“Mēs esam samaitāti, atbaidoši, bīstami, netīri, vardarbīgi un jauni, bet mums visiem vajadzētu būt kopā”Jefferson AirplaneWe Can Be Together

Šoreiz par psihodēliskās rokmūzikas pionieriem Jefferson Airplane. Raksta otro daļu lasi ŠEIT! 😉

Jefferson Airplane bija amerikāņu psihodēliskā ēras rokgrupa, dibināta 1965. gadā San Francisko, Kalifornijā. Viņi bija pirmā grupa no San Francisko, kuriem izdevās sasniegt starptautiskus panākumus. Viņi ir uzstājušies trijos viszināmākajos Amerikas rokfestivālos – Monterejā, Vudstokā un Altamontā. Divi hiti no viņu albuma Surrealistic PillowWhite Rabbit un Somebody To Love iekļauti žurnāla Rolling Stone 500 Visu Laiku Labāko Dziesmu sarakstā. 1996. gadā grupu iekļāva Rokenrola Slavas Zālē.

Grupas dibināšana un sākotnējā darbība

Grupa Jefferson Airplane

Grupu 1965. gadā nodibināja vokālists Mārtijs Beilins (Marty Balin), kurš 60. gadu sākumā bija sācis karjeru kā popdziedātājs. Pēc The Beatles invāzijas 1964. gadā, Beilinu ļoti iedvesmoja folkmūzikas un rokmūzikas savienošana, kuru pastiprināja tādu grupu kā The Byrds un Simon & Garfunkel panākumi, tā arī viņš nolēma dibināt grupu, lai spēlētu šajā stilā. Viņš iegādājās izbujušas picērijas telpas, kā vietā nodibināja mūzikas klubu The Matrix un sāka savu grupas biedru meklējumus.
Beilins satika folkmūziķi Polu Kantneru (Paul Kantner) citā vietējā klubā. Kantners līdz šim bija muzicējis ar citiem folkmūzikas pārstāvjiem, piemēram, Džeriju Garsiju (Jerry Garcia), Devidu Krosbiju (David Crosby) un Dženisu Džoplinu (Janis Joplin).
Beilins un Kantners apvienojās, lai meklētu pārējos mūziķis grupas dibināšanai. Izdzirdējis Signijas Tollijas Andersones (Signe Toly Anderson) dziedāšanu, Beilins viņu uzaicināja par grupas galveno vokālisti. Andersone ar grupu dziedāja aptuveni gadu un piedalījās arī pirmā albuma ierakstā un tad aizgāja no grupas, pēc pirmā bērna dzimšanas.
Grupai pēc tam pievienojās Kantnera draugs ģitārists – Jorma Kaukonens (Jorma Kaukonen), bundzinieks Džerijs Pelokvins (Jerry Peloquin) un basists Bobs Hārvijs (Bob Harvey) – šis bija grupas oriģinālais sastāvs.
Signija Andersone un Mārtijs BeilinsGrupas nosaukums bieži tiek apstrīdēts. Jefferson Aizrplane ir slengs, kas apzīmē marihuānas cigareti, kura ir nopīpēta tik īsa, ka ar to var apdedzināt pirkstus. Tas bija populārs minējums par grupas nosaukuma rašanos, taču Kaukonens to noliedza un apgalvoja, ka nosaukumu izgudrojis viņa draugs Stīvs Talbots (Steve Talbot) kā parodiju blūzmeņu izdomātajiem vārdiem, piemēram, Blind Lemon Jefferson (tiešā tulkojumā Aklais Lemons (“Citrons”) Džefersons).
Grupas pirmā publiskā uzstāšanās bija jaunizveidotā kluba The Matrix atklāšanā.
Dažas nedēļas pēc grupas nodibināšanas, Džerijs Pelokvins aizgāja no grupas, citu grupas dalībnieku narkotiku lietošanas dēļ. Viņa vietā nāca Skips Spenss (Skip Spence), kurš gan nebija bundzinieks, bet ģitārists un dziedātājs. Pēc tam grupa izlēma, ka Hārvijs nav pietiekami labs basists un arī viņu aizvietoja ar Kaukonena draugu Džeku Kasediju (Jack Casady).
Grupas uzstāšanās spējas ievērojami uzlabojās un drīz vien par viņiem zināja visi San Francisko. Viņu menedžerim Metjū Katcam (Matthew Katz) nāca daudzi piedāvājumi no ierakstu kompānijām, kaut arī grupa vel nebija izmēģinājusi spējas ārpus San Francisko.
1965. gada beigās notika divi nozīmīgi koncerti, vienā no tiem grupu iesildīja vietējā folk-rokgrupa The Great Society ar Greisu Sliku (Grace Slick) kā vadošo vokālisti tur arī Kantners Greisu satika pirmo reizi.
1965. gada novembrī Jefferson Airplane parakstīja ierakstu līgumu ar RCA Victor.
Grupas pirmais singls bija Beilina It’s No Secret. Pēc debijas albuma iznākšanas Skips Spenss pameta grupu un viņu drīz vien aizvetoja ar Spenseru Draidenu (Spencer Dryden), kurš iepriekš bija spēlējis ar Losandželosa grupu The Ashes.
Grupas debijas albums, neskatoties uz to, ka viņi bija spēlējuši tikai San Francisko robežās un nebija pat uzstājušies nevienā televīzijas šovā, guva ievērojamus panakumus, pādodot San Francisko vien 10 000 albuma kopiju.

