Mūzika ir saziņa. Tas ir dialogs, kas pastāv savstarpēji starp mūziķiem, vai vismaz starp solistu un klausītājiem. Līdzīgi ir arī grupā, laulībā un ģimenē, gan pārnestā, gan tiešā nozīmē, jo daudzas grupas ir radušās pusaudžu gados starp brāļiem un māsām, varbūt pat nedaudz piespiedu kārtā, bet tajā pašā laikā arī ērtības un muzikālas uztveres sakritības pēc. Un šāda mūzikas valoda starp brāļiem ir izrādījusies īpaši daiļrunīga, liekot pamatus daudzām lieliskām grupām. Tādām grupām kā…

Van Halen

Grupai Van Halen ir bijuši divi basisti un trīs solisti (četri, ja skaita arī Miču Maloju (Mitch Malloy), kurš nekad nav veicis ierakstus ar grupu), bet viņiem vienmēr ir bijis tikai viens ģitārists un bundzinieks. Edija (Eddie Van Halen) un Aleksa (Alex Van Halen) Van Halenu stils ir tik ļoti sinhronizēts, ka ir gandrīz neiespējami iedomāties vienu bez otra. Eruption būtu lielisks arī tad, ja tajā nebūtu Edija Van Halena solo, bet Aleksa dārdošo bungu skaņas bija kā signāls – piesakot Ediju kā ģitāru dievu jaunajai paaudzei. Un kaut arī Edijs ir vadošā persona grupas un arī mūzikas vēsturē, viņa ritma saderība ar Aleksu ir  ļoti neparasta un revolucionāra, un nekas no tā visa nebūtu noticis, ja abi nesadarbotos tandēmā.

Pantera

Iedvesmojušies  no Van Halen, KISS, Metallica un ZZ Top, grupa Pantera metālam iepazīstināja jēdzienu grūvs. Ģitāristam Daimbegam Darelam (Dimebag Darrell) un bundziniekam Vinnijam Polam (Vinnie Paul), neskatoties uz to, ka abi bija brāļi, abiem bija ļoti īpatnēji un atšķirīgi toņi – Daimam bija smagnējs, asa, robota un agresīva metāla pārpildīts zāģa skanējums. Vinnijam bija sausa, pieklājīgas pieejas metāla bungu spēle. Kopā Daims un Vinnijs radīja jaunu skaņu, tādu, kas turēja metālu augstākājās topu vietās 90. gados, kad metāls nebija pats pieprasītakais žanrs. 1994. gada albums Far Beyond Driven iekaroja Billboard 200 pirmo vietu kā debijas albums. Šāda tipa – antisociālām grupām, tas izdodas reti, ja vispār izdodas. Pēc grupas Pantera, Daims un Vinnijs nodibināja grupu Damageplan, grupu, ar kuru viņi spēlēja, kad Daimu traģiski nogalināja uz skatuves 2004. gadā.

The Kinks

Viss vienmēr likās saspringts grupā The Kinks, līdz grupa beidzot paziņoja par izjukšanu 1996. gadā, sakarā ar brāļu Reja (Ray Davie) un Deiva (Dave Davie) Deiviju nesaskaņām. Pēdējā laikā ir sākušās runas par grupas atkalapvienošanos, jo grupa tuvojas 50. gadadienai. Rejs Deivijs nesen BBC Mornig Show teicis: “Es runāju ar Deivu pirms divām nedēļām un viņš teica, ka, ja mums ir jauns materiāls, mēs varam tikt pāri nesaskaņām, un to ierakstīt.” Tomēr Deivs, žurnālam Rolling Stone nesen teicis tā: “Es nevarētu izturēt vairākas dienas studijā ar Reju. Es vienkārši to nevaru!” Lai nu kā, Deivs arī teica, ka grupas izredzes atkalapvienoties ir 50 uz 50, un tas taču ir labāk nekā nekas, vai ne?

Oasis

Vēl viena grupa, kura izjuka brāļu savstarpējo nesaskaņu dēļ. Oasis ģitārista Noela (Noel Gallagher) un solista Laiema (Liam Gallagher) radošā sakne spīdēja spoži, izgāja cauri lietainam laikam un tad izdega aizskatuvē 2009. gadā dažus mirkļus pirms šova, kuram vajadzēja sākties Parīzē. Dažas stundas vēlāk Noels paziņoja, ka “ar nelielām skumjām un lielu atvieglojumu…Es šovakar pametu Oasis. Cilvēki rakstīs un teiks, ko vēlas, bet es vienkārši nespēju turpināt strādāt kopā ar Laiemu kaut dienu ilgāk.” Fani vienmēr cerēs, ka Oasis kādu dienu atgriezīsies, bet droši vien varam to īpaši negaidīt.

