Sveiciens ģitāristiem un citiem apmeklētājiem!

Tuvākajās minūtēs – Jūsu uzmanībai piedāvāju tulkotu biogrāfisku tekstu par vienu no visu laiku labākajiem elektriskās ģitāras spēlmaņiem – Džefu Beku (Jeff Beck), kurš ir ietekmējis un bijis par iedvesmas avotu ļoti daudziem ģitāristiem!

Džeffrijs Arnolds („Džefs”Beks dzimis Anglijā, 1944. gada 24. Jūnijā un tiek uzskatīts par vienu no klasiskākajiem angļu rokģitāristiem.

Liela daļa no viņa daiļrades ir bijusi tieši instrumentālā mūzika, kas sevī ietver dažādus žanrus: blūzroks, smagais metāls, džezs, ģitārroks, elektronikas kombinācijas. Šāda daudzpusībai un nepatstāvība ir bijusi par iemesls, ka Bekam vidusmērā ir diezgan maz sekotāju – jo daudziem faniem ir grūti pārslēgties no viena žanra uz otru.

Stāsti par viņa raksturu, ekscentrisku un neparastu uzvedību, kā arī dažādi incidenti turneju laikā ir izveidojuši priekšstatu par Beku kā par kaut kādu traku ģēniju.
Par spīti visam, Beks saņēma daudz labu vārdu no mūzikas kritiķiem par savu ģitārista darbu. Viņš ieguva vairākas Grammy balvas (Grammy Awards) labāko instrumentālā roka gabalu kategorijā un piedalījās vairākos ierakstos, kas uz mūžiem paliks ievērības cienīgi rokmūzikas vēsturē.

Jeff Beck Biogrāfija


Desmit gadu vecumā Džefs dziedāja baznīcas korī. Pusaudža vecumā viņš mācījās spēlēt uz ģitāras, ko viņš aizņēmās no drauga (viņš arī vairākkārt mēģināja pats uzbūvēt sev ģitāru).

Beks ir teicis, ka viens no pirmajiem elektriskās ģitāras spēlmaņiem, kas atstāja uz viņu vislielāko iespaidu, ir bijis Les Pols (Les Paul). Un vēlāk arī Kliffs Gellops (Cliff Gallup), Blue Caps vadošais ģitārists. Vēlāk Beks pievērsās arī Čaka Berija (Chuck Berry) daiļradei, kas viņam ļoti patika.

Pēc tam, kad Beks aizgāja no skolas, viņš apmeklēja Vimbeldonas Mākslas Koledžu (Wimbledon Art College), pēc kuras kādu laiku bija strādāja par krāsotāju un dekoratoru golfa sporta klubā. Ir krāsojis arī mašīnas.

Beka māsa arī nospēlēja svarīgu lomu ģitārista dzīvē, iepazīstinot viņu ar vēl vienu jaunu pusaudzi-ģitāristu, kas mācījās spēlēt ģitāru – nevienu citu kā Džimiju Peidžu.

Jeff Beck un The Yardbirds (citā rakstā)

Jeff Beck Group


1967. gadā, uzreiz pēc Beka ierakstītās dziesmas „Beck’s Bolero” (ar Džimiju Peidžu, Džonu Polu Džonsu, Nikiju Hopkinsu un Kītu Mūnu), viņš izveido pavisam jaunu grupu, kas tā arī saucās Jeff Beck Group. Ar vokālistu Rodu Stjuartu (Rod Stewart), Roniju Vudu (Ronnie Wood) uz basģitāras, Nikiju Hopkinsu (Nicky Hopkins) uz taustiņ-instrumentiem un Mikijiu Volleru (Micky Waller) uz bungām.

Grupa ierakstīja divus albumus – „Truth” (1968. gada augusts) un „Beck-Ola” (1969. gada jūnijs). Abi albumu tika ļoti augsti novērtēti un joprojām daudzi kritiķi uzskata, ka tie iedvesmoja heavy metal žanra mūzikas radīšanu. 

