Klausoties rokmūziku, basģitāru rifiņi parasti nav pirmā lieta, kurai pievērš uzmanību, tā parasti tiek pievēsta elektriskajām ģitārām. Taču, ja padomā, ir ne viens vien labi zināms basģitāras rifiņš, bez kura dziesma, iespējams, nemaz negūtu tādu atsaucību. Šajā rakstiņā apskatīsim zināmākos un foršākos basa ģitāru rifiņus. Daudzi no tiem nebūt nav sarežģīti un tas arī nav galvenais. Dažreiz pietiek ar pavisam vienkāršu basģitāras rifu, lai dziesma kļūtu par pasaulē atzītu hitu. Kāds ir, tavuprāt, foršākais basģitāras rifiņš?

Come Together – The Beatles (Pols Makartnijs)

Šo slaveno The Beatles dziesmu Džons Lenons (John Lennon) sākumā bija sarakstījis kā politiskās kampaņas dziesmu 60. gadu diskusiju raisošajam politiķim Timotijam Lerijam (Timothy Leary), kurš pretendēja uz gubernatora amatu Kalifornijā. Lenona mēģinājumi gan izgāzās, bet Abbey Road ierakstu laikā Pols Makartnijs (Paul McCartney) ieteica dziesmu palēlināt un piešķirt tai duļķainu basa un bungu noskaņu, lai dziesma iegūtu relaksējošu sajūtu. Ievads un piedziedājumi The Beatles dziesmā Come Together koncentrējas tieši ap Pola Makartnija nomierinošo basa daļu. Pēc dziesmas iznākšanas šo basa daļu ļoti bieži sāka izmantot repa ierakstos. Šis rifiņš ir Makartnija nopelns.

My Generation – The Who (Džons Entvistls)

Šis saraksts noteikti nebūtu pilnīgs bez The Who basista Džona Entvistla (John Entwistle) (saukts arī par Thunderfingers). Entvistls basu uzskatīja par grupas vadošo instrumentu, tāpat kā to darījis arī Klifs Bērtons (Cliff Burton). Noklausieties My Generation un lielisko Entvistla basa solo! 1965. gadā viņš uzstādīja standartu, kuru kopš tā laika vēlas sasniegt visi rokmūzikas basisti.

Money – Pink Floyd (Rodžers Voters)

Šī Pink Floyd klasika ir Rodžera Votersa (Roger Waters) nopelns. Viņš sacerēja gan pantiņus, gan dziesmas vārdus, grupa tikai piedomāja vidusdaļas un ģitāru solo. Viņš  bija tas, kurš izgudroja neaizmirstamo basa rifiņu, kuram bija neierasta iezīme – tas bija sacerēts galvenokārt 7/4 taktsmērā. Iespējams, visinteresantākais ir, kā dziesmas Money sākumā Voters saskaņoja monētu un kases aparāta skaņas ar basa daļu.

Sunshine Of Your LoveCream (Džeks Brūss)

Šo lielisko basa rifiņu (kuru uz elektriskās ģitāras dublē Ēriks Kleptons (Eric Clapton)), kurš skan šajā Cream klasikā, iedvesmoja Jimmy Hendrix Experience uzstāšanās, kuru Džeks Brūss (Jack Bruce) un Kleptons apmeklēja 1967. gadā Londonā. Brūss tūlīt pēc tā devās mājās un sacerēja rifiņu, vēlāk viņš un dzejnieks Pīts Brauns (Pete Brown) sarakstīja dziesmai vārdus. Kopā ar Kleptona slaveno 60. gadu woman tone, šis rifs kļuvis par iespaidīgu pagrieziena punktu rokmūzikas vēsturē

Sweet Emotion – Aerosmith (Toms Hamiltons)

Grupas Aerosmith basistam Tomam Hamiltonam (Tom Hamilton) nopelns dziesmu rakstīšanā ir tikai nedaudzām dziesmām. Taču tam nav nozīmes, jo tieši viņam pateicoties, radies viens no neaizmirstamākajiem rifiem grupas karjeras laikā. Basu klasiskajā Sweet Emotion ikviens rokmūzikas fans uzreiz atpazīs, tas ir galvenais balsts visas dziesmas garumā. Šī dziesma ir no 1975. gada albuma Toys In The Attic. Vēl viens foršs un neaizmirstams basa rifiņš, kuru radījis Hamiltons ir Janie’s Got A Gun no 1989. gada albuma Pump.

Under PressureDeivids Bovijs un Queen (Džons Dīkons)

Kādu laiku valdīja neliels juceklis saistībā ar to, kurš īsti radīja slaveno basa līniju Bovija un Queen sadarbībā. 1982. gadā basists Džons Dīkons (John Deacon) japāņu presei pavēstīja, ka Deivids Bovijs (David Bowie) ir tas, kurš sarakstījis rifu. Taču Bovijs bija pārliecināts, ka basa daļa jau bija gatava pirms viņš pievienojās. Par laimi, grupas bundzinieks Rodžers Teilors (Roger Taylor) atceras kā viss notika – Dīkons bija radījis rifiņu Hot Space albuma ieraksta laikā, bet bija par to pats par to gluži vienkārši aizmirsis 🙂

Around The World – Red Hot Chilli Peppers (Flī)

Kad runa ir par Red Hot Chilli Peppers, nāk prātā tik daudz dziesmas, kuras varētu ielikt šajā sarakstiņā. Basistam Flī (Flea) ir ķēriens uz dažādām melodiskām basa līnijām, piemēram, Give It Away un Suck My Kiss. Bet viena dziesma, kurā Flī var īpaši paspīdēt, ir Around The World no 1999. gada albuma Californication. Ir ļoti forši, ka Flī nespēlē rifiņu vienādi. Paklausieties basu dziesmas pantiņu laikā, kurš it kā seko dziedājumam. Flī katru reizi veikli pamaina rifiņu – pateicoties tam skaņa izklausās dzīvāka un neatkārtojas, un ,bez šaubām, tā ir arī interesantāk spēlēt.

Tommy The CatPrimus (Less Kleipūls)

Primus bieži raksturo kā thrash-funk, progresīvo metālu. Nevar apstrīdēt faktu, ka Less Keipūls (Les Claypool) ir traks slap-bass ģēnijs un nevienā dziesmā viņš to nav parādījis labāk kā šajā. Kādu laiku dziesma grupas faniem bija kļuvusi tik populāra, ka Kleipūls koncertos visas grupas dziesmas pieteica ar vārdiem:”Nākošā dziesma NAV Tommy The Cat.”

Longview – Green Day (Maiks Dērnts)

Šis ir piemērs tam, ka ļoti vienkārša basa līnija izklausās ļoti forši. Green Day basists Maiks Dērnts (Mike Dirnt) radīja atpazīstamo rifu albuma Dookie ierakstīšanas laikā. Pantiņi izklausās lieliski, kad grupas solists Billijs Džo Ārmstrongs (Bilie Joe Armstrong) dzied pa virsu Maika basa līnijai – dažreiz elektriskā ģitāra nav pat nepieciešama!

Seven Nation Army – The White Stripes (Džeks Vaits)

Džeks Vaits (Jack White) radīja šo rifu The White Stripes tūrē Austrālijā. Par to vai šis rifs iekļaujas šajā sarakstā viedokļi var dalīties, jo tas netiek spēlēts uz basa. Vaits izmanto Whammy pedāli, lai elektriskajai ģitārai pazeminātu notis par oktāvu, tādējādi tā līdzinās basam. Seven Nation Army ir dziesma, kurai pateicoties grupu The Whites Stripes sāka atpazīt visā pasaulē.

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Draugiem.lv pase