Sūzija KvatroSūzana Keja “Sūzija” Kvatro (Susan Kay “Suzi” Quatro), dzimusi 1950. gada 3. jūnijā, ir amerikāņu dziedātāja, basģitāriste un arī aktrsie. Viņa ir pirmā sieviešu kārtas basiste, kurai izdevies kļūt par pasaules slavenu rokzvaigzni. Viņa lauza priekšstatu par to, ka sievietes  nevar spēlēt mūzikas instrumentus un kļūt par slavenām mūziķēm – tas bija jauns pagrieziena punkts mūzikas vēsturē.

70. gados Kvatro bija izdevusi vairākus singlus, kuriem Eiropā un Austrālijā bija pat lielāki panākumi, nekā viņas dzimtenē. Piedalīšanās amerikāņu seriālā Happy Days (kurā viņā starp citu atveidoja basģitāristi :)), vairoja viņas popularitāti un 1979. gadā izdotais singls Stumblin’ In duetā ar Krisu Normenu (Chris Norman) no The Smokie iekļuva 4. vietā ASV topos.
Kvatro ir pārdevusi vairāk kā 50 miljonus albumu kopiju un turpina koncertēt pa visu pasauli (2011. gadā viņa arī sniedza koncertu Latvijā). Viņas pagaidām pēdējais albums  In The Spotlight tika izlaists 2011. gadā.

Mūzikas stils

Kvatro mūziku var pieskaitīt vairākiem žanriem. Viņas galvenie un sākotnējie žanri ir hārdroks un cock rock (pārsvarā šo stilu agrāk piedēvēja vīriešu kārtas mūziķiem, taču Kvatro to izmainīja. Šim stilam piemīt dziesmas ar agresīvu, lecīgu  attieksmi, uzsverot vīriešu (šajā gadījumā sieviešu) seksualitāti.)
Kvatro arī pieskaitāma pie roka, pop, garage, kantrī un psihodēliskā roka.

Mūzikas ienākšana Sūzijas dzīvē

1957 Fender Precission Bass, kuru spēlējusi SūzijaKvatro ir teikusi, ka viņa iedvesmojusies no Elvisa Preslija (Elvis Presley), kuru 6 gadu vecumā redzējusi televīzijā. Viņa arī teikusi, ka viņai tā īsti nav bijis sieviešu kārtas parauga, bet viņu iedvesmojusi Billija Holideja (Billy Holiday) un viņai paticis Mērijas Vaisas (Mary Weiss) (grupa Shangri-Las) ģērbšanās stils:”viņa valkāja cieši apspīlētas bikses un pa virsu vesti – viņa izskatījās seksīgi!”
Kvatro pie skolotāja mācījās spēlēt klavieres un perkusijas. Viņa pašmācības ceļā apguva basu un ģitāru. Tēvs viņai 1964. gadā uzdāvināja 1957 Fender Precision basģitāru, kuru viņa apjūsmoja vēl 2007. gadā.
No agra vecuma (7-8 gados),viņa spēlēja bungas tēva džeza grupā – The Art Quatro Trio. Paralēli viņa arī piedalījā vietējās televīzijas raidījumā par popmūziku kā go-go dejotāja.
Dziesmas Sūzija sāka rakstīt viena, vēlak sadarbojās ar citiem dziesmu sacerētājiem un šobrīd pārsvarā atkal raksta viena.
Kvatro par jaunas dziesmas rašanos:”Tas sākas ar sēdēšānu pie klavierēm manā istabā, uzrakstot nosaukumu (vienmēr pirmais ir nosaukums), paņemot basu, izdomājot ritmu, ejot atpakaļ pie klavierēm…rakstot tekstu dziesmai, spēlējot elektrisko ģitāru…un beidzas ar dziesmas teksta izdrukāšanu. Tikai tad tā ir īsta dziesma. Pēc tam es iespēlēju visas daļas savā audio ierakstītājā, un tad ierakstu veicu studijā un tā tas beidzas.”
The Pleasure Seekers (Kvatro pirmā no labās)1964. gadā, redzot The Beatles uzstāšanos, Kvatro vecākā māsa Petija (Patti Quatro) kopā ar divām draudzenēm nodibināja sieviešu grupu The Pleasure Seekers. Grupai pievienojās arī Sūzija un pieņēma sev skatuves vārdu Sūzija Soula (no angļu val. – soul – dvēsele), Petijas skatuves vārds bija Petija Pležera (no angļu val. – pleasure – bauda,izprieca), grupā spēlēja vēl viena Kvatro māsa – Arlīna (Arlene Quatro). Viņas pārsvarā uzstājās krodziņos, kuros uzmanība vairāk tika vērsta uz viņu izskatu, nevis mūziku. Viņas mēdza valkāt minisvārkus un parūkas, kurus Kvatro atzina par nepieciešamiem, panākumu sasniegšanā.
The Pleasure Seekers ierakstīja trīs singlus, divus no tiem arī izlaida – Never Thought You’d Leave Me/What A Way To Die un Light Of Love/Good Kind Of Hurt. 1969. gadā viņas nomainīja nosaukumu uz Cradle, grupai bija pievienojusies vēl viena māsa – Nensija (Nancy Quatro) un Arlīna grupu pameta.

The Pleasure Seekers – Never Thought You’d Leave Me

Darbs ar Mikiju Mostu (Mickie Most)

Sūzija Kvatro 2Pēc tam kad Kvatro  1971. gadā pamanīja ierakstu producents Mikijs Mosts, viņa pārcēlās uz Angliju. Mikijam piederēja pašam sava ierakstu studija RAK Records. Tajā laikā daudzi, tostarp arī Mikijs meklēja sieviešu kārtas rokdziedātāju, kura varētu aizpildīt tukšumu, kuru bija radījusi Dženisas Džoplinas (Janis Joplin) nāve. Mosta uzmanību esot piesaistījusi Sūzijas jaukais izskats un basģitāras spēles prasme, kā arī dziedātprasme un spēja visvairāk izrādīties grupā Cradle. Interesi par Sūziju izrādīja arī ierakstu kompānija Electra Records, taču viņi Sūziju gribēja padarīt par jauno Dženisu Džoplinu, taču viņa nevēlējās kļūt par kāda pakaļdarinājumu. Mikijs bija apsolījis viņu padarīt par pirmo Sūziju Kvatro un tas bija tas, ko viņa gribēja.
Viņas otrais singls Can The Can ieguva pirmās vietas Eiropā un Austrālijā. Tam sekoja 48 Crash, Daytona Demon un Devil Gate Drive, katrs no šiem singliem tika pārdots vairāk kā miljons kopijās un tika apbalvots ar zelta diskiem, tomēr ASV viņai neizdevās sasniegt iecerētos panākumus, neskatoties uz visiem centieniem.
Sūzijas vietas topos bija diezgan mainīgas un nedrošas, līdz viņa pārgāja uz nedaudz mierīgāku stilu. 1978. gada singls If You Can’t Give Me Love, kļuva par hitu Lielbritānijā, un vēlāk singls Stumblin’ In duetā ar Krisu Normenu, iekļuva 4. vietā ASV topos. Abas šīs dziesmas bija iekļautas albumā If You Knew Suzi…, pēc gada Kvatro izdeva Suzi and Other Four Letter Words, kuru viņa nosaukusi par savu mīļāko albumu. Tajā bija iekļauti hiti She’s In Love With You, Mama’s Boy un I’ve Never Been In Love.
1980. gadā Kvatro beidzās līgums ar Mikiju un viņa parakstīja līgumu ar Chapman’s Dreamland Records, kuru paspārnē izdeva albumu Rock Hard.

Suzi Quatro – Can The Can

Tālākā darbība

Pēc Chapman’s Dreamland Records, Sūzija palika bez ierakstu kompānijas.
Lielbritānijā viņas pēdējie hiti kādu laiku bija Heart Of Stone un Main Attraction, kuriem topos neveicās. Taču Sūzija teica, ka viņai vairs nerūp vietas topos, bet gan tas, ka viņa izlaiž tādu mūziku, kādu vēlas. Viņa pati ir teikusi, ka sākumā ļoti centusies iegūt lielu slavu, atpazīstamību un panākumus, taču atmeta tam ar roku.
2005. gada decembrī iznāca filma Naked Under Leather – dokumentālā filma par Kvatro dzīvi. Nākamajā gadā Kvatro izlaida Back To Drive albumu un vēl pēc gada tika publicēta viņas autobiogrāfija Unzipped.
2011. gada augustā Kvatro izlaida savu 15. studijas albumu In The Spotlight. Šajā albumā bija jaunas, viņas pašas rakstītas dziesmas, kā arī kaverversijas.

Mūziķi, kuri iedvesmojušies no Kvatro

Debija Harisa no The Blondie, Sūzija Kvatro un Džoana DžetaKvatro ir iedvesmojusi vairākas sieviešu kārtas izpildītājas, piemēram:
Krisija Hainda (Chrissie Hynde) grupas The Pretenders dibinātāja un soliste/ģitāriste ir nosaukusi Kvatro par galveno iedvesmas avotu.
Tīna Vejmauta (Tina Weymouth) – grupu Talking Heads un Tom Tom Club viena no dibinātājām un basiste. Viņa bija iemācījusies spēlēt basu, klausoties Kvatro albumus.
Kvatro ļoti tieši ietekmēja grupu The Runaways un tās dibinātāju Džoanu Džetu (Joan Jett). Džoana un Krisija Hainda no The Pretenders bija lielākās Kvatro fanes.
Skotu dziedātāja un ģitāriste Keitija Tanstala (KT Tunstall) 2008. gadā ir teikusi, ka viņas albuma Drastic Fantastic noformējums ir balstīts uz Kvatro.

Suzi Quatro – 48 Crash

2013. gada 24. oktobrī Sūzija saņēma Sieviešu Varonības Apbalvojumu no apvienības Mūziķi par Vienādām Iespējām Sievietēm (Musicians for Equal Opportunities for Women (MEOW)), par viņas lomu un nozīmi sieviešu mūziķu iedvesmošanā vairākās paaudzēs.

2013. gada septembrī Sūzija sāka darbu pie 6 disku dziesmu izlases. Tajā paredzētas arī jaunas dziesmas, kuras radījusi Sūzija un viņas sadarbības partneri. Dziesmu izlasei pagaidām vēl nav dots nosaukums, to plānots izlaist 2014. gada pirmajā pusē.

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Draugiem.lv pase