Toms Morello (Tom Morello) ir amerikāņu ģitārists, kurš vislabāk atpazīstams ar savu darbošanos grupās Rage Against the Machine, Audioslave, viņa akustisko solo projektu The Nightwatchman, kā arī ar viņa jaunāko grupu Street Sweeper Social Club. Toms Morello ir dzimis Hārlemā, Ņujorkā un audzis Ilinoisā. Viņa intereses, kamēr Toms mācījās skolā, bija mūzika un politika.

Pēc tam, kad izjuka viņa pirmā grupa Lock Up, Morello satika Zaku de la Roka (Zack de la Rocha) un viņi abi kopā izveidoja grupu Rage Against the Machine. Šī grupa kļuva par vienu no populārākajām un ietekmējošākām rokmūzikas grupām deviņdesmitajos gados.

Morello izceļas ar savu unikālo un radošo ģitārspēles stilu, kurā viņš izmanto feedback troksni, neparastām mediatora kustības tehnikām un neparastu tepingu, kā arī pamatīgo ģitāras efektu izmantošanu. Rolling Stones žurnāla rakstā “100 visu laiku labākie ģitāristi” Morello ir ierindots 40 vietā.

1991. gadā Morello vēlējās izveidot jaunu grupu pēc tam, kad iepriekšējā Lock Up bija izjukusi. Viņam iepatikās Zaka brīvā stila repošana un viņš uzaicināja Zaku pievienoties grupai. Viņš pieaicināja arī bundzinieku Bredu Vilku (Brad Wilk), kuru jau zināja no Lock Up laikiem – viņš neveiksmīgi bija mēģinājis pievienoties šai grupai kā bundzinieks. Grupas sastāvs bija nokomplektēts, kad Morello pieaicināja savu bērnības dienu draugu Timu Komerfoldu (Tim Commerfold), lai viņš šajā grupā spēlētu basa ģitāru. Pēc kārtīgas koncertēšanas Losandželosas klubos grupa 1992. gadā parakstīja līgumu ar Epic Records. Tajā pat gadā viņi izdeva savu pirmo albumu, kurš tā arī saucās – Rage Against the Machine. Viņi tika pie pamatīgas slavas un panākumiem un ierakstīja vēl trīs studijas albumus.

2000. gada beigās solists Zaks nolēma, ka pametīs grupu, jo viņš nebija apmierināts ar basģitārista izgājieniem 2000. gada MTV mūzikas video balvā. Par to vairāk var izlasīt šeit 2000. gada 13. septembrī Rage Against the Machine Losandželosā uzstājās savā pēdējā koncertā. Lai gan grupa izjuka 2000. gada oktobrī, jo Zaks to pameta, tomēr tika izdots vēl viens studijas albums Renegades, kurā dzirdamas dažādu dziesmu kaverversijas. 2003. gadā tika izdots pēdējais šīs grupas albums, kura nosaukums ir Live at the Grand Olympic Auditorium, kas ir apstrādāts grupas pēdējo divu koncertu ieraksts. Turpinājumā video no koncerta Olympic Auditorium.

Pēc Rage Against The Machine izjukšanas Morello, Vilks un Kommerfords turpināja savas mūziķu gaitas un izveidoja grupu Audioslave kopā ar Soundgarden izveidotāju un vokālistu Krisu Kornelu (Chris Cornell). Tika baumots, ka grupas nosaukums būšot The Civilian Project, taču nosaukums Audioslave bija apstiprināts jau pirms grupas pirmā albuma izdošanas. Audioslave izdevu savu debijas albumu 2002. gadā un tas bija nosaukts tāpat kā grupa. Tas bija komerciāli ļoti veiksmīgs un saņēma trīs platīna apbalvojumus. Grupas otrais albums tika izdots 2005. gadā un tas saucās Out of Exile. Tas ieņēma pirmo vietu Billboard tabulās un arī saņēma platīna apbalvojumu. Tajā pašā gadā grupa izdeva DVD ar koncerta ierakstu Kubā. Grupas trešais albums Revelations tika izdots 2006. gadā. Grupas izjukšana datējama ar 2007. gada 15. februāri, kuru Kornels skaidroja kā nerisināmu personisku konfliktu rezultātu.

Pēc Audioslave izjukšanas bijušie Audioslave dalībnieki atkal apvienojās ar Zaku de la Roka un atsāka darbību grupā Rage Against the Machine. Apvienošanās notika 2007. gada 29. aprīlī festivālā Coachella. Šis priekšnesums sākotnēji bija iecerēts kā vienīgais, taču viss izvērtās citādi. Grupa ASV 2007. gadā nospēlēja vēl septiņos šovos un vēljoprojām turpina koncertēt dažādos lielos festivālos ASV un Eiropā.

Mazāk zināms Morello ir ar savu darbošanos folkmūzikas žanrā. To viņš spēlē zem segvārda The Nightwatchman. Viņš paskaidro: “The Nightwatchman ir mans otrais es. Es jau kādu laiku esmu rakstījis šīs dziesmas un spēlējis tās kopā ar saviem draugiem brīvā mikrofona vakaros. Šī ir pirmā reize, kad esmu devies tūrē ar šīm dziesmām. Kad es spēlēju tās brīvajā mikrofonā, tās tiek pieteiktas kā The Nightwatchman dziesmas. Uz šiem šoviem nāk cilvēki, kuri ir redzējuši, kā es spēlēju elektrisko ģitāru. Viņi skatās, kā es spēlēju akustiski un kasa galvu. Tomēr tas ir kas tāds, ko man ļoti patīk darīt. Šo mūziku es uztveru kā savu politisko uzskatu izpausmi, tomēr dažas no šīm dziesmām nemaz nav tik politiskas. Šī mūzika man lielā mērā ir palīdzējusi augt kā māksliniekam un tekstu autoram. Kad tu pārdur vēnu, tu nekad nevari zināt, kas no tās nāks ārā. Tu vari tēmēt uz līdzīgām dziesmām, taču tās var sanākt pavisam dažādas.”

Morello ir slavens ar savu elektriskās ģitāras spēlēšanas stilu. Tas sastāv no smagā metāla un panku mūzikas sajaukuma rifiem un skaņām, kurām iedvesmu Morello ir smēlies hip-hop mūzikā. Par Morello ir teikts – viņš no savas ģitāras grib izspiest visas iespējamās skaņas. Krītošas bumbas, policijas sirēnas, skrečošana – viņš to visu var radīt ar ģitāru.

Rage Against the Machine pirmsākumos Morello esot skatījies kādu Kalifornijas metāla ģitārista uzstāšanos, kurš esot spēlējis tikpat ātri kā Ingvijs Malmstīns (Yngwie Malmsteen). Morello tajā brīdī esot sapratis, ka tās nav sacensības, kurās viņš vēlas piedalīties, tāpēc viņš sāka eksperimentēt ar skaņas noņēmēja pārslēdzēju, lai varētu radīt līdzīgas skaņas, kā dīdžejs skrečojot plati. Rezultātā radās īsts repmetāls un ģitāras iespēju robežu paplašināšana.

Nobeigumā piedāvajam noskatīties video, kurā Toms Morello stāsta par savu ģitārspēli un pamāca arī mums savus trikus.

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Draugiem.lv pase