Jefferson Airplane – It’s No Secret

Greisas Slikas pievienošanās grupai

Jau nākamajā naktī, pēc Signijas Andersones aiziešanas no grupas 1966. gadā, grupa jau bija atradusi viņai aizvietotāju – Greisu Sliku.
Slika uzņemšana grupā bija ļoti nozīmīga, lai sekmētu komerciālos panākumus – viņai piemita spēcīga un mainīga kontralta balss, kura papildināja Beilina balsi un lieliski saderēja ar grupas psihodēlisko mūziku. Viņas pievilcīgā āriene un māka sevi pasniegt uz skatuves lieliski sekmēja grupas dzīvās uzstāšanās.

Greisa Slika un Pols Kantners

Albums Surrealistic Pillow

Ap 1967. gadu grupa pirmo reizi tika pamanīta starptautiskā līmenī, kad viņi atklāja koncertu britu popmūzikas zvaigznei Donovanam (Donovan).
Grupas otrais albums Surrealistic Pillow tika ierakstīts Losandželosā tikai trīspadsmit dienās un izmaksāja 8000 dolāru. Šis albums nesa grupai starptautisku slavu. Albums iekļuva Billboard 200 albumu topā un gandrīz veselu gadu atradās tā trešajā vietā. Albums tika pārdots vairāk kā miljons kopijās un ieguva zelta diska statusu. Albuma nosaukumu (Sirreālistiskais Spilvens) ieteica albuma neredzamais producents Džerijs Garsija, kad viņš minēja, ka albums izklausās tikpat sirreāli kā mīksts spilvens.

Albums White Rabbit

Pirmais singls no albuma – Spensera My Best Friend izgāzās topos, bet divi nākamie singli izvirzīja grupu pašos augstumos. Gan Somebody To Love, gan White Rabbit kļuva par galvenajiem ASV hitiem, sasniedzot 5. vietu Billboard singlu topā. 1967. gada beigās grupa bija vietēja un starptautiska mēroga zvaigznes, un kļuva par vienu no pieprasītākajām grupām ASV. Grupa ieviesa romantismu elektroniskajā ērā. Grupa netiecās pēc viena skanējuma. Katrā dziesmā bija dzirdams katra mūziķa individuālais stils, radot neikdienišķi plašu mūzikas spektru un oriģinālu savstarpēju saspēli visās dziesmu struktūrās.

Jefferson Airplane – Somebody To Love

  • Reply

    guitarist2

    06 06 2014

    Patika joks par Aklo Citronu!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Draugiem.lv pase