Esam atpakaļ ar ģitāru apskatiem! Šīs nedēļas īpašā ģitāra ir leģendārais Gibson SG Special. Ģitāra vizuāli un audiāli ir apskatāma video, bet raksta turpinājumā ir interesanti fakti par pašu gitāru. Iegādāties var www.gitaruveikals.lv/GIB-SG-SPEC-EG-HC
SG modeli ir spēlējuši un izvēlējušies kā savu pamatinstrumentu daudzi leģendāri ģtiāristi, kas spēlē blūzu, popu, gospeli, metālu un džezu. Tas skaitās liela Gibson zīmola klasika.
Jau piecas desmitgades ASV ražotais Gibson SG modelis ir pieprasīts roka cienītāju (bet ne to smagāko) vidū. Mūsu apskatītais
Special modelis ir ar vienkāršotāku grifa galvu, nopietniem un neuzkrītošiem punktiņiem uz grifa, kā arī ar granadillo grifa virsmu! Tā blīvais mahagonija korpuss piešķir rezonansi, susteinu un toni, kas SG modeli ir padarījis par leģēndāru.
Divi dziļo izgriezumu radziņi, kas ir minimāli asimetriski, sniedz iespēju ļoti vienkārši piekļūt 22-ladu grifa augstākajām notīm. Pats grifs pēc konstrukcijas ir paredzēts ērtai spēlēšanai un zibenīgai piekļuvei visam grifam, jo veidots 50-to gadu apaļā profila īpašajā stilā.
Special modelim virsū ir Gibson ģitārās vispopulārāk izmantotie humbucker skaņas noņēmēji – 490R neck un 490T bridge. Elektronikas kontroles ir klasiskās – divi skaļumi un divi toņi (pa vienam katram skaņas noņēmējam). Skaņa roķīga un tīra (skatāmies video!)
Mans vērtējums kopumā – ģitāra “Riktīgi Iespārda!” un sniedz augstas kvalitātes sajūtu par salīdzinoši lētākām naudiņām, ja salīdzinām cenas ar dārgākiem Gibson.
Interesanti fakti par Gibson SG
1. SG nozīmē “solid guitar” (tulkojumā – viengabalaina korpusa ģitāra)
2. Šis modelis tika izveidots, lai aizstātu dubultā izgriezuma Les Paul modeļus. To sāka ražot 1958. gadā.
3. Pirmajos trijos ražošanas gados, SG modelis tika pārdots aptuvni 6000 ekesmplāros, apsteidzot Gibson Les Paul Standard, kas gadā sasniedza tikai ap 1700 eksemplāru. Situācija mainījās
4. Jaunais Les Paul (tagadējais SG) tika pasniegts kā “ātrākais grifs pasaulē” tā plašās pieejas pie notīm dēļ
5. Dizaina autors ir Teds Makkartijs (Ted MCCarty), nevis Les Pols. 1963. gadā to oficiāli pārdēvēja par Gibson SG. Pirms tam tika izmantots “Les Paul” nosaukums uz līguma pamata.
6. Sākumā tika piedāvāti 4 varianti: Gibson SG Standard, SG Junior (vienkāršāka standarta versija, kas līdzinās Les Paul Junior), SG Special un ekskluzīvais SG Custom.
7. AC/DC Angus Jangs (Angus Young) nešķirās no šī modeļa uz skatuves, jo tas ir viegls, ērts un ar velnišķīgiem radziņiem!
8. Džordžs Harisons (George Harrison) spēlēja 1964 gada sarkanu SG. To var redzēt filmā “Rain” un “Paperback Writer”, kur Džons Lenons spēlē ar glaunu Epiphone Casino, bet Džordžs ar SG. To vēlāk izsolē notirgoja par 570’000 $.
9. Erīks Kleptons (Eric Clapton) spēlēja 1964 gada SG Standard laikā no 1967 – 1968, kad vēl bija grupas Cream sastāvā.
10. Tonijs Aiomi (Tony Iommi) sāka ierakstīt grupu Black Sabbath debiju ar Fender, bet, tā kā tā neck noņēmējs izbrāķējās, viņš pārgāja uz sarakanu 1965 gada SG Special! Balck Sabbath skaņa vairs nekad nemainījās! Iomi oriģinālais SG tika iesaukts par Pētiķēnu (Monkey).
Zemāk būs daži iecienīti video ar SG
Lynyrd Skynyrd Free Bird (1975)
AC/DC – Back in Black
The Who – Pinball Wizard
The Doors – Riders on The Storm
Lasi vēl:
Aigars
22 02 2014
Lai cik labs un kvalitatīvs Gibson būtu, par viņu ģitārām tu vairāk maksā dēļ nosaukuma, protams, ja ir nauda, kur problēma, tad vienalga, bet, uz budžetu Vintage VS6 kas ir SG tipa ģitāra arī, skan tik pat labi un maksā 4x mazāk, vienīgi žēl, ka Latvijas veikalos vispār kas tāds nav atrodams, izņemot vienu pagaidām.
Eduards Aksjoņenko
25 02 2014
Jā, alternatīvu ir daudz un pat apsveicami, ka citi ražotāji spēj piedāvāt līdzīgus instrumentus – ar savu knifiņu nezaudējot skaņā un radot arī cenā pieejamu segmentu. Taču, ir būtiski apzināties, ka lielākā atšķirība starp oriģinālu un idejas kopiju ir tā, ka tāds liels ražotājs kā Gibson ir definējis kvalitāti un unikālu dizainu, savienojot dažādas komponentes, kas leģendāras elektriskās ģitāras izskatā iedvesmo izcilus mūziķus un pat, kā jau teici, Vintage ģitāru ražotājus 🙂
Objektīvāk būtu salīdzīnāt VIntage ar Epiphone, jo tas ir līdzīgs cenu diapazons, kur pavisma noteikti var salīdzināt + un – katram, izvēloties labāko. Varbūt vēlies apskatīt šo jautājumu. Kā būtu ar Epiphone G400 ?