Pilnkoka Korpusa (Solid Body) elektrisko ģitāru grifi ir ļoti līdzīgi akustisko ģitāru grifiem. Taču starp tiem pastāv atšķirības gan izmēros, gan arī grifa konstrukcijas/stiprinājuma (neck joint) attālumos. Šajā rakstā Jūs uzzināsiet par trīs populārākajiem grifa konstrukcijas veidiem: 1. Ielīmētais Grifs (Glued-in Neck), 2. Pieskrūvētais Grifs (Bolt-on Neck) un 3. Caurlaistais Grifs (Neck-throught Body). Par katru veidu sīkāk ir aprakstīts zemāk.

Pilnkoka Korpusa elektriskās ģitāras ir attīstījušās kā solo ģitāras, kuras bieži spēlē virs 12. ladas. Tāpēc, lai spēlēšana būtu daudz ērtāka, ģitāras korpusa dizainā tiek iekļauts vienpusējs vai divpusējs (single or double) korpusa Izgriezums (Cutaway), un ģitāras grifs stiprinās pie korpusa pie daudz augstākām ladām.Punktu, kurā grifs iestiprinās korpusā bieži vien sauc par Korpusa Ladu (Body Fret). Piemēram, Gibson SG efektīvi piestiprinās ģitāras korpusam pie 20. ladas.

Joprojām pastāv dažādi viedokļi par to, kurš no grifa konstrukcijas veidiem ir vislabākais. Galvenokārt, argumenti tiek vērsti Skaņas Noturības (Sustain) virzienā – nots skanēšanas ilgums pēc stīgas nospēlēšanas. Pirms iepazīstieties ar šiem veidiem, ir svarīgi zināt, ka Skaņas Noturība ir arī atkarīga no koka masas, blīvuma, sugas, ģitāras stīgu slieksnīšu materiāla un skaņas noņēmējiem.

1. Ielīmētais Grifs (Glued-in Neck)

Les Paul ģitāras ir būvētas tieši šajā veidā. Grifa galam tiek piemērota forma, lai tas ievietotos korpusa izgriezumā, ar ko kopā tas tiek arī salīmēts. Līdzīga konstrukcija tiek izmantota akustiskajās ģitārās ar Dūjas Asti (Dovetail). No visām trijām grifa konstrukcijas metodēm, ielīmētais grifs šķietami ilgāk notur skaņu nekā pieskrūvētais grifs, jo korpusam ar grifu ir ciešs kontakts un skaņa caur to var izplatīties ilgstošāk. Mīnuss ir tāds, ka gadījumā, ja ģitāras grifs tiek salauzts un to salīmēt nav iespējams, tā nomaiņa var sagādāt raizes, jo esošais grifs ir jālauž ārā jāfrēzē laukā un vietā ir jāmeklē kas piemērots.

2. Pieskrūvētais Grifs (Bolt-on Neck)

Oriģināli šī konstrukcija tiek lietota Fender ģitārām arī šodien. Pamatideja ir vienkāršums un viegla rezerves daļu nomaiņa, ja nepieciešama regulēšana, ladu maiņa vai cita servisa operācija. Pārsvarā tas izpaužas kā grifa piestiprināšana korpusam ar četrām garām skrūvēm, kas iet caur metālisku plāksnīti. Daudzi ražotāji paredzējuši grifa izliekuma regulēšanu, kas iespējama tikai noņemot visu grifu, kā arī daudziem Stratocaster modeļiem var papildus regulēt grifa leņķi.

Ir novērots, ka piekļuve augstākajām ladām nav īpaši ērta, jo grifa stiprinājuma vieta nav gluda (pretstats caurlaistajam grifam), lai gan vairāku ražotāju risinājumi ir ģeniāli pielāgoti!

 

3. Caurlaistais Grifs (Neck-throught Body)

Viss grifs ir veidots no viena koka gabala vai arī salīmēts no vairākām daļām un ir daļa no ģitāras korpusa. Šāda veida grifs pārspēj Skaņas Noturībā Ielīmēto Grifu, jo abi stīgu gali stiprinās pie viena koka gabala, kā arī ir ļoti ērts, jo dod iespēju plaukstai gludi un efektīvi piekļūt visaugstākajām ladām, jo stiprinājuma punkts kā tāds ieplūst korpusā. Šāda konstrukcