Ozijam Osbornam (Ozzy Osbourne) 2013. gada 3. decembrī apritēja 65 gadi. Viņš ir pietiekami vecs, lai savā dzimtajā Apvienotajā Karalistē bez maksas brauktu ar autobusu, bet viņš joprojām ir arī pietiekami dumpīgs, lai būtu rokmūzikas varonis miljoniem cilvēku.
Džons Ozijs Osborns joprojām ir viena no rokmūzikas visinteresentākajām zvaigznēm. Viņš pats atzīst, ka tā īsti nemaz nemāk dziedāt un neprot spēlēt nevienu mūzikas instrumentu – tu droši vien nemaz negribēsi dzirdēt kā viņš mēģina. Runājot par Black Sabbath, viņš ļoti reti raksta dziesmu vārdus, kurus dzied. Grupas basists Gīzers Batlers (Geezer Butler) ir grupas dzejnieks.
Tomēr Ozijs ir bijis pietiekami veiksmīgs, lai strādātu kopā ar vairākiem labākajiem smago-rifiņu talantiem.
Viena lieta, ko Ozijs pieprot ir izklaidēt gan uz skatuves, gan ārpus tās. Viņš pavisam noteikti spēj radīt labus domu graudus. Šeit būs tikai dažas asprātīgas un gudras pērles no viņa I Am Ozzy autobiogrāfijas.
Ozijs paša vārdiem
“Es nekad mūžā nevarēju iedomāties, ka es savu karjeru veidošu dziedot. Man likās, ka tas ir neiespējami. Toreiz man likās, ka vienīgais veids kā iespējams pelnīt maizi, bija iet strādāt kādā rūpnīcā, kā to darīja visi Astonā (Birmingemā). Vai arī aplaupīt banku.”
“Es sevi neuzskatu par labu dziedātāju, bet man ir saikne ar skatītājiem. Ir mākslinieks, tad ir brīva atstarpe un tad ir publika; bet man patīk bū daļai no publikas. Man gribētos būt viņiem un man gribētos, lai viņi būtu es uz pusotru stundu.”
“Viena laba lieta, slimojot ar disleksiju ir tā, ka kad es saku, ka nelasu recenzijas, es tik tiešām tās nelasu.”
“No visām lietām, kuras esmu zaudējis, visvairāk man pietrūkst sava prāta.”
(Par Black Sabbath mūziku):”Kas tas ir? Tā ir mūzika, pie kuras veikt smadzeņu operāciju.”
“Es saņēmu poti pret trakumsērgu, nokožot sikspārņa galvu, bet tas nekas – sikspārnim vajadzēja saņemt poti pret Oziju.”
(Par The Osbournes TV šovu):”Es zināju, ka ir laiks iet prom no realitātes TV, kad kāds man pajautāja vai es dziedu tikpat labi, cik tēloju.”
“Smieklīgi, ka precoties Amerikā, mums bija jānodod asins analīzes, pirms viņi mums izsniedza atļauju. Es nebūtu pārsteigts, ja puisis no laboratorijas man atzavnītu un teiktu:”Mister Osborn, mēs atradām asinis Jūsu alkoholā.””
(Kad jautāts par to, cik ilgi bija viņa jaunības gadi):”Es domāju, ka tie beigsies kaut kur ap 2038. gadu.”
“Man patīk padušu smarža no rītiem – smaržo pēc uzvaras.”
“Dažreiz es baidos no tā, ka esmu Ozijs Osborns. Varētu būt sliktāk…es varēju būt Stings (Sting).”
Ozijs un ģitāristi
Ozijam Osbornam ir paveicies sastrāāties ar vairākiem talantīgiem metāla ģitāristiem. Visi ģitāristi, ar kuriem viņš ir spēlējis ir bijuši lieliski, dažādu iemeslu dēļ. Šeit būs izvēlētie Ozija brīnumģitāristi.
Ozijs un Tonijs Aiomi (Tony Iommi)
Visu metāla ģitāristu krusttēvs. Kopš viņi pirmo reizi satikās kā Birmingemas skolnieki 60. gadu vidū, Ozijam un Aiomi ir bijušas ļoti dažādas attiecības. Polka Tulk Blues un Earth bija pirmās grupas, kurās viņi spēlēja kopā – 1969. gadā, radās mierīgāka grupa – Black Sabbath. Viņi ir pašķīrušies un sagājuši atkal kopā vairākas rezes visu gadu laikā. Kādā pasākumā Ozijs jautāja savam tēvam Džekam padomu saistībā ar Toniju:” Mans tētis teica, ka pasaule negriežas ap Toniju. Būšot citi ģitāristi. Mans tētis bija labs vīrs, bet šoreiz viņš kļūdījās. Nebija citu ģitāristu kā Tonijs. Oficiāli mums nebija grupas līdera, neoficiāli mēs visi zinājām, ka tas ir Tonijs.”
Ozzy Osbourne with Tony Iommi and Phil Collins – Paranoid (Live)
Ozijs un Rendijs Roudss (Randy Rhoads)
Kad Oziju 1978. gadā atlaida no Black Sabbath, viņš krita ļoti dziļā depresijā. Bet viņš tika atpakaļ un organizēja noklausīšanos jaunai grupai, un atrada daudzsološu ģitāristu. Rendijs Roudss spēja komponēt, spēlēt doom rifiņus kā Aiomi, soliņus kā Edijs Van Halens (Eddie Van Halen) un valdīt pār džeza un klasisko ģitāru neierasti viegli. Vienkāršāk sakot, Roudss spēja spēlēt jebko…
“Viņš veltīja sevi mūzikai kā neviens cits mūziķis, kuru biju saticis.” teica Ozijs. “Viņš bija savas mākslas pavēlnieks.” Ozijs izjuta bijību pret Roudsa mūzikālo inteliģenci. “Pirmie divi Ozija albumi ir labākie, ko līdz šim esmu paveicis” Ozijs izteicās 1990. gadā.
Diemžēl viņu laiks nebija ilgs. Roudss gāja bojā nelielas lidmašīnas avārijā. Ozijs vēlāk, runājot par savu dzīvi, teica:”Es neko nenožēloju…izņemot to, ka nespēju atturēt Rendiju no iesēšanās tajā lidmašīnā.”
Ozzy Osbourne with Randy Rhoads – Crazy Train (Live)
Bernijs Torms (Bernie Tormé) un tad Breds Džilliss (Brad Gillis) nāca Rendija vietā. Džilliss piedalījās Ozija 1982. albumā Speak The Devil (Live), bet pats Ozijs nopelnu tālākajā darbībā piešķir Tormam. “Ja nebūtu Bernija, es tiešām nedomāju, ka būtu vēl kādreiz uzstājies. Kad es redzēju Rendija lidmašīnu liesmās, man likās, ka viss ir beidzies.”
Ozijs un Džeikijs Lī (Jake E Lee)
Džeiks Lī bija ar Oziju no 1982. līdz 1987. gadam, iespējams, ilgāk nekā daudziem cilvēkiem šķiet. Lī palīdzēja ierakstīt 1983. gada Bark At The Moon un 1986. gada The Ultimate Sin, taču Lī un Ozijs nekad tā īsti nesapratās emocionālā ziņā. Ozijs kādā intervijā teica:”Džeiks bija labs pirmās trīs dienas, tad viņš gribēja visu pārņemt savās rokās. Es neteiktu, ka mēs nesapratāmies. Bet pēdējos gados viņš kļuva ļoti rezervēts un bija grūti ar viņu komunicēt.
Mēs dzīvojām kopā mājā Beverlihilsā un nekad nerunājām! Tas nebija tāpēc, ka mēs viens otram nepatikām, mums vienkārši nebija ko otram teikt.” Beigās Lī atlaida Ozija sieva/menedžere Šarona (Sharon Osbourne).
Ozijs un Zaks Vailds (Zakk Wylde)
Nākošais Ozija brīnumģitārists bija uz paliekošām attiecībām. Abiem joprojām ir cieša saikne, līdzīgi kā tēvam ar dēlu. Neskatoties uz viņu domstarpībām laika gaitā, Ozijs tomēr mīl Zaku un Zaks mīl Oziju. Zaks joprojām Oziju sauc par bosu.
Kad šī sadarbība tikko bija uzņēmusi apgriezienus, Zaks teica:”Ozijs man uzreiz dod tiešas atsauksmes. Viņš man pateiks vai kaut kas ir galīgi garām vai arī, ja kaut kas viņam šķiet ļoti labi; viņš arī dod man norādījumus kā rīkoties uz skatuves. Neviens draugs man neko tādu neteiktu.”
90. gados, kad Zaks turpināja augt kā ģitārists, viņš teica:”Ozijs palīdzēja ar skatuves pieredzi, es līdz tam cilvēkus, kuri uzstājās idealizēju. Tagad es vienkārši novērteju viņu spēlēšanu. Es dievināju ļoti daudzus ģitāristus, bet tagad esmu apmierināts un laimīgs pats par sevi.”
Ozijs un Gass Džī (Gus G)
Pagaidām piedalījies tikai vienā albumā – Scream. Taču Gass jau kādā intervijā ir teicis:”Spēlēt ar Oziju ir sapņu profesija, tas ir kā augstākais punkts. Tas ir labākais, ko jebkurš roka vai smagā metāla ģitārists varētu vēlēties. Kurš gan negribētu spēlēt ar Oziju?”
Un jau atkal Ozija vārdi uz saviem jauniesaucamajiem atstāj iespaidu. Gass Džī, atceroties Scream ieraksta laiku, saka:”Ozijs bija ļoti laipns. Viņš man teica:”Gass, tev ir jābūt simtprocentīgi priecīgam par jebko, ko tu ieraksti tajā kasetē, jo kad tas būs izdarīts to dzirdēs visa pasaule.” Un viņam ir taisnība. Tāpēc es darīju visu, lai manas daļas un soliņi būtu perfekti.”
Ar Oziju spēlējuši un ierakstījušies arī Stīvs Vejs (Steve Vai), Džo Holmss (Joe Holmes), Džerijs Kantrels (Jerry Cantrell) un citi.
Bet kas ir tas, ko Ozijs Osborns redz lieliskā ģitāristā? “Tas ir kā iet pirkt sev jaunu uzvalku,” Ozijs izteicās kādā intervijā. “Var būt vesela kaudze ar ziliem uzvalkiem, bet tikai viens no tiem pievērsīs tavu uzmanību. Nav nekādas īpašas formulas. Man vienkārši paveicies, ka visiem ir patikusi mana ģitāristu gaume.”