Edijs Veders, dzimis 1964. gada 23. decembrī, ir mūziķis, dziedātājs un dziesmu vārdu autors, kurš vislabāk zināms kā grupas Pearl Jam solists un viens no trim ģitāristiem. Pateicoties savai spēcīgajai balsij, Veders bieži tiek uzskatīts par alternatīvā roka ikonu. Žurnāls Rolling Stone Vederu ir ierindojis septītajā vietā starp visu laiku labākajiem dziedātājiem.
    Astoņdesmito gadu sākumā Veders netālu no Čikāgas strādāja par viesmīli un mācījās skolā, kuru gan diezgan reti apmeklēja. 1984. gadā Veders atgriezās Kalifornijā kopā ar savu draudzeni. Savu laiku viņš pavadīja mājās radot demo ierakstus un strādajot dažādos darbos, piemēram, par apsargu.   Tajā laikā Veders paguva būt dažādu vietējo grupu sastāvā – Surf and Destroy, The Butts, Indian Style, kurā, starp citu, bungas spēlēja Breds Vilks (Brad Wilk), kurš ir grupu Rage Against the Machine un Audioslave bundzinieks. 1988. gadā Veders kļuva par funk-roka grupas Bad Radio vokālistu. Sākumā Bad Radio spēlēja grupas Duran Duran stilā, taču, kad Veders pievienojās grupai, tā mainīja savu spēlēšanas stilu uz alternatīvo roku, kam iedvesmu ņēma no grupas Red Hot Chili Peppers.
    Kad Veders pameta grupu Bad Radio, viņš nebija nevienā grupā un naktīs strādāja benzīntankā. Vēlāk Veders satika sākotnējo Red Hot Chili Peppers bundzinieku Džeku Aironsu (Jack Irons), ar kuru sadraudzējās un kopā spēlēja basketbolu. Pēc kāda laika Aironss Vederam iedeva demo ierakstu no kādas grupas Sietlā, kura meklēja sev vokālistu. Veders noklausījās šo ierakstu īsi pirms došanās sērfot, pēc sērfošanas ierakstīja vokālu trim dziesmām un aizsūtīja ierakstu atpakaļ uz Sietlu. Šīs trīs dziesmas vēlāk kļuva par Pearl Jam dziesmām Alive, Once un Footsteps.

    Grupas, kas meklēja sev vokālistu, nosaukums bija Mother Love Bone. Tās dalībnieki bija Stouns Gosards (Stone Gossard) un Džefs Aments (Jeff Ament), kuri uzaicināja Vederu uz grupas vokālista atlasi, jo viņiem Vedera balss uzreiz iepatikās.  Grupa Pearl Jam tika izveidota 1990. gadā, tās dalībnieki bija Gossards, Aments, Veders un vēl viens jaunpienācējs Maiks Makkrēdijs (Mike McCready). Grupas sākotnējais nosaukums gan nebija Pearl Jam, bet gan Mookie Blaylock. (Mukijs Blejloks (Mookie Blaylock) bija amerikāņu basketbolists). Šo nosaukumu grupai lika nomainīt viņu ierakstu kompānija Epic Records un 1991. gadā grupa savu nosaukumu mainīja uz Ten. (Mukija Blejloka formas numurs bija 10.) Grupa drīz vien kļuva populāra un radīja vienu no pārdotākajiem alternatīvās mūzikas albumiem 90. gados. Grupa bija pārsteigta par lielo popularitāti, un to uzmanību, kas tika veltīta Sietlas mūzikai un grunge žanram. Singls Jeremy tika nominēts Gremija balvai kā labākā roka dziesma un labākā smagā roka uzstāšanās 1993. gadā. Pearl Jam mūzikas video Jeremy MTV mūzikas video balvā saņēma četrus apbalvojumus. Grupa Ten ieņēma 207. vietu žurnāla Rolling Stone 500 visu laiku labāko albumu sarakstā un dziesma Jeremy VH1 sarakstā tika ierindota 11. vietā starp 100 visu laiku labākajām dziesmām. Pēc laika posma, kad grupa intensīvi veica koncerttūres, tika nolemts radīt otro albumu, un 1993. gadā tika radīts albums Vs. Šis albums guva milzīgus panākumus – tas piecas nedēļas noturējās Billboard 200 topa pirmajā vietā, kā arī tika nominēts Gremija balvai kā labākais 1995. gada roka albums.

   Šāda popularitāte ir reizē veiksme un arī liels slogs, kurš visvairāk tika balstīts tieši uz Ediju Vederu. Grupa nolēma samazināt popularitāti nākamajiem albumiem, neradot dziesmām mūzikas video. Veders savu nepatikšanu pret slavu raksturoja šādi: “Daudzi cilvēki sāk domāt, ka tu vari izmainīt viņu dzīves, vai izglābt viņu dzīvības, vai ko tamlīdzīgu un rada sev nepiepildāmas cerības, kas mani vienkārši rauj gabalos.” 1994. gadā grupa uzsāka boikotēt biļešu pārdošanas uzņēmumu Ticketmaster, kas turpinājās trīs gadus un ierobežoja grupas iespējas uzstāties ASV. 90. gadu vidū Veders saskārās ar problēmu, kad fani viņu pat izsekoja. To viņš ir  atspoguļojis dziesmas Lukin tekstā.
     Vēlāk tajā pašā gadā grupa izdeva trešo studijas albumu Vitalogy, kurš tāpat guva milzīgus panākumus. Šajā laikā Veders vairāk pats spēlēja ritma ģitāru, bija bekvokālists un spēlēja arī bungas. Attiecībā uz grupas pieeju muzicēšanā, Veders teica: “Mums ir bijusi tā veiksme radīt pašiem savu darba pienākumu aprakstu. Šis apraksts būtībā ir samazināts līdz vienam vienīgam punktam – radīt mūziku.” Pēc tam grupa izdeva vēl divus albumus – No Code 1996. gadā un Yield 1998. gadā. Šajā gadā Yield koncerttūrē Aironss pameta grupu, jo viņam bija apnicis piedalīties tūrēs. Pearl Jam pieņēma sākotnējo Soundgarden bundzinieku Metu Kameronu (Matt Cameron) kā īslaicīgu Aironsa aizvietotāju, taču sanāca tā, ka Kamerons grupā palika par pastāvīgu bundzinieku.
    2000. gadā grupa izdeva sesto studijas albumu Binaural un veiksmīgi uzsāka izdot savu uzstāšanos ierakstus, kurus sauc Pearl Jam “Official” Bootlegs. Kopumā grupa 2000 un 2001. gadā izdeva 72 šādus ierakstus. Septītais grupas albums saucas Riot Act un tas tika izdots 2002. gadā, astotais albums Pearl Jam – 2006. gadā un devītais, kas saucas Backspacer – 2009. gadā. Interesanti, ka Pearl Jam albumos Veders izmanto pseidonīmu Jeorome Turner, lai parakstītu savu darbu, kas nav saistīts ar mūziku – visbiežāk albuma dizaina un noformējuma izstrādāšanu. Viņš ir izmantojis arī pseidonīmu Wes C. Addle (West Seattle).

    Vedera balss bieži ir salīdzināta ar Džima Morisona (Jim Morrison) balsi. Gregs Prato (Greg Prato) no Allmusic ir teicis: “Ar viņa spēcīgajiem un bieži atzīšanās pilnajiem dziesmu vārdiem un Morisona balsij līdzīgo baritonu, Veders arī ir kļuvis par vienu no visu laiku atdarinātākajiem rokmūzikas solistiem.” Veders ir ievadījis rokenrola slavas zālē tādas grupas un mūziķus kā The Doors, Nīlu Jangu (Neil Young), the Ramones un R.E.M. un savās ievadīšanas runās viņš ir atzinis, ka ir ietekmējies un iedvesmojies no katras no šīm grupām un mūziķiem. Pie citām grupām un mūziķiem, no kuriem Veders ir ietekmējies savā muzikālajā darbībā, Veders min Brūsu Springstīnu (Bruce Springsteen), Džonu Melenkampu (John Mellencamp), U2, The Who,The Jackson 5,The Beatles, Frenku Zappu (Frank Zappa), Tomu Petiju (Tom Petty) un the Heartbreakers, Elvisu Kostello (Elvis Costello), Talking Heads, Sonic Youth, Fugazi, Tomu Vaitsu (Tom Waits),Hjūiju Levisu (Huey Lewis), Bobu Dilanu (Bob Dylan), kā arī the Pixies. Pearl Jam dziesmu vārdu tēmas ir dažādas. Ir dziesmas par personīgo dzīvi, piemēram, Alive un Better Man, kā arī dziesmas par sociālām un politiskām tēmām, piemēram, Even Flow un World Wide Suicide. Viņa dziesmu vārdi bieži ir kā stāsti, kuri ietver tādas tēmas kā brīvība, individualitāte un līdzjūtība pret grūtībās nonākušiem cilvēkiem, kā arī idejas par visa atstāšanu pagātnē, lai sāktu jaunu dzīvi.

    Lai gan Veders vislabāk ir zināms kā vokālists, viņš daudzās Pearl Jam dziesmās spēlē ģitāru. Grupas pastāvēšanas sākumā Gosards un Makkrēdijs bija vienīgie ģitāristi grupā, bet tas mainījās brīdī, kad Veders sāka spēlēt ritma ģitāru. Makkredijs par to izteicās: “Lai gan tagad grupā ir trīs ģitāristi, šķiet, ka tagad ģitārām ir vairāk vietas. Gosards var spēlēt savu divu nošu līniju, Edijs spēlē power akordus, un es esmu pa vidu tam visam.” Vedera ģitārspēle palīdzēja grupai attīstīties līdz daudz tīrākam skanējumam. Dziesmas Rearviewmirror un Corduroy atspoguļo Vedera panku mūzikas ietekmēto raupjo ģitārspēli. Kad Veders sāka grupas skanējumu ietekmēt lielākā mērā, viņš centās grupas skanējumu padarīt mazāk “lipīgu”. Viņš atzina: “Es jutos tā, ka ja mēs paliktu vēl populārāki, mēs tiktu saspiesti, mūsu galvas tiktu sašķaidītas kā vīnogas.”

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Draugiem.lv pase