Ģitāristu pasaule skumst pēc Gerija Mūra, tāpēc mūsu autori sniedz Jums padzļinātāku informāciju par mūziķa karjeru.

Kā dzima leģenda

Roberts Viljams Gerijs Mūrs dzimis Belfāstā, Ziemeļīrijā, 1952. gada 4. aprīlī, pirmo ģitāru Gerijs rokās paņēmis jau 8 gadu vecumā – tā bija bēdīgā stāvoklī esoša akustiskā ģitāra, savukārt pirmā “nopietnā” ģitāra Gerija īpašumā nonāca pēc 6 gadiem. Interesanti, ka Gerijs, būdams kreilis, ģitāru mācījies spēlēt kā labrocis (starp citu, šāda jocīga īpašība piemīt arī man). Ja runā par galvenajām Gerija jaunības dienu autoritātēm mūzikā un ģitārspēlē, jāsaka, ka tā bija visai ierasta “standartpakete”.

Domājams, 60. gadu otrajā pusē būtu visai grūti atrast tādu jaunu blūza ģitāristu, kas neapbrīnotu Ērika Kleptona un Džimija Hendriksa varēšanu ģitāras dīdīšanā, ko kā savas influences min arī Mūrs. Tomēr visaugstāk tika vērtēts grupas Fleetwood Mac dibinātājs Pīters Grīns (Peter Green), kurš ir vien 6 gadus vecāks par pašu Geriju. Mūziķa laimes brīdis pienāca, kad Skid Row uzstājās kā toreiz jau ietekmīgo Fleetwood Mac iesildītāji. Jauno censoņu veikums patīkami pārsteidza hedlanierus, tapēc pēc koncerta Grīns personīgi sarunā ar Fleetwood Mac menedžeri lūdza nodrošināt Skid Row ierakstu līgumu ar kompāniju CBS, turklāt Grīns pārdeva Mūram vienu no savām visvairāk izmantotajām ģitārām – kļavas 1959. Gibson Les Paul Standard, kas kļuva par Gerija galveno “ieroci”.

Ieskats Mūra karjeras pakāpienos

  • Kā jau minēts, Gerijs “nopietna” mūziķa karjeru uzsāka 1969. gadā Dublinā, pievienojoties Brendana Šīlsa (Brendan Shiels) un jau sen tajā saulē esošā Fila Lainota (Phil Lynott) grupai Skid Row (nejaukt ar tāda paša nosaukuma ASV heavy metal grupu). Kaut gan grupa 70. gados izdeva pāris singlus un devās tūrēs gan Eiropā, gan ASV, Skid Row tā arī neizdevās sasniegt komerciālus panākumus. Galu galā trīs gadus vēlāk, 1972. gadā, Gerijs Mūrs grupu pameta. Kopā ar grupu ierakstīti divi albumi – “Skid” (1970) un “34 Hours” (1971).
  • Uzsākot vienmēr izaicinošo avantūru, ko sauc par solokarjeru, Gerijs, 5 citu mūziķu kolektīva sastāvā, sauktā par “The Gary Moore Band”, jau pēc gada izdod pirmo studijas ierakstu “Grinding Stone”. Debija nebija no veiksmīgajām, albums ātri vien nogrima aizmirstības dzīlēs un priekšlaicīgi ieņēma vietu diezgan putekļainā mūzikas vēstures plauktiņā. Nākamais soloalbums “Back on the Streets” iznāk vien pēc sešiem gadiem, tomēr sadarbība ar bijušo Skid Row un esošo Thin Lizzy grupas biedru Filu Lainotu atmaksājas – mūsdienās jau par klasiku uzskatītā kompozīcija “Parisienne Walkways” iekļūst britu Top10 singlu sarakstā.
  • 70. gadu vidū Mūrs ņēma dalību progressive/jazz fusion projektā Colosseum II, ar ko kopā tika izdoti 3 ieraksti, kas, lai gan zināmi konkrētajās aprindās, neviens tā arī neguva mainstream atzinību un komerciālus panākumus. 1978. gadā Mūrs Colloseum II pamet.
  • 1974. gadā Gerijs Mūrs kā viesmākslinieks pievienojas īru hard rock/heavy metal grupai Thin Lizzy albuma “Nightlife” ierakstā. Atgādinu, ka Thin Lizzy vokālista un basista pienākumus jau pilda bijušais Mūra grupas biedrs Lainots. Līdz pat 1979. gadam Gerija sadarbība ar Thin Lizzy ir periodiska, kad beidzot pirmo un arī pēdējo reizi viņš piedalās albuma “Black Rose” ierakstā jau kā grupas pamatsastāva mūziķis. Jāatzīst, ka šis ir un paliek viens no labākajiem Thin Lizzy veikumiem, kur liels nopelns ir Gerija lieliskajai ģitāraspēlei. Albums ir Thin Lizzy karjeras augstākais punkts un ieņēma 2. vietu britu albumu čārtos. Drīz pēc tam Gerijam radās nesaskaņas ar Filu Lainotu, tāpēc viņš grupu pameta tieši ASV turnejas vidū.
  • Lai arī ne tik plaši atzīts aizokeāna zemē, Eiropā Gerijs ir labi zināms un veiksmīgi turpina savu solokarjeru līdz pat savai nāves dienai. Pēdējais studijas albums izdots 2008. gadā. Šajā pašā gadā Gerijs viesojās Latvijā, kur uzstājās “Arēnā Rīga”.

Gerija Mūra mantojums mūzikā

Gerijs bijis ārkārtīgi ražīgs mūziķis, viņa kontā ir

  • 20 studijas ieraksti kā solomāksliniekam
  • 6 oficiāli izdoti koncertieraksti (pēdējais no tiem – DVD formātā)
  • Vairāk kā desmit veiksmīgi singli britu un Eiropas topos
  • 11 kompilācijas un best-off izlases
  • 3 ieraksti ar Colloseum II
  • 1 ieraksts ar Thin Lizzy
  • 2 ieraksti ar Skid Row
  • Vairākas “guest appearances” ar Thin Lizzy
  • Uzstājies kopā ar blūza ikonu B.B. King, ari ar vienu no progressive rock pionieriem, grupas King Crimson un projekta Emerson, Lake & Palmer dalībnieku Gregu Leiku (Greg Lake)

Pēkšņā nāve

(Robert William Gary Moore), kura aktīvā mūziķa karjera sākusies jau 16 gadu vecumā ar pievienošanos īru blūzroka grupai Skid Row, bet solo karjera uzsākta jau 1973. gadā, miris miegā 58 gadu vecumā. Pagaidām gan vēl nav veikta pēcnāves izmeklēšana un līdz ar to nav oficiāli apstiprināts nāves cēlonis, tomēr par ticamāko mūziķa nāves iemeslu min sirdstrieku. Ziņots, ka Gerijs Spānijā atradies, lai atpūstos un baudītu brīvdienas.

Vieglas smiltis, Gerij.

Izmantotie avoti:

http://www.fleetwoodmac.net/penguin/peter.htm

http://irishrockers.com/artistView.php?id=43

http://easyget.lv/muzika/read/6764/

http://www.starpulse.com/Music/Moore,_Gary/Biography/

http://www.roadrunnerrecords.com/blabbermouth.net/news.aspx?mode=Article&newsitemID=153454

http://www.wikipedia.org/

Robert William Gary Moore

  • Reply

    lelle

    07 02 2011

    zel, ka ta.
    paldies par rakstu 🙂

  • Reply

    keda

    07 02 2011

    lielisks mūziķis! R.I.P.

  • Reply

    Factor bass

    09 02 2011

    Vieglas smiltis, Gerij!
    Man jau liekas, ka nepieminēt dziesmu Over the Hills and Far Away no 1987 — Wild Frontier albuma (ar kuru Gerijs kļuva pazīstams toreizējā austrumblokā, arī Latvijā) ir mazliet nekorekti.

  • Reply

    Kurbads

    09 02 2011

    Factor, jap, man šito pat tēvs atgādināja. My bad 🙂

  • Reply

    Mo

    11 02 2011

    ….man visvairāk imponē tomēr heavy metal periods un dziesma Over the hills and far away rullē
    R.I.P.

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Draugiem.lv pase