Džefs Beks (Jeff Beck) ir viens no trijiem pasaules slavenākajiem ģitāristiem (pārējie divi ir Ēriks Kleptons (Eric Clapton) un Džimmijs Peidžs (Jimmy Page), kuri spēlējuši un ierakstījušies slavenās grupas The Yarbirds sastāvā.

Lai arī Beks neguva tik lielus komerciālus panākumus kā abi pārējie ģitāristi, spēlējot ar sastāvu, tieši viņš ar The Yardbirds iekļuva Rokenrola slavas zālē, 1992 gadā. Ceremonijas laikā Džefs Beks par šo asprātīgi pajokoja:

„Kāds man teica, ka man šonakt ir jābūt lepnam… Bet es tāds neesmu – jo viņi mani izmeta no grupas. Piedrāzt viņus! (Smejas)…” (“Someone told me I should be proud tonight…But I’m not, because they kicked me out. f*** them! (Laughs)…”)

 


Tāpat, kā daudzi rok-muzikanti 1960. gadu sākumā, Beks uzsāka savu ģitārista karjeru, strādājot kā sesijas muzikants. 1965. Gadā, pēc viena koncerta ar grupu, kura saucās Tridents, pateicoties Džimija Peidža ieteikumam, Beku uzaicināja spēlēt uz Yardbirds (pēc tam, kad Kleptons izstājās no kolektīva un pievienojās Džona Meijala (John MayallTheBluesbreakers grupai).

Būdams The Yardbirds sastāvā, Džefs Beks daudz eksperimentēja ar dažādiem ģitārspēles paņēmieniem un tehnikām Piemēram: pastiprinātāja atgriezeniskās saites efekta tīša izmantošana, „heavy distortion” izmantošana un sarežģītas solo partijas.

Beka spēlēšanas stils ir bijis viens no tā laika progresīvākajiem un citu mākslinieku imitētākajiem. Tādi mūzikas stili kā pankroks, smagais metāls, fusion un psihodēlija šodien nebūtu tādi, kā mēs pazīstam, ja nebūtu Beka un The Yardbirds.

Stāsti par Beka nepastāvīgo raksturu sāka izplatīties jau tolaik (gandrīz vai visu 1960. gadu garumā). Viņa perfekcionisms kopā ar nedaudz bojāto aparatūru, noveda līdz stāstiem par viņa izteikto vēlēšanos noņemt spriedzi – dauzot aparatūru (tikai ne ģitāras iznīcināšanas veidā). 1966. gada filmas Blow-up vienā no epizodēm varam novērot ainu, kur The Yardbirds izpilda dziesmu „Stroll On”, un Beks kļūst tik ļoti satracināts aparatūras problēmu dēļ, ka sašķaida savu ģitāru.

Dažus mēnešus viņš dalīja vadošā ģitārista vietu grupā kopā ar Džimiju Peidžu, kas pievienojās The Yardbirds kā basģitārists (taču ātri ieņēma otrā ģitārista vietu blakus Bekam). Savukārt, Kriss Dreha (Chris Dreja) ieņēma basģitārista vietu.

Beka laiks ar The Yardbirds bija salīdzinoši īss. Ar viņiem kopā, viņš paspēja ierakstīt tikai vienu pilnu albumu – „Roger the Engeneer” (1966. gadā). Pēc 18 mēnešiem Beks izstājās no grupas (daļēji arī veselības problēmu dēļ).

Lasīt vairāk par Jeff Beck

Tekstu tulkoja un informāciju sagatavoja: hitch3r (aka Vladislavs Punculs)

Papildināja Eduards Aksjoņenko

Informācijas avoti:

Bildes no:

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Draugiem.lv pase