Grandžmūzikas uzplaukums sākās 80. gadu vidū, galvenokārt Sietlā ar mūziku, kurā daudz dominēja fuzz un distortion efekti, agresīvs vokāls un sacelšanās pret pastāvošo iekārtu. Pēc grupas Nirvana veiksmīgās izlaušanās, pateicoties albumam Nevermind 1991. gadā, šis žanrs kļuva par populārāko 90. gadu rokmūzikas stilu.
Grandžs joprojām atrodas slavas saulītē, pateicoties daudzām apvienībām, kuras turpina tūrēt un izdot jaunu mūziku. Tādas dziesmas kā Black Hole Sun, Smells Like Teen Spirit un Jeremy joprojām tiek atskaņotas radio stacijās visā pasaulē.

Mudhoney

Kad cilvēki iedomājas par grandžu, parasti prātā nāk “lielie” vārdi, kā Nirvana, Pearl Jam un Soundgarden. Mudhoney bija viena no pirmajām grupām, kura ieskanējās grandža skaņās. Grupu pamanīja Sietlas Sub Pop Records. Mudhoney popularitāte “sagatavoja” skatuvi alternatīvajam sprādzienam. Iespējams, ka bez Mudhoney grandžs nemaz nebūtu uzplaucis.

Touch Me I’m Sick

Screaming Trees

Lūk vēl viena no pirmajām grandža grupām. Grupas solists Marks Leingans (Mark Lanegan) ar savu kompāniju bija viena no Sietlas visietekmīgākajām grandžmūzikas grupām 80. gados, vēlāk viņi pārgāja uz vairāk psihodēlisku skanējumu. Screaming Trees bija viena no pirmajām Sietlas grupām, kura parakstīja līgumu ar vērienīgu ierakstu kompāniju, tomēr viņi nekad nesasniedza tik lielus panākumus kā Nirvana vai Soundgarden.

All I Know

The Melvins

Vēl pirms Nirvanas, jaunais Kurts Kobeins (Kurt Cobain) pavadīja ilgu laiku ceļojot kopā ar The Melvins, tāpēc nav pārsteigums, ka šī grupa muzikāli ietekmēja grupu Nirvana. The Melvins post-punk skaņai piedeva tumšu, smagā metāla ietekmētu skaņu. Šī grupa bija grandža skanējuma pionieri.

A History Of Bad Men

Mother Love Bone

Grupas Mother Love Bone dziedātājam Endrjū Vudam (Andrew Wood) bija viena no labākajām balsīm Sietlā. Diemžēl Vuds un Mother Love Bone nepaspēja iekļūt slavas saulītē, jo dziedātājs mira no pārdozēšanas dažas dienas pirms grupas pirmā albuma izdošanas. Grupas zināmākā dziesma, droši vien ir Crown Of Thorns un tā ir atgādinājums par Vuda talantu un harizmu.

Chloe Dancer/Crown Of Thorns

Stone Temple Pilots

Kurš teicis, ka grandžmūzika var rasties tikai Sietlā? Grupa Stone Temple Pilots nākusi no Sandjego un pievienojās grandžam 90. gadu beigās. Grupas debijas albuma nosaukums bija Core, kurā bija lieliskas kompozīcijas kā Creep, Plush un Wicked Garden.

Plush

The Smashing Pumpkins

Grupa Smashing Pumpkins radās Čikāgā un kļuva par vienu no lielākajām alternatīvā roka grupām 90. gados. Neimitējot punk-piepildīto grandžu, kas tobrīd bija vispopulārākais , bet piedāvājot pavisam citādu mūziku – ar satriecošām melodijām un pretrunīgām skaņām. Dziesmas kā Today, 1979 un Disarm ir grupas varenības brīži un grupa joprojām turpina aktīvi tūrēt un izlaist jaunu mūziku.

1979

Alice In Chains

Grupas vokālists Leins Steilijs (Layne Staley) un ģitārists/vokālists Džerijs Kantrels (Jerry Cantrell) parādīja sevi vienu no visstiprākajiem spēkiem grandžā. Dueta dīvainās harmonijas bija Alice In Chains  zīmols. 1990. gada albums Facelift bija kā iesildīšanās un tam sekojošais Dirt, nolika visu savās vietās ar tādām klasiskām dziesmām kā Would?, Rooster un Angry Chair.

Would?

Soundgarden

Soundgarden bija tādas rokmūzikas ieviesēji, kuri izpatika gan alternatīvās mūzikas, gan metāla faniem, kombinējot smago 70. gadu metālisko skanējumu ar neapstrādātu, māksliniecisku indie un grandža mūzikas skanējumu. 1991. gada albums Badmotorfinger ir brīdis, kad viss sagāja kopā – kad Kriss Kornels (Chris Cornell) un viņa grupa izsitās ar smagiem rokmūzikas gabaliem, kuri iesildīja skatuvi 1994. gada  veiksmīgajam albumam Superunknown.

Rusty Cage

Pearl Jam

Pēc traģiskajām grupas Mother Love Bone beigām, grupas dalībnieki Stouns Gosārds (Stone Gossard) un Džefs Aments (Jeff Ament) izveidoja jaunu apvienību ar Ediju Vederu (Eddie Vedder) un dzima Pearl Jam. Vedera spēcīgā balss kļuva par visraksturīgāko grupas iezīmi. Pearl Jam palīzeja noturēt grandža vilni , kuru iesāka Nirvanas Nevermind, ar tādām dziesmām kā Jeremy un Alive.

Alive

Nirvana

Droši vien, ja netiktu pieminēta Nirvana, šāda saraksta nemaz nebūtu. Kurta Kobeina radītā Sietlas grupa padarīja vārdu grandžs zināmu ikvienam ar 1991. gada albumu Nevermind, kurš atvēra ceļus jaunam, neapstrādātam skanējumam, tajā savijās roks, panks, post-punk un indie. Smells Like Teen Spirit ir dziesma, kas to visu iesāka, tai sekoja Come As You Are, Heart Shaped Box un Lithium.

Come As You Are
 • Reply

  Draugiem lietotājs

  19 04 2014

  Svarīgi ir arī pieminēt, ka The Melvins viens no basistiem, Kevin Rutmanis, ir latviešu izcelsmes.

 • Reply

  clock face fit ups

  05 07 2015

  see here for the top catalog anywhere

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Draugiem.lv pase