Oriģinālie 1952. gada Gibson Les Paul tika ražoti ar diviem augstas pretestības single coil skaņas noņēmējiem, kuru apvalki bija krēma krāsā un sava izskata dēļ ieguva iesauku – “soap bar” jeb ziepju trauks. Les Paul bija trīs pozīciju pārslēdzējs un katram noņēmējam atsevišķas skaļuma un toņa kontroles. Lesters Villiamss Polsfusass (Les Pauls), kas ir šīs ģitāras izgudrotājs un tā laika Gibson kompānijas darbinieks, sākotnēji uzstādīja trapeces veida tiltiņu un astes-galu (redzams pirmajā bildē); tā kā tas radīja precīza skanējuma problēmas, 1955. gadā tas tika nomainīts pret regulējamu Tuno-O-Matic tiltiņu ar atsevišķu astes galu (bieži sauktu par “stop-tail”).

1957. gadā single coil noņēmēji tika mainīti pret jaunajiem humbucker tipa noņēmējiem, kurus izgudroja Gibson darbinieks Sets Lovers (Seth Lover) un Teds Makkartijs (Ted MacCarty). Līdz 1960. gadam šie humbucker noņēmēji tika apzīmēti ar iniciāļiem PAF (“Patent applied for” – īpatnējs nosaukums, bet galvenā doma – patentēta tehnoloģija). Šīs Gibson ģitāras, kas ražotas laikā no 1957-1960. gadam, mūsdienās ir vienas no visaugstāk novērtētākajām un vērtīgākajās elektriskās ģitāras (oriģināli atrodās pie kolekcionāriem un tirgojās izsolēs sākot no padzmit tūkstošiem līdz vairākiem simtiem tūkstošu $). Varbūt Tavu senču bēniņos ir kāda aizķērusies?

Les Paul Standard

1960. gadā  Gibson prezentēja terminu “Standard” (standarta), lai atšķirtu ierastos Les Paul no Custom (īpašu modifikāciju) modeļiem, Les Paul Junior un Special. Kopš 1958. gada, Standarti ir krāsoti dažādu toņu tīģerveida saulrieta (sunburst) krāsāsSpēlējuši un spēlē tādas leģendas kā Gerijs Mūrs vai Slash.

Tā kā Gibson zīmola ģitāras ir ļoti dārgas, tad populārākās Les Paul modifikācijas ir pieejamas arī viņu meitas kompānijai Epiphone – cenā pieejamas budžeta klases ģitāras (ražo Āzijā, lētākas un vienkāršākas detaļas), piemēram, Epiphone Standard.

Les Paul “Gold-Top”

Pirmie Les Paul modeļi bija nokrāsoti spožā zelta krāsā. Gibson ir izlaiduši oriģinālā 1952. gada “Tribute” (Cieņu aplicinošus) modeļus, kurus var iegādāties arī tagad. Te būs ļoti interesants video materiāls par oriģinālajiem Gold-Top un kopējo Les Paul modeļu evolūciju.

Īss orientieris plašajā Les Paul modeļu klāstā

Sešdesmit gadu laikā, kopš 1952. gada, Les Paul pamata modelis ir pārsaukts, modificēts un atjaunināts neskaitāmas reizes. Tāpēc sekojošā informācija ir vienkāršots sadalījums pa atšķirībām:

Les Paul Studio

Lai piedāvātu cenā pieemāku versiju populārajai Standard versijai, 1983. gadā tika izveidot Studio variants – citi skaņas noņēmēji, mazāk ornamentu (sānu maliņas, inkrustācija), plānāks korpuss no viena koka veida – mahagonija (Standartam ir divi koka veidi vienā korpusā – mahagonijs un kļava). 

Les Paul Custom

Pimro reizi parādījās 1954. gadā ar iesauku “Fretless Wonder”/”Black Beauty” (bezladu brīnums/melnā skaistule). Plakans korpuss, apzeltītas detaļas, 2 skaņas noņēmēji, Tune-O-Matic. 1957. gadā jau trīs skaņas noņēmēji. 1960 gadā pārtraukums līdz 1966. Kopš 1977 skaņas noņēmēju skaits ir sastopams kā 2, tā 3. Ar Les Paul Custom saprot arī uz pasūtījumu veiktie īpašie Gibson, kur, piemaksājot ievērojamu naudas žūksni, var izveidot ģitāru pēc pasūtījuma (iebūvē briljantus, pievieno tremolo, izvēlies savu mīļāko krāsu, grifa platumu utt). Spēlē daudzi mākslinieki, piemēram, Džimijs Peidžs (Jimmy Page).

Les Paul Junior

Prezentēts 1954. gadā. 1-2 skaņas noņēmēji, plakans korpuss. Kopš 1959. gada dubults izgriezums. Spēlē, piemēram, Džoana Džeta (Joanna Jett) un Billijs Džo Ārmstrongs (Billy Joe Armstrong)  no Green Day. Viens no lētākajiem Gibson!

Les Paul Special

Klajā nāca 1955. gadā. Tāds pats kā Junior modelis, tikai ar dubulto izgriezumu un vienu skaņas noņēmēju. . Mūsdienās Gibson Special modeļus vairs neražo, bet to piedāvā Epiphone – vienkārša, ideāla priekš iesācējiem un cenā pieejama – Epiphone Special II.

Robot Guitar

Kad tika prezentēts šis modelis, bija skaidrs, ka tas ir pilns ar inovatīvām tehnoloģijām. Ģitāra pati sevi noskaņo un maina citus skanējumus! Sīkāk – Gibson mājas lapā.

Dark Fire

Ar savu leģendāro skanējumu, tehnoloģijām un tembra iespējām, „Gibson Dark Fire” (tumšā liesma) maina ģitāru pasauli! Tā ir viena no jaunākajām Gibson Les Paulelektriskajām viengabala korpusa (Solid Body) ģitārām. Sīkāk lasi mūsu rakstā par Gibson Dark Fire.

Citi modeļi

Vēl bija vairākas Les Paul Standard, Custom un Special variācijas, kurām atšķīrās korpusa virsmas platums, grebums, skaņas noņēmēju skaits, grifa platums u.c., tāpēc nebrīnieties, ja kādreiz redzēsiet nosaukumus kā:

 • Les Paul TV (Tas pats, kas Junior, tikai ar citu krāsojumu. Prezentēts 1957. g.),
 • Les Paul Deluxe (1969. g., tāds pats kā Special no 1966. g., tikai ar diviem skaņas noņēmējiem, tikai grebtu korpusa virsmu),
 • Les Paul Professional (1969. g., vājas pretestības skaņas noņēmēji, pārklāts ar zelta krāsu),
 • Les Paul Personal (1969. g., vājas pretestības skaņas noņēmēji),
 • Les Paul Recording (1977. g., aizstāja Personal un Professional),
 • Les Paul Deluxe Pro (1977.g., pārtaisīts oriģinālais Standard, divi 1952. gada skaņas noņēmēji.

 • Reply

  Sauro

  07 02 2013

  Dark Fire uzbudina…

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Draugiem.lv pase