Arch Enemy

Maiklam Amotam (Michael Amott) piemīt unikāla oriģinalitāte, jo viņš spēlējis trīs ļoti ietekmīgās grupās: death metāla pionieros Carcass, melodiskā death metāla grupā Arch Enemy un metāla grupā Spritual Beggars. Kad Amots pameta Carcass, viņš nodibināja Arch Enemy ar brāli Kristoferu (Christopher Amott) un abi nodibināja ģitāristu duetu, kurā Maikls iemiesoja klasisku eiropiešu metāla jūtīgumu un Kristofers pielika klāt vairāk neoklasiskos elementus, kaut gan abi varētu arī mainīties lomām, jo spēj pietiekami labi pielāgoties dažādiem stiliem. Kristofers grupā ir gan nācis, gan gājis – viņš pameta grupu 2005. gadā, tad atkal tai pievienojās 2007., un tad vēlreiz pameta grupu 2012. gadā, bet Arch Enemy turpina dzīvot ar ģitāristu Niku Kordlu (Nick Cordle) kā Amota aizstājēju, kamēr pats Kristofers ir izdevis solo albumu Impulses 2012. gadā un no jauna nodibinājis savu veco grupu Armageddon.

https://www.youtube.com/watch?v=SvDyZ6SaRtI

Allman Brothers Band

Vai gan ģitāras spēlēšana ar slaidu būtu bijusi tāda kāda tā ir bez Dveina Almana (Duane Allman) ietekmes? Diez vai! Mūziķi jau bija sākuši miksēt blūzu, roku un psihodēlisko žanru improvizācijās pirms Allman Brothers parādījās mūzikas apritē, bet Dveina atjautība un spēja izteikties kā slaida spēlētājam un arī kā ikdienišķam mūziķim, pievienoja jaunu nodaļu ģitārspēles vēsturē. Un Grega Almana (Gregg Allman) taustiņinstrumentu spēle dabiski un intuitīvi saplūda ar Dveina ģitāru. Starp citu, Gregs sākumā bija plānojis kļūt par zobārstu, sācis sekot Dveinam mūzikā, viņš domāja, ka dosies uz zobārstu skolu pēc kāda laika, kad būs izmēģinājis spēkus mūzikas biznesā un gandrīz pēc 50 gadiem Gregam vēljoprojām tam nav sanācis laika.. 🙂

https://www.youtube.com/watch?v=M59HxMlys7M

The Darkness

Ģimenes ģitāristu duets grupā The Darkness ir Džastins (Justin Hawkins) un Dens (Dan Hawkins) Hokinsi. Viņus var iztēloties sēžot skolas pagalmā pēc stundām un kopā džemojot Thin Lizzy likus, vai arī katram paņemot pusharmoniju no Led Zeppelin skaņdarba Black Dog, bet tas nav galvenais. “Manuprāt, tagad dalīšanās ar mūziku ir kā kultūra, bet agrākos laikos, kad mūzika bija vairāk kā produkts – nevis kā pakalpojums… man šķiet, ka cilvēki bija skopi un negribēja ar to dalīties” saka Hokinss. “Piemēram: “Tās ir manas kasetes. Tas ir mans Walkman.” Tas liedza cilvēkiem dalīties ar to, ko viņi klausās, lai viņi varētu dzīvot savā mazajā pasaulītē. Tā kā mēs kaut kā mācījāmies atsevišķi. Es sāku mācīties ģitāru un viņš bungas. Viņš kļuva par ļoti labu bundzinieku un tad viņš kļuva par lielisku basistu. Par tiešām lielisku basistu! Viņš laikam ir labākais basists, kuru es patiesībā vispār pazīstu. Un tad no basa uz ģitāru, kuru viņš spēlē vairāk koncentrējoties uz ritmu, kamēr es vairāk koncentrējos uz melodiju.”

Jet

Šis austrāliešu kvartets palīdzēja atdzīvināt 70. gadu ietekmētu pieeju blūzīgam, netīram un asam rokam 2000. gados ar tādiem hitiem kā Are You Gonna Be My Girl un Rollover DJ, un viņu mūzikas dzinulis bija brāļi Sesteri – vokālists un ritma ģitārists Niks (Nic Cester) un bundzinieks Kriss (Chris Cester). Grupai pēc 2003. gada albuma Get Born vairs neizdevās sasniegt tā panākumus, bet viņi turpināja uzturēt pietiekamu klausītāju loku līdz 2012. gadam, kad grupa izjuka. “Pēc daudziem veiksmīgiem ierakstu un tūrēšanas gadiem, mēs vēlamies paziņot, ka kā grupa vairs neuzstāsimies. No daudzajiem bāriņiem, teātriem, stadioniem un festivāliem, kuros esam uzstājušies visā pasaulē, fani bija tie, kuri to visu uzturēja un padarīja iespējamu un mēs vēlamies pateikties tieši viņiem. Paldies jums un ar labu nakti!” tā rakstīja Jet.

The Beach Boys

Šajā sarakstā nevar nepieminēt The Beach Boys! Grupa ieņem nozīmīgu vietu šajā sarakstā, jo to nodibinājuši nevis divi, bet trīs brāļi – Braiens (Brian Wilson), Deniss (Dennis Wilson) un Karls (Carl Wilson) Vilsoni (kā arī viņu brālēns Maiks Lovs (Mike Love) un draugs Als Džārdains (Al Jardine). Smalki veidotās harmonijas, kuras palīdzēja raksturot grupas skanējumu, noteikti ir vieglāk pasniegt gan klausītājiem, gan grupas biedriem kad tu jaunībā esi ar tiem dalījis māju un vakariņas. Braiens Vilsons pierādīja, ka ir neapstrīdams grupas ģēnijs. Grupa stūrēja savu radošo garu iepriekš nebijušos, jaunos virzienos, bet pat viņu visneparastākajos mūzikālajos mākslasdarbos, Vilsons pieturējās pie harmonijām, kas viņu un viņa brāļus kopā raksturoja.

Megadeth

Ar tik daudzām grupas biedru maiņām vienā no Lielā thrash četrininieka ikonām, būtu neiespējams neizdalīt brāļus, kuri grupā izcēlās. Interesanti, ka tas noticis gandrīz divreiz. Brāļi Glens (Glen Drover) un Šons (Shawn Drover) Droveri pienesa savu simbolisko sadarbību grupai Megadeth albumam United Abominations (un tūrē iepriekšējajam albumam The System Has Failed), ar Droveru fusion žanra ietekmēto metālu, bija skaidrs, ka abi ir nākamie mantinieki gan Mārtijam Frīdmenam (Marty Friedman), gan Krisam Polandam (Chris Poland). Bet tad nāca Daimbegs Darels un viņš bija mata attālumā no tā, lai kļūtu par vadošo ģitāristu grupā Megadeth pirms albuma Rust In Peace laišanas apritē. Daima noteikums bija, ka viņš spēlēs grupā vienīgi tad, ja pie bungām sēdēs viņa brālis Vinnijs. Deivs Masteins (Dave Mustaine) jau bija lēmis par labu Nikam Menzam (Nick Menza) kā bundziniekam, tā kā Daims un Vinnijs palika ar Pantera un iegāja metāla vēsturē.

Kādas ir tavas mīļākās ģimeņu grupas? Un ja tev būtu iespēja izveidot sarakstu ar grupām, kurās spēlē brāļi vai māsas, kādas grupas tu iekļautu? 🙂

 • Reply

  Draugiem lietotājs

  20 01 2014

  Es domāju, ka AC/DC pavisam noteikti vajadzēja būt šajā sarakstā.

 • Reply

  ģitārists

  20 01 2014

  Kur tad Ac/Dc? 🙂

 • Reply

  Andris

  20 01 2014

  un Līvi arī brāļu grupa

 • Reply

  Andris

  20 01 2014

  un Pērkons

 • Reply

  kirpuss

  21 01 2014

  gripa Megadeth 🙂 jauns paveids 🙂

 • Reply

  Annemarija Linka

  22 01 2014

  Plānojam taisīt šim rakstiņam arī otro daļu, jo vēl jau ir arī grupas ar māsām 🙂 varat pasviest idejas!

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Draugiem.lv pase