gadā. Grupas sastāvā ir Toms Jorks (Thom Yorke) (vokāls, ģitāra, klavieres), Džonijs Grīnvuds (Jonny Greenwood) (solo ģitāra, taustiņi), Kolins Grīnvuds (Colin Greenwood) (bass), Fils Selvejs (Phil Selway) (bungas) un Eds O’Braiens (Ed O’Brien) (ģitāra, bekvokāls).
Radiohead izdeva savu debijas singlu Creep 1992. gadā. Sākumā šī dziesma nekļuva populāra, taču tā kļuva par vispasaules hitu pāris mēnešus pēc Radiohead debijas albuma Pablo Honey izdošanas 1993. gadā. Pašā Anglijā Radiohead ieguva popularitāti tikai ar savu otro albumu The Bends, kurš tika izdots 1995. gadā. Grupas trešais albums OK Computer, kas tika izdots 1997. gadā, virzīja grupu uz aizvien lielāku internacionālu slavu. Šis albums ar savu ekspansīvo skanējumu bieži tiek saukts par vienu no deviņdesmitos gadus raksturojošiem ierakstiem. Albumi Kid A (2000) un Amnesiac (2001) iezīmēja evolūcijas posma sākšanos grupas mūzikā. Radiohead savā mūzikā iekļāva eksperimentālu elektronisko mūziku un džeza tendences. Lai gan albums Kid A savā ziņā bija pretējs citai tā laika mūzikai, tas tiek saukts par vienu no tās desmitgades labākajiem albumiem.

Radiohead uz skatuves 1     Albums Hail to the Thief bija pēdējais, kas tika izdots sadarbībā ar ierakstu kompāniju EMI. Tas notika 2003. gadā. Šajā albumā bija ģitārroka, klaviermūzikas un elektroniskās mūzikas sajaukums, un liela daļa dziesmu vārdu ir par karu. 2007. gadā Radiohead paši izdeva albumu In Rainbows, kas tika piedāvāts digitālai lejupielādei. Pircējs pats varēja noteikt cenu, par kādu vēlas iegādāties šo albumu. Kritiķi albumu atzina par labu un tas iekļuva dažādos topos. Arī savu astoto albumu The King of Limbs grupa izdeva pati. Albums tika izdots 2011. gadā, un arī šo albumu grupa izdeva pati. Šis albums ir klusāks un vairāk orientēts uz ritma izzināšanu.

     Radiohead ir pārdevuši vairāk nekā 30 miljonus albumu visā pasaulē. Grupas darbu augsti vērtē gan kritiķi, gan klausītāji. 2005. gadā šī grupa tika atzīta par 73. labāko grupu pasaulē žurnāla Rolling Stone sarakstā Visu laiku labākie mākslinieki, kā arī grupas ģitāristi – Džonijs Grīnvuds un Eds O’Braiens tika iekļauti Rolling Stone labāko ģitāristu sarakstā. 2009. gadā žurnāla Rolling Stone lasītāji iebalsoja šo grupu kā 2000. – 2010. gadu otro labāko grupu.

     Radiohead dalībnieku sākotnējie iedvesmas avoti bija Queen, Pink Floyd, Elviss Kostello (Elvis Costello), Joy Division, Talking Heads, Siouxie and the Banshees, kā arī R.E.M, Pixies, The Smiths un Sonic Youth. Deviņdesmitajos gados Radiohead savā mūzikā sāka izmantot dažādas ierakstīšanās metodes no hip-hop mūzikas. Viņus interesēja arī datora izmantošana, lai radītu skaņu. Darbojoties pie albuma Hail to the Thief, Radiohead lika pastiprinātu uzsvaru uz ģitārroku, taču, sākot strādāt pie albuma In Ranbows, Radiohead dalībnieki kā savas iedvesmas avotus min dažādus rokmūzikas, elektroniskās mūzikas, hip-hopa un eksperimentalās mūzikas māksliniekus.

Radiohead 1     Grupa Radiohead kopš ierakstu kompānijas pamešanas ir tikuši intervēti daudz retāk. 2011. gadā Toms Jorks noliedza, ka Radiohead būtu pārtraukuši līgumu ar EMI, lai mainītu mūzikas stilu, vai arī lai radītu eksperimentālo mūziku. Viņš uzsver, ka grupas biedri nepārtraukti uztver un ietekmējas no dzirdētā, tāpēc viņu mūzika turpina mainīties.

