RHCP5     Red Hot Chili Peppers, pazīstami arī kā Chili Peppers, vai vienkārši RHCP, ir amerikas rokgrupa, kas 1983. gadā tika izveidota Losandželosā. Grupa spēlē rokmūziku ar funk iezīmēm, kā arī elementiem no citiem žanriem, piemēram, pankroka un psihodēliskā roka. Šobrīd grupas sastāvā ir Entonijs Kīdiss (Anthony Kiedis) (vokāls), Maikls “Flī” Balzarijs (Michael “Flea” Balzary) (bass), Čads Smits (Chad Smith) (Bungas) un ģitārists Džošs Klinghofers (Josh Klinghoffer). Džošs grupai pievienojās 2009. gadā, kad no tās aizgāja ģitārists Džons Frušante (John Frusciante). Grupa ir ieguvusi septiņas Gremija balvas un pārdevusi vairāk kā 90 miljonus ierakstu visā pasaulē. 2012. gadā RHCP tika ievēlēti Rokenrola slavas zālē.

Grupas izveidošana

MTV Networks 2006 Upfront: Feed The Need - Show     Grupu izveidoja voklālists Entonijs Kīdiss, ģitārists Hillels Slovaks (Hillel Slovak), basists Flī un bundzinieks Džeks Aironss (Jack Irons), kad viņi kopā mācījās skolā Losandželosā. Savu pirmo koncertu viņi spēlēja ar nosaukumu Tony Flow and the Majestic Masters of Mayhemtas bija koncerts apmēram trīsdesmit klausītājiem. Šajā koncertā mūziķi improvizēja un Entonijs repoja dzejoli Out in L.A., kuru pats bija sacerējis. Tā kā Slovaks un Aironss jau bija citā grupā, kuras nosaukums bija What Is This?, šī uzstāšanās bija paredzēta kā vienas reizes projekts. Tomēr šī uzstāšanās bija tik dzīvīga un enerģiska, ka grupai pēc nedēļas tika lūgts atgriezties. Pateicoties šai neparedzamajai veiksmei, grupa nomainīja savu nosaukumu uz Red Hot Chili Peppers un aizvadīja vairākas uzstāšanās dažādos Losandželosas klubos. Sešas no dziesmām, kuras viņi spēlēja šajos koncertos, vēlāk tika iekļautas grupas pirmajā demo ierakstā. Vairākus mēnešus pēc grupas pirmās uzstāšanās RHCP tika pamanīti un parakstīja līgumu ar Enigma Records ierakstu kompāniju. Divas nedēļas pirms tam arī grupa What Is This? bija parakstījusi līgumu ar citu ierakstu kompāniju – MCA. Tā kā Slovaks un Aironss vēljoprojām Čili Piparus uzskatīja par blakusprojektu, viņi aizgāja no Pipariem, lai vairāk varētu pievērsties viņu grupai What Is This?. Tā vietā, lai grupu pasludinātu par izjukušu, Entonijs un Flī pieņēma jaunus dalībniekus. Bundzinieka vietu aizpildīja Klifs Martinezs (Cliff Martinez). Viņš bija Flī draugs un spēlēja pankgrupā The Weirdos. Tad viņi izsludināja konkursu uz ģitārista vietu, taču saprata, ka grupas The Weirdos ģitārists nederēs, taču pieteicās ģitārists vārdā Džeks Šermans (Jack Sherman), kurš izrādījās piemērots.

     RHCP pirmā albuma producents bija grupas Gang of Four ģitārists Endijs Džils (Andy Gill), taču viņam nepatika grupas sākotnējais skanējums. Bieži notika strīdi par to, kā grupai būtu jāizklausās. Entonijs redzēja, ka Endijs par katru cenu cenšas izveidot hitus, taču pats uzskatīja, ka šādi plānot savu darbību mūzikā ir liela kļūda. Par spīti strīdiem ar Entoniju un Flī, Endijs Džils tomēr panāca, ka RHCP skanējums kļūst tīrāks, skaidrāks un tāds, kas vairāk piemērots radio. Viņu debijas albums, kurš tika nosaukts tāpat kā grupa – Red Hot Chili Peppers, tika izdots 1984. gada 10. augustā. Lai gan šis albums neuzstādīja nekādus pārdošanas rekordus, MTV un radio palīdzēja to pārdot 300,000 eksemplāros, un grupai izveidojās savs fanu loks. Pati grupa gan nebija apmierināta ar ieraksta skanējumu, jo uzskatīja, ka tas ir pārāk pieslīpēts un sterils. Turpmākās tūres laikā starp Entoniju un Šermanu radās personiskas nesaskaņas, kas noveda pie tā, ka Šermans tika izmests no grupas un atpakaļ tika pieņemts sākotnējais ģitārists Slovaks, kuram bija apnicis darboties grupā What Is This?. Kopš tā laika, grupas sastāvs ir mainījies vēl vairākas reizes. Vienīgie nemainīgie grupas dalībnieki no sākuma līdz šai dienai ir Entonijs Kīdiss un Flī. Grupas dalībnieku maiņu var redzēt zemāk pievienotajā attēlā.Timeline

 

Grupas sasniegumi

RHCP     Grupa 2012. gadā tika ievadīta Rokenrola slavas zālē. Sastāvs, kādā grupa piedalījās šajā pasākumā, bija: Kīdiss, Flī, Smits, Klinghofers, Frušante, Slovaks, Aironss un Martinezs. Neskatoties uz to, ka bija ierakstījuši vienu albumu grupas RHCP sastāvā, Deivs Navarro un Džeks Šermans bija vienīgie divi grupas biedri, kuri bija piedalījušies ierakstos, taču nebija ievēlēti Rokenrola slavas zālē RHCP sastāvā (Lai gan tiek baumots, ka tikai sākotnējie, pašreizējie un tie, kuri ir piedalījušies vairākos ierakstos, var būt kvalificēti šim titulam). 32 gadu vecumā Klinghofers bija jaunākais mākslinieks, kurš ir ievelēts Rokenrola slavas zālē, apsteidzot Stīviju Vonderu, kurš tur iekļuva 38 gadu vecumā. Frušante pat neatnāca uz šo ceremoniju. Smits saka: “Mēs viņu ielūdzām nākt, taču viņš teica – es tur nejutīšos ērti, taču paldies, ka ielūdzāt mani. Lai jums tur veicas. Viņš ir tāds, kas, tikko pabeidzis vienu lietu, uzreiz ķeras pie kā jauna. Čili Pipari viņu tobrīd galīgi neinteresēja.” Jāpiebilst arī, ka trīs no RHCP albumiem – Blood Sugar Sex Magik, Californication un By the Way – ir ierindoti Rolling Stone’s žurnāla 500 visu laiku labāko albumu sarakstā. Tie atrodas 310, 399 un 304 vietā.

Grupas spēlēšanas stils

RHCP2     Grupas muzikālais stils ir sajaukums, kas sevī ietver fankroku, alternatīvo roku un pankroku. RHCP ir smēlušies iedvesmu no tādām grupām un mūziķiem kā Defunkt, Parliament-Funkadelic, Džimija Hendriksa, The Misfits, Džeimsa Brauna (James Brown), Gang of Four, Queen, Led Zeppelin, Fugazi, Fishbone, Santana, un citiem.

     Vokālists Entonijs ir izmēģinājis grupā lietot dažādus dziedāšanas stilus. Viņa pirmā pieeja līdz albumam Blood Sugar Sex Magik bija repošana. Šī repošana, papildināta ar tradicionālu dziedāšanu, palīdzēja grupai definēt savu konsekventu stilu. Kad grupa kļuva vecāka un nopietnāka (ar albumu Californication), tika samazināts repoto pantu skaits un vairāk tika dziedāts tradicionāli.

     Grupas sākotnējais ģitārists Slovaks stingri balstījās uz blūzu un fankmūziku. Sākotnēji Slovaks iedvesmu smēlās no Džimija Hendriksa, KISS un Led Zeppelin. Viņa spēlēšanas stils bija balstīts uz improvizāciju. Viņš tika ievērots arī sava agresīvā spēlēšanas stila dēļ. Albumā The Uplift Mofo Party Plan Slovaks eksperimentē ar žanriem, kas ir ārpus tradicionālās fankmūzikas, piemēram, regeju un speed metālu. Viņa ģitāras rifi bieži vien ir dzismu pamats, un pārējie grupas biedri strādā pie tā, lai papildinātu viņa ģitāras skanējumu. Viņa melodiskais rifiņš dziesmā Behind the Sun iedvesmoja grupu turpināt radīt melodiskas dziesmas.

     Ģitārista Džona Frušantes spēlēšanas stils ir karjeras gaitā izmainījies. Viņa ģitārspēlē biežāk tiek izmantots melodiskums un emocijas, nevis virtuozitāte. Lai gan viņa spēlēšanas stilā ir jūtama ietekme no ģitārspēles virtuoziem, viņš saka, ka cenšas to samazināt. Frušante albumiem Californication, By the Way un Stadium Arcadium piešķīra melodisku skanējumu, kas ir pretējs abrazīvajam ģitāras skanējumam albumā Mother’s Milk, kā arī sausajam, funky skanējumam albumā Blood Sugar Sex Magik.

Red Hot Chili Peppers     Ģitārists Deivs Navarro savas piedalīšanās laikā piešķīra grupai pilnīgi citādu skanējumu. Viņa ģitārspēles stils bija pārsvarā balstīts uz smago metālu, progresīvo roku un psihodēlisko roku.

     Pašreizējā ģitārista Džoša Klinghofera stils sevī ietver plašu ģitāras efektu izmantojumu. Viņa pirmajā RHCP albumā – I’m With You – viņš koncentrējas uz emocionālu skanējumu, kas katrā dziesmā papildinātu vokālu un atbilstu dziesmas vispārējai atmosfērai. Viņš ir teicis, ka ir liels džeza un fankmūzikas fans, un tas atspoguļojas vairākās šī albuma dziesmās.

     Bundzinieks Čads Smits miksē rokmūziku, fankmūziku, metālu un džezu. Viņš visvairāk ir ietekmējies no Badija Riča (Buddy Rich) un Džona Bonhama (John Bonham). Albumam Mothers Milk viņš piešķīra citādu skanējumu, kā citiem albumiem, pateicoties viņa ātrajai spēlēšanai. Albumā Blood Sugar Sex Magic viņš spēlē ar lielāku spēku. MusicRadar ir viņu ierindojuši sestajā vietā savā sarakstā “50 visu laiku labākie bundzinieki”.

     Flī basa spēlēšanas stils ir fankmūzikas, psihodēliskā roka, pankroka un hārdroka savienojums. Zemās un smagnējās melodijas tiek spēlētas ar pirkstiem vai slapping tehniku un tās raksturo pazīstamo RHCP basa skanējumu. Viņa slapping tehnika bija raksturīga vecākajiem albumiem. Pēc albuma Blood Sugar Sex Magik viņa basa spēlēšana kļuva melodiskāja un vairāk ar fankmūzikas ievirzi.

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Draugiem.lv pase