Turpinām par psihodēliskās mūzikas pionieriem Jefferson Airplane. Raksta pirmo daļu iespējams izlasīt ŠEIT!

Mūzikas stila maiņa

Grupa Jefferson Airplane 2Jefferson Airplane sastāvs bija nemainīgs no 1967. līdz 1970. gadam. Šajā laika posmā viņi ierakstīja vēl piecus albumus un daudz koncertēja ASV un Eiropā. Pēc albuma Surrealistic Pillow, grupas mūzika tika pakļauta zīmīgām pārmaiņām. Grupas jaunais mērķis bija sasniegt tādu popularitāti un panākumus kā Džimijam Hendriksam (Jimi Hendrix) un grupai Cream, kas steidzināja grupu pieņemt smagāku skanējumu un likt lielāku uzsvaru uz improvizāciju.
Grupas trešais albums After Bathing Baxter’s tika laists klajā 1967. gada novembrī un sasniedza topu septiņpadsmito vietu.
Jaunais albums demonstrēja grupas izaugsmi psihodēliskajā rokmūzikā. Ja iepriekšējo albumu dziesmas bija standarta garuma popdziesmas, tad jaunākajā pārsvarā bija vairāku daļu svītas. Dziesma A Small Package Of Value Will Come To You Shortly bija mūzikas pamatu audio kolāža, kas bija radusies Frenka Zappas (Frank Zappa) avangarda darba Freak Out! ietekmē. Šajā albumā arī spilgti iezīmējās Kantnera (Paul Kantner) un Slikas (Grace Slick) kā galveno dziesmu sacerētāju ietekme, tādējādi mazinot grupas dibinātāja Beilina (Marty Balin) ietekmi. Pārējie grupas dalībnieki tiecās uz smagāku un daudzšķautnīgāku stilu, brīvi kritizējot Beilinu viņa balāžu kompozīciju dēļ. Beilinam arī esot sākusies “zvaigžņu slimība” un parādījies izteikts egoisms, kuru radīja grupas komerciālie panākumi.
Neviens no grupas turpmākajiem singliem neatkārtoja iepriekšējo panākumus. Dažus singlus pat neiekļāva topos, jo tie tika uzskatīti par pārāk pretrunīgiem un tajos bija slēpti teksti attiecībā uz narkotiku lietošanu.

Jefferson Airplane – We Can Be Together

1968–1970

Greisa Slika1968. gadā tika atlaists grupas menedžeris Bils Greiems (Bill Graham), pēc tam kad Greisa bija uzstādījusi grupai ultimātu, ka iet vai nu viņš vai viņa pati. Tajā pašā gadā grupa uzsāka savu pirmo lielo Eiropas tūri spēlējot līdzās grupai The Doors un izdeva ceturto albumu Crown Of Creation.
Grupas parādīšanās The Smothers Brothers šovā izraisīja nelielu sajukumu, kad Greisa Slika pārādījās uz skatuves ar tumši nokrāsotu seju un pacēla gaisā dūri pēc tam, kad bija nodziedājusi Crown Of Creation (viņa pēc tam apgalvoja, ka vienkārši gribēja izmantot visu kosmētiku, kuru viņa redzēja ģērbtuvē).
1969. gada aprīlī grupa sāka ierakstu pie nākošā albuma Volunteers. Šis bija pēdējais albums ar oriģinālo grupas sastāvu.
Decembrī Jefferson Airplane spēlēja Altamontas Koncertā Kalifornijā, tādējādi kļūstot par vienīgo grupu, kura uzstājās visos trīs ikoniskajos rokfestivālos 60. gados – Altamontā, Monterejā un Vudstokā. Altamontas koncertā bija izteikta agresija. Mārtiju Beilinu smagi piekāva grupas Hells Angels dalībnieks.
1970. gadā pēc vienprātīga pārējo grupas dalībnieku lēmums no grupas tika atlaists Spensers Draidens (Spencer Dryden). Viņš šo gadu laikā jutās izdedzis un vīlies saistībā ar Altamontas koncertu. Viņu aizvietoja Džoijs Kovingtons (Joey Covington) – Losandželosas mūziķis no grupas Hot Tuna, viņš jau iepriekš bija spēlējis ar Jefferson Airplane.

