Laika gaitā ļoti daudz cilvēku pie mums ir vērsušies ar jautājumu, kā iegādāties savu pirmo akustisko ģitāru – kas tad īsti būs vajadzīgs, kas ir labāks, kas sliktāks, kam jāpievērš uzmanība, utt. Šajā rakstā tad nu centīsimies sniegt uz to visu atbildes. Tātad – kā iegādāties savu pirmo akustisko ģitāru.

1. Cena

Akustiska gitara 2Pirmajam jautājumam sev, pērkot ģitāru, vajadzētu būt – cik daudz es par to esmu gatavs maksāt. Lai gan katrā cenu grupā ir pieejami kvalitatīvi instrumenti, paliek fakts, ka pircējs dabūt to, par ko viņš maksā. Ja esi iesācējs, un vēlies ģitāru, ko spēlēt mājās, tad tik un tā nebūtu vēlams izvēlēties ģitāru, kas maksā, piemēram 70 vai 80€. Ar pavisam lētu instrumentu mācīšanās spēlēt ir grūtāka, nekā tai būtu jābūt, kā arī tāda ģitāra skanēs slikti. Mūsu pasniedzēji nodarbībās ikdienā redz, ka cilvēkiem tomēr šādas ģitāras ir, un jāsaka, ka tās gandrīz vienmēr ir ļoti nekvalitatīvas un sagādā raizes. Var teikt, ka akustisko ģitāru iesācējam var iegādāties sākot no apmēram 120€. Cenai kāpjot, palielinās arī ģitāras kvalitāte. Var droši teikt, ka cenu amplitūdā 200€ – 300€ var iegādāties kvalitatīvu, sakarīgu un labi skanošu instrumentu, ar kādām uzstājas arī dažādi mākslinieki. Akustiskajās ģitārās var būt iebūvēts skaņotājs, kā arī skaņas noņēmējs ar elektroniku. Jāapsver, vai tas jums ir nepieciešams. Būtu muļķīgi maksāt vairāk par ģitāru, kurai ir elektronika, ja nekad to neslēgsiet klāt pie pastiprinātāja. Ja elektronika nav nepieciešama, tad par to naudiņu prātīgāk ir nopirkt labāku ģitāru bez elektronikas. Ja esam gatavi tērēt ap 500€, tad varam atrast ģitāras, kurām virsma (deka) ir izgatavota no viengabala koka, nevis saplākšņa. Nevar arī teikt, ka saplāksnis skan slikti – var teikt, ka viengabala koks skan labāk un bagātīgāk. Ģitāras, kuru cena ir virs 1000€ var uzskatīt par pro līmeņa ģitārām, ar kurām lielie mūziķi uzstājas koncertos. Ja sākumā budžets ģitārai atvēlēts neliels, tad sākumā nevajag pirkt dārgus aksesuārus – ar rokām darinātas ādas siksnas vai arī pro līmeņa skaņotājus. Labāk visu budžetu ielikt tieši ģitārā, lai dabūtu labāko, kas iespējams. Protams, ka ir noderīgi izraudzīties kaut ko, kam veikalā ir dota atlaide. Katrā gadījumā iesakām nopirkt labāko ģitāru, ko varat atļauties, jo, ja vēlaties spēlēt, instrumenta kvalitāte ir tiešām ļoti svarīga.

2. Ģitāras modeļa izvēle

Akustiska gitara 6Izvēloties ģitāras modeli, nevaram domāt kategorijās pareiza/nepareiza izvēle. Lielāks korpuss ne vienmēr ir labāks. Kāda modeļa popularitāte ne vienmēr nozīmē to, ka tas būs tieši piemērots tev. Akustiskās ģitāras ir pieejamas visdažādākajās formās un izmēros, un, kas der kādam citam, var nederēt tev. Tradicionālākā akustiskās ģitāras forma ir Dreadnaught – standarts, ko uzstādīja Martin ar savu D-28. Dreadnought formā mūsdienās ģitāras ražo neskaitāmi daudz ražotāju – gan labas, gan ne tik labas. Izmēģini kādu no tām un tad paskaties arī ko citu – mazāka izmēra ģitāru, piemēram kādu Grand Concert formā. Izmēģini arī ko lielāku – Jumbo izmērā. Pat ja nevari atļauties ģitāras, ko izmēģini, to skanējums tev ļaus saprast, kas ir tas, pēc kā lūkojies tu pats tieši izmēra ziņā. Gala izvēle jāizdara pašam – jāsaprot, kāds skanējums ir vistīkamākais. Runājot par ražotāju – vienmēr ir droši izvēlēties ģitāru no lielajiem ražotājiem. Latvijā pieejamākie būs Fender, Epiphone, Gibson, Ibanez, Takamine, Schecter un Ovation. Ir labi skanošas ģitāras arī no Stagg un Tenson (ražotāji, kas tendējas uz budžeta klases ģitārām), taču tā ir pamatīga laimes spēle, vai arī jāmeklē ļoti cītīgi.

3. Ģitāras tehniskais stāvoklis

Akustiska gitara 3Prakse rāda, ka veikalos bieži var atrast ģitāras, kuras nākot no ražotaja, nav noregulētas un pielāgotas spēlēšanai. Tām pielāgots stīgu augstums, grifa izliekums, nav precīzas intonācijas, vai kādas citas regulējamas neprecizitātes. Protams, ka visu var noregulēt ģitāru servisā, ja ir iegādāta šāda ģitāra, taču, kā gan tev veikalā var rasties pareizais priekštats par spēlēšanai nepielāgotu ģitāru? Jāizvēlas ģitāru, kuru spēlēt ir ērti. Stīgām nevajadzētu būt pārāk tālu no grifa, lai tās būtu viegli nospiest. Ja stīgas ir pārak tālu no grifa, tas arī var būt rādītājs, ka grifs nav taisns un ir izvērpies. Meklē ģitāru, kurai ir ērts stīgu augstums un izskan pilnīgi visas ladas, nekur nerodoties kādiem nevajadzīgiem blakus trokšņiem. Akustiskajām ģitārām tādi visbiežāk var būt ap 12. ladu, tāpēc īpašu uzmanību pievērs šai vietai uz grifa – notīm jāizskan tīri un precīzi. Vēl uzmanību būtu jāpievērš arī ģitāras intonācijai. Tas būtībā nozīmē, cik labi ģitāru var noskaņot visā grifa garumā – vai , piemēram, spelējot sesto stīgu, gan trešajā, gan piecpadsmitajā ladā iegūstam precīzu noti sol. To visvieglāk var pārbaudīt, nospēlējot atvērto D akordu, un tad to pašu formu pārbīdit uz 14. ladu. Nekam nevajadzētu skanēt šķībi.

4. Skanējums

Akustiska gitara 4Jāsaprot, ka ģitāras skanējums ir ļoti subjektīva lieta un nevar kategorski pateikt kāds ir tas “īstais skanējums”, kurš jāmeklē. Kādam var patikt dziļi un sulīgi basi, kādam atkal tie šķiet pārāk daudz. Katra ģitāra ir unikāla un neviens nekad nav salicis pa punktiem kritērijus, pēc kuriem var atpazīt “labi” vai “slikti” skanošu ģitāru. Pats pircējs vien ir žūrijā un nosaka, kas tieši viņam skan patīkami. Jāsaprot ka šeit mēs runājam tieši par toni, tembru, ar noteikumu, ka ģitāra skan precīzi un ir labā tehniskā stāvoklī. Ieteikums, lai labāk sadzirdētu ģitāras toni, ir palūgt to paspēlēt kādam citam un klausīties no pāris soļu attāluma. Šajā pozīcijā ģitāra izklausās pavisam citādi, nekā to spēlējot pašam.

5. Koks

Akustiska gitara 5Bieži tiek uzsvērts, ka ģitāras koks nosaka ģitāras toni. Jā, tā ir taisnība, bet tas vairāk būtu aktuāli tiem, kas pirks ļoti dārgu profesionāla līmeņa ģitāru. Ģitārām līdz 500€ virsma būs izgatavota no egles vai ciedra, bet sāni un aizmugure no rožkoka, mahagonija vai kļavas. Ražotāji, kā Ovation un Rainsong veiksmīgi izmanto arī sintētiskos materiālus. Vairāk par koksnes ietekmēm uz skaņu varat lasīt mūsu rakstā ŠEIT. Taču tas, ko vēlamies uzsvērt ir, ka, iegādājoties ģitāru zem 500€, koksnei īpaši lielas ietekmes uz skaņu nav. Aprakstā var būt rakstīts, ka korpusā izmantots sarkankoks, bet tikpat labi tā var būt šaura sarkankoka plāksnīte, kas skaņu reāli neietekmē. Ģitāras skanējumu būtībā nosaka, tas, cik kvalitatīvi ģitāra ir izgatavota – koksne nav noteicošais Ja ģitāra būs kvalitatīvi izgatavota, tā rezonēs un skanēs labi, neatkarīgi no izmantotās koksnes sugas.

Akustiska gitara 16. Dekoratīvais izskats

Lielākajai daļai akustisko ģitāru ir caurspīdīgs lakojums. Sunburst vai kāds cits krāsojums varbūt ir ļoti glīts, taču biezāka krāsas kārta var traucēt skanējumam. Iesakām izvēlēties caurspīdīgu lakojumu, kuram cauri var redzēt koka šķiedru. Dažādas skaistas inkrustācijas, rotājumi uz korpusa, vai zelta krāsas skaņotāji padara ģitāru glītāku, bet nevar teikt, ka padara to par labāku instrumentu. Nu, bet ja tev šķiet, ka tavs vārds inkrustācijas veidā pāri visam grifam tev liks labāk spēlēt, tad varbūt ir vērts ko tādu izvēlēties 🙂 Taisnība gan ir tā, ko praksē esam novērojuši – vislabāk skanošās ģitāras bieži vien ir ne tās glītākās.

 • Reply

  Draugiem lietotājs

  17 05 2015

  Iesaku iegādāties populāra ražotāja populāru modeli, lai vajadzības gadījumā to varētu pārdot nezaudējot daudz naudas.

 • Reply

  Klāvs

  31 05 2016

  Aiz jau pāris gadiem, kā pirmo akustisko ģitāru varu rekomendēt no Yamaha F sērijas (laikam F100 vai 110). Pirku saucamo “starter pack”, lai būtu soma arī, kur pārnēsāt.
  Savu izvēli nevienu dienu neesmu nožēlojis.

  Parasti baigi nekomentēju savu viedokli, taču uzskatu, ka iesācējs, kā es, droši var iztikt ar 110-200 Eiro budžetu!

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Draugiem.lv pase