Šodien īpaši sieviešu dienai veltīts rakstiņš par sievietēm, kuras izcīnījušas vietu rokmūzikas pasaulē, un kuru ietekmi varam just arī šodien!

Tik ilgi, cik ir pastāvējis mums zināmais klasiskais roks, sievietes vienmēr ir ieņēmušas nozīmīgu lomu tā attīstībā un panākumos. Jau agrajos 60. gados mākslinieces kā Greisa Slika (Grace Slick) un Dženisa Džoplina (Janis Joplin) bija mūzikas augšgalā un neilgi pēc tam šis novirziens arī atklāja pirmās sieviešu grupas, kā The Runaways un Fanny.
70. un agrajos 80. gados arvien vairāk sieviešu kļuva par īstām un nesamākslotām rokzvaigznēm, izlaužot ceļu rokmūzikā jaunām sieviešu kārtas izpildītājām.
Dažām no viņām bija milzīga ietekme nākošajām paaudzēm, dažām bija milzu ietekme uz grupu, kurās viņas darbojās panākumiem. Un visas bija izcilas rokmūzikas radīšanā un izpildīšanā, dziesmu rakstīšanā, mūzikas instrumentu spēlēšanā un dziedāšanā.

Peta Benetara (Pat Benatar)

Viena no pirmajām sievietēm, kuru saistīja ar rokmūziku. Peta Benetara no kasieres kļuva par arēnu rokzvaigzni. Panākumi sākās ar viņas pirmo albumu In The Heat Of The Night 1979. gadā. Viņas otrais albums Crimes Of Passion iecēla viņu ideālā pozīcijā, lai viņa kļūtu par vienu no pirmajām un visvairāk spēlētākajām  māksliniecēm MTV, kad tas sāka savu darbību 1981. gadā. Peta izdevusi 12 studijas albumus, viņas zināmākais hits ir Hit Me With Your Best Shot.

Pat Benatar – Hit Me With Your Best Shot

Krisija Hainda (Chrissie Hynde)

Pēc daudziem neveiksmīgiem mēģinājumiem izveidot vai pievienoties kādai grupai 70. gados, Krisijai Haindai beidzot izdevās iedot savu demo kaseti ierakstu kompānijai, kurai pateicoties viņa izveidoja The Pretenders. Pateicoties grupas debijas albumam 1979. gadā, viņi uzsāka new-wave kustību 80. gados, gūstot lielus panākumus, neskatoties uz grupas iekšējiem konfliktiem un vairākām grupas biedru maiņām.

The Pretenders – Back On The Chain Gang

Džoana Džeta (Joan Jett)

Pēc pirmās sieviešu rokgrupas The Runaways panākumiem 70. gadu vidū, Džoana Džeta turpināja ceļu mūzikas pasaulē un ieguva vēl lielākus panākumus ar viņas pašas grupu The Blackhearts. Viņu pirmais albums I Love Rock ‘N’ Roll 1981. gadā kļuva par tūlītēju hitu. Bez savām vokālajām dotībām, Džeta ir arī ģitāriste, dziesmu rakstītāja un producente. Pagaidām jaunākais albums Unvarnished ar grupu The Blackhearts izdots 2013. gada septembrī.

Joan Jett And The Blackhearts – I Love Rock ‘N’ Roll

Dženisa Džoplina

Dženisa bija viena no pirmajās sieviešu kārtas māksliniecēm, kura salauza ierūsējušo priekšstatu par sievietēm-dziedātājām, kas pastāvēja folkā un popmūzikā 60. gadu vidū. Viņas roka un blūza apvienojums iedvesmoja gan vīriešu, gan sieviešu kārtas izpildītājus. Dženisas lielā izlaušanās bija pēc uzstāšanās  ar grupu  Big Brother And The Holding Company Monterejas Pop festivālā 1967. gadā. Viņa uzstājās Vudstokā 1969. gadā. Dženisa tuvojās slavas augstākajam punktam 1970. gadā, kad diemžēl 27 gadu vecumā mira no alkohola un narkotiku pārdozēšanas.