„Truth” tika izlaists piecus mēnešus pirms pirmā Led Zeppelin albuma. Tajā ir Villija Diksona (Willie Dixon) ierakstītās dziesmas „You Shook Me” kaverversija, kuru ierakstīja arī Led Zeppelin savā debijas albumā.

Vēlāk dažādas nesaskaņas ar vairākiem incidentiem turneju laikā, noveda pie grupas sabrukšanas.

Pēc grupas izjukšanas, Beks nolēma turpināt sadarbība ar Rodu Stjuartu un, apvienoties ar basģitāristu Timu Bogertu (Tim Bogert) un bundzinieku Karmīnu Epaisu (Carmine Appice), kas tolaik pārstāvēja Vanilla Fudge ritma sekciju, turpināja muzikālu projektu. Darbs pie šī projekta tika apstādināts, Beka autoavārijā iegūtās traumas dēļ – tāpēc viņš atstāja muzikālo skatuvi līdz savam atlabšanas brīdim.

1970 gadā, kad Beks atgūst veselību, viņš no jauna izveido savu grupu, kuras sastāvā parādās pilnīgi jauni cilvēki. Jaunais Beka ansamblis – vokālists un ģitārists Bobs Tenčs (Bob Tench), Maks Middeltons (Max Middletone) uz taustiņ-instrumentiem, Klaivs Čemens (Clive Chaman) uz basa un Koci Pauels (Cozy Powell) uz bungām.

Kaut arī nosaukums palika tas pats – Jeff Beck Group – grupas skanējums radikāli izmainījies, salīdzinot ar iepriekšējo grupas sastāvu. Ierakstot jaunajā sastāvā divus albumus, Beks izstājās no grupas un atkal apvienojas ar Bogartu un Epaisu, ar kuriem nostrādā aptuveni divus gadus, ierakstot vienu albumu, kas tika izlaists ASV teritorijā. Otrā albuma ieraksta laikā Beks izstājās arī no šitā kolektīva un uzsāk savu solo karjeru.

Jeff Beck Solo albumi


1974. gada oktobrī, Beks sāk ierakstīt instrumentālus skāņdarbus AIR studijā ar pianistu Maksu Middeltonu (no Jeff Beck Group otrā sastāva), basistu Filu Čenu (Phil Chen),bundzinieku Ričardu Beiliju (Richard Bailey), kā arī producentu Džordžu Martinu (George Martin).
Ierakstītais albums „Blow by Blow” (1975. gadā) demonstrēja Beka tehnisko veiklību un bezbailību džez-roka formātā. Albums sasniedza ceturto pozīciju čārtos un kļuva par Beka komerciāli visveiksmīgāko albumu.
Albums „Wired”, kas jau sekoja pēc gada, saveda Beku kopā ar bundzinieku un komponistu Nadara Valdenu (Narada Michael Walden) un taustiņ instrumentu pavēlnieku Janu Hammeru (Jan Hammer). „Wired” albūms tika pārdots mazliet mazākos apmēros, taču tāpat saņēma labas atsauksmes no klausītājiem un kritiķiem.

1980. gados ierakstītais albums „There and Back” ar trim Hammera un piecām Toniju Haimasu (Tony Hymas) ierakstītām kompozīcijām, tika pārdots vēl mazākos apmēros un saņēma zemāku pozitīvo publikas un kritiķu vērtējumu.

Jeff Beck Turpmākā karjera


1981. gadā Beks piedalās vairākās vēsturiskās uzstāšanās ar The Yardbirds priekšgājēju Ēriku Kleptonu, ar kuru viņš piedalās arī Crossroads festivālā. Beka devumu var redzēt un dzirdēt kinolentē un albumā, kas 1982. gadā guva panākumus visā pasaulē. Tāpat, 1980. gados Beks parādījās uz skatuves kopā ar Džimiju Peidžu, kas ir bijusi vienīgā The Yardbirds ģitāristu kopīgā uzstāšanās 1963.-1968. periodā.