     Kopš grupas izveidošanas, to gan muzikāli, gan liriski ir vadījis Toms Jorks. Lai gan Jorks ir sarakstījis gandrīz visus dziesmu vārdus, dziesmu rakstīšana ir kopīgs process. Intervijās grupa ir norādījusi, ka katram grupas dalībniekam ir sava loma dziesmu radīšanas procesā. Tā kā dziesmas rada visi kopā, tad arī kā dziesmu autors tiek norādīta visa grupa. Darbs pie albumiem Kid A un Amnesiac mainīja ne tikai grupas skanējumu, bet arī to, kā grupa strādā, lai radītu dziesmas. Tā kā grupa no rokmūzikas vairāk pievērsās elektroniskās mūzikas skanējumam, arī grupas dalībnieku darbošanās kļuva daudzpusīgaka. Viņi bieži mainīja instrumentus, atkarībā no katras dziesmas specifikas un prasībām. Šajos divos albumos Jorks spēlēja taustiņinstrumentus un basu, kamēr Džonijs Grīnvuds biežāk spēlēja Ondes Martentot, nekā ģitāru. Kolins Grīnvuds strādāja pie semplošanas, un O’Braiens un Selvejs strādāja ar bungmašīnām un dažādiem digitālās apstrādes veidiem, atrodot veidu, kā arī sākotnējos instrumentus – ģitāras un bungas – pievienot jaunajam skanējumam.

https://www.youtube.com/watch?v=IBH97ma9YiI

Raksta otrajā daļā – dažādi interesanti un mazāk zināmi fakti par grupu Radiohead.

Radiohead uz skatuves 21. Ko klausās pats Toms Jorks? Viņš saka, ka pēdejā laikā daudz klausās grupas The xx, Burial un Four Tet. Viņam arī patīk dubstep mākslinieks Emika. Tomēr viņš klausās arī klasisko mūziku – pēdējā laikā Bahu.

2. Vai zināji, ka Radiohead reiz ir spēlējuši Oasis dziesmu Wonderwall kādā radio sesijā? Tā nav vienīgā kaverversija, ko viņi ir izpildījuši. Viņi ir spēlējuši arī Glena Kempbela (Glen Campbell) dziesmu Rhinestone Cowboy. Viņu izpildījumā šī dziesma skan patiešām labi.

3. Grupas dalībnieki satikās astoņdesmitajos gados Oksfordšīras skolā. Anglijā populārais TV komiķis Deivids Mičels arī mācījās šajā skolā, taču bija dažus gadus jaunāks.

4. Toma Jorka tēvs bija bokseris un centās iedrošināt arī Tomu pievērsties šim hobijam, taču – bez panākumiem.

5. Tā skaņa, kas dzirdama dziesmas The Bends sākumā ir troksnis, kuru radīja cilvēki pie viesnīcas, kurā bija apmetušies Radiohead. Toms izskrēja ārā un to ierakstīja.

https://www.youtube.com/watch?v=BciOfJsqh7M

Radiohead 26. Žurnāla NME lasītāji 2006. gadā dziesmu Just atzina par labāko Radiohead dziesmu. Toms Jorks uz to atbildēja, ka šī dziesma tapa, kad viņš un Džonijs sacentās tādas dziesmas uzrakstīšanā, kurā būtu pēc iespējas vairāk akordu.

7. Neskatoties uz faktu, ka dziesmas Creep un Motion Picture Soundtrack ir izdotas ar astoņu gadu intervālu, tās tik uzrakstītas vienā un tajā pašā dienā.

8. Uz albuma Airbag/How Am I Driving ir savāds numurs 1426148550. Fani ātri atklāja, ka tas ir peidžera numurs, uz kuru piezvanot, var dzirdēt toma balsi sakām “Hello”. Fani arī atstāja savus ziņojumus, kurus Radiohead saglabāja vēlākajiem ierakstiem.

9. 1987. gadā Toms un viņa draudzene piedzīvoja autoavāriju. Lai gan Toms nebija cietis, viņam radās bailes no automašīnām, par kurām viņš vēlāk uzrakstīja dziesmas Airbag, Killer Cars, Stupid Car un Drunkk Machine.

10. Kad Radiohead grupas dalībnieki pirmo reizi satikās skolā, viņi bija zināmi kā On A Friday, tāpēc, ka grupas mēģinājumi notika tieši piektdienās mūzikas kabinetā. 1991. gadā grupas nosaukums tika nomainīts uz Radiohead par godu grupas Talking Heads dziesmai ar šādu nosaukumu.

11. Vidējā naudas summa, par kādu internetā tika pirkts albums In Rainbows bija 2,90 mārciņas (bija iespējams pašam izvēlēties, kādu summu maksāt par albumu). 60% cilvēku izvēlējās nemaksāt necik.

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Draugiem.lv pase