Janis Joplin – Piece Of My Heart

Stīvija Niksa (Stevie Nicks)

Stīvija parādīja sevi mūzikas pasaulei 1975. gadā, kad pievienojās grupai Fleetwood Mac, kurā viņa dziedāja un rakstīja dziesmas. Esot grupā, viņa paralēli arī izmēģināja solokarjeru 1981. gadā. Daudzi mākslinieki kā vienu no galvenajiem iedvesma avotiem ir minējuši tieši Stīviju, piemēram, Šerila Krova (Sheryl Crow), Kortnija Lova (Courtney Love), grupa Dixie Chicks un Torija Eimosa (Tory Amos).

Fleetwood Mac – Dreams

Sūzija Kvatro (Suzi Quatro)

Kvatro bija pirmā sieviešu kārtas basiste, kura kļuva par pasaulē atpazīstamu rokmūziķi. Arī viņas māsa Petija Kvatro (Patti Quatro) uzmirdzēja kā sieviešu grupas Fanny dalībniece. Sūzija iedvesmojusi daudzas mākslinieces, arī jau minētās Džoanu Džetu un Krisiju Haindu. Viņas pirmais izrāviens bija 1971. gadā Lielbritānijā, kad viņa sāka sadarbību ar producentu Mikiju Mostu (Mickie Most), kurš “izaudzinājis” tādas grupas kā The Animals, Jeff Beck Group un Herman’s Hermits. Uzmanību savai dzimtenei ASV, viņa pievērsa piedaloties seriālā Happy Days un izlaižot singlu Stumblin’ In, duetā ar grupas Smokie solistu Krisu Normenu (Chris Norman) 1978. gadā.

Suzi Quatro – Devil Gate Drive

Greisa Slika

Greisas dažreiz spokainā balss un viņas ļoooti brīvais dzīvesstils (reiz kādā koncertā viņa uz skatuves novilka savu blūzi un uzstājās puskaila, jo viņai bija pārāk karsti), ļāva viņai perfekti iederēties psihodēliskā roka pionieru grupā Jefferson Airplane. Runājot, par dziesmu sacerēšanu, Slikas nopelns ir grupas divām viszināmākajām dziesmām White Rabbit un Somebody To Love. Viņa no mūzikas aizgāja 1989. gadā un pievērsās profesionālai gleznošanai un zīmēšanai.

Jefferson Airplane – Somebody To Love

Petija Smita (Patti Smith)

Viņa tiek dēvēta par Panku Krustmāti (Godmother of Punk), bet mūziķi, kuri iedvesmojušies no Petijas Smitas pārklāj ļoti dažādas rokmūzikas nokrāsas no U2 līdz Šērlijai Mensonei (Shirley Manson) no grupas Garbage. Viņas klasiskais 1975. gadā izdotais debijas albums Horses ir ierindots labāko albumu sarakstā daudzos mūzikas žurnālos kā The Rolling Stones, Time un NME. Paralēli mūzikai, viņa ir arī dzejniece un sociālā aktīviste.

Patti Smith – Because The Night

Anna (Ann Wilson) un Nensija Vilsones (Nancy Wilson)

Kad 1973. gadā parādījās grupa Heart, kļuva skaidrs, ka divas pievilcīgas sievietes rokgrupas priekšgalā nav tikai jaunu vīriešu fantāzija. Kopš viņu debijas albuma Dreamboat Annie 1975. gadā, Anna un Nensija ar grupu Heart ir izdevušas albumu katrā desmitgadē un tiem ir bijuši lieliski panākumi. Anna grupā ir soliste, sacer dziesmas un spēlē vairākus mūzikas instrumentus, arī Nensija raksta dziesmas un grupā spēlē ģitāru.

Heart – Crazy On You

 

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Draugiem.lv pase