Grupas izjukšana

1971. bija liela pacēluma gads grupai. Greisa un Kantners bija uzsākuši attiecības un viņiem piedzima meita Čaina Vinga Kantnere (China Wing Kantner). Slika šķīrās no sava pirmā vīra, taču ar Kantneru nevēlējās precēties – tas bija viņu abpusējs lēmums.
Photo of Jefferson AirplaneTajā pašā gadā Mārtijs Beilins oficiāli pameta grupu, pēc tam kad pats bija sevi no tās nošķīris grupas tūrē. Kaut arī viņš bija daļa no grupas dzīvajiem koncertiem, pēc grupas stila maiņas, viņa atkarība no alkohola un sarežģītās attiecības ar pārējiem grupas dalībniekiem, bija viņu padrījušas par grupas dīvaini un atstumto. Pēc tuvās draudzenes Dženisas Džoplinas (Janis Joplin) nāves, Beilins pievērsās veselīgākam dzīvesstilam.
13. maijā Greisa tika ievainota autoavārijā, kad viņas auto ietriecās tuneļa sienā, netālu no Zelta Vārtu Tilta San Francisko. Negadījums notika, kad viņa sacentās ar Jormu Kaukonenu (Jorma Kaukonen), viņi abi brauca ar apmēram 160 km/h un Kaukonens apgalvo, ka viņš izglāba Slikas dzīvību, izvelkot viņu no automobiļa. Slikas atlabšana aizņēma pāris mēnešus, kas piespieda grupu saīsināt koncertiem paredzēto laiku. Tikmēr Slika ierakstīja komisku dziesmu par šo negadījumu – Never Argue With A German If You’re Tired, kur tika iekļauta nākošajā albumā Bark.
Pēc Beilina aiziešanas no grupas, sākās liela dalīšanās arī pārējos grupas biedros – vienā pusē bija Slika ar Kantneru un otrā Kaukonens ar Kasediju (Jack Casady). Jormas dziesmā Third Week In The Chelsea , viņš apsver ideju pamest grupu. Šīs problēmas pastiprināja arī narkotiku lietošana un Slikas alkoholisms, kas izraisīja grupā neuzticību vienam pret otru un noveda pie haotiskām situācijām koncertu laikā.
Grupa noturējās kopā pietiekami ilgi, lai ierakstītu vēl vienu albumu – Long John Silver, kas tika izdots 1972. gada jūlijā. Šajā laikā vairāki grupas dalībnieki bija iesaistījušies arī citos projektos.
Kaut arī oficiāls paziņojums netika izlaists, The Winterland šovi bija pēdējie, kuros grupa uzstājās dzīvajā, līdz viņi atkalapvienojās 1989. gadā. 1972. gada beigās Kasedijs un Kaukonens pameta grupu, lai koncentrētos uz Hot Tuna projektu. Arī Kantners un Slika ierakstīja savus solo albumus 70. gadu sākumā.

Jefferson Airplane – White Rabbit

https://www.youtube.com/watch?v=c2yQLXTuctA

Jefferson Starship un pēdējie notikumi

1974. gadā formāli tika nodibināta grupa Jefferson Starship, viņi izdeva albumu Dragon Fly. Grupā no Airplane darbojās Beilins un Slika, pārējie dalībnieki bija no malas. Šī apvienība darbojās 80. gados, taču nekad nesasniedza tādus panākumus kā Airplane. 1984. gadā grupa izjuka.
Grupa Jefferson Starship1985. gadā Pols Kantners apvienojās ar Beilinu un Kasediju, lai nodibinātu KBC Band. Viņi izdeva tikai vienu albumu.
Grupas KBC Band izveide, atvēra durvis Jefferson Airplane kopā saiešanai. 1988. gada martā, uzstājoties apvienībai Hot Tuna uz skatuves parādījās Greisa Slika, tas noveda pie formālas grupas atkalapvienošanās, jo uz skatuves bija gandrīz visi Airplane dalībnieki, izņemot Draidenu. Viņi izdeva albumu ar tādu pašu nosaukumu, kas sasniedza pieticīgus panākumus, taču tūre gan bija ļoti veiksmīga.
1996. gadā Jefferson Airplane tika iekļauti Rokenrola Slavas Zālē, uz šo ceremoniju ieradās un arī uzstājās visi, izņemot Sliku, kura nevarēja ierasties veselības apstākļu dēļ.
2004. gadā tika izdota filma Fly Jefferson Airplane. Tajā tiek atspoguļots periods no 1965. – 1972. gadam un tajā iekļautas pēdējās intervijas ar grupas dalībniekiem un 13 dzīvās uzstāšanās.
Jefferson Airplane spēja sasniegt neaptveramus panākumus, viņi ir psihodēliskā roka pionieri, kuri bija neapturami, kad bija sākuši savu ceļu uz panākumiem. Viņu dziesmas vēlāk izpildīja daudzi zināmi mākslinieki, piemēram, Petija Smita (Patti Smith), Smashing Pumpkins, The Ramones un citi. No solistes Greisas ietekmējās daudzas ļoti zināmas mākslinieces – Petija Smita, grupa Heart, Stīvija Niksa (Stevie Nicks) un citas. Būtu gribējies, lai Jefferson Airplane lidojums būtu garāks, tomēr tas neliedz mums iepazīt šo lielisko grupu.
“Caur lasītprasmi tu sāc redzēt visumu. Caur mūziku tu spēj sasniegt ikvienu. Starp šiem abiem esi tu – neapturams.” – Greisa Slika

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Draugiem.lv pase