1980. – 1990. gados un mūsdienās, Džefs Beks ļoti daudz strādā pie ierakstiem un laiž pasaulē jaunus albumus:

  • There and Back (1980. gads, ar Simonu Filipsu, Toniju Haimasu, Janu Hammeru un Mo Fosteru),
  • Flash (1985. gads, ar Rodu Stjuartu un Janu Hammeru),
  • Jeff Beck’s Guitar Shop (1989. gads, ar Terriju Bozzio un Toniju Haimasu),
  • Crazy Legs (1993. gads),
  • Who Else! (1999. gads)
  • You Had It Coming (2001. gads), 
  • Jeff (2003 gads)
  • Emmotion and Commotion (2010 gads).

Beks saņem vairākas Grammi balvas par “Labāko Instrumentālā Roka Izpildījumu”.
Pēdējos gados Beks pamanījās parādīties tādu izpildītāju albumos kā Les Pols, Sindija Laupere un Rodžers VotersBeks parādās arī vienā trekā no Queen ģitārista – Brajana Meja (Brian May) – albuma „Another World” un uz ZZ Top albuma „XXX”.

Beka nesenajās tūrēs 2005. un 2006. gados, piedalījās Džeisons Rebello (Jason Rebello) uz taustiņ instrumentiem, Vinnijs Kolajuta (Vinnie Colaiuta) uz bungām un Pino Palladino (Pino Palladino) uz basa, kuru aizvietoja Rendijs Houps-Teilors (Randy Hope-Taylor).
2007. gadā Beks piedalījās Ērika Kleptona Crossroads ģitāristu festivālā (ko visiem iesaku noskatīties, ja ir tāda iespēja – ļoti iedvesmojošs!).

Jeff Beck Ietekme


Beks ir bijis viens no pirmajiem elektriskās ģitāras spēlmaņiem, kas jau 1960. gados sāka eksperimentēt ar elektronisko distortion (īpaši to var novērtēt The Yardbirds 1966. gada albumā „Roger the Engineer”), kā arī palīdzēja izskatīt elektriskās ģitāras skaņas un lomas nozīmi rok mūzikā.

Beka darbam ar The Yardbirds un Jeff Beck Group 1968. gada albumam „Truth” ir bijusi liela ietekme uz heavy metal mūzikas žanra veidošanos, kas pilnībā sāka parādīties agrīnajos 1970. gados. Tāpat daudzi modernie ģitāristi atzīst, ka tieši Beks ir viens no visietekmīgākajiem ģitāristiem, kas iespaido un iedvesmo viņu ģitārspēli.

Tehnika un aparatūra


Atšķirībā no daudziem ģitāristiem, Džefs Beks nepaļaujas tikai uz elektroniskiem efektiem. Beks bieži neizmanto mediatoru un vairāk paļaujas uz saviem nagiem un pirkstiem kopdarbībā. Viņš var sasniegt pārsteidzošu skaņas daudzveidību, pielietojot savus pirkstus un vibrato kloķi uz sava signature Fender Stratocaster – tai pat laikā bieži pielietojot wah-wah pedāli gan uzstājoties dzīvajā, gan studiju ierakstos. Neskaitot Fender Stratocaster ģitāras, Beks spēlē arī uz Telecaster un Gibson Les Paul ģitāru modeļiem. Viņa pastiprinātāji pārsvarā ir Fender un Marshall ražojumi.

The Yardbirds laikos viņš spēlēja Esquire ģitāru, pieslēdzot to pie VOX AC30 pastiprinātājiem.

Personīgā dzīve

Ārpus skatuves, Beks ir kaislīgs Amerikāņu hot-rodu kolekcionārs un pazīstams kā, iespējams, labākās hot-rodu kolekcijas īpašnieks visā Anglijas karaļvalstī. Hot-rodi, starp citu, ir viena no tēmām, kas parādās vairākos viņa pēdējos albumos. Ir precējies – nav bērnu.

Video ar Jeff Beck (priekšstatam)




Jeff Beck bilžu galerija

Paldies par uzmanību!

Tekstu tulkoja un informāciju sagatavoja: hitch3r (aka Vladislavs Punculs)

Papildināja Eduards Aksjoņenko

Informācijas avoti:

Bildes no:



Your email address will not be published. Required fields are marked *

Draugiem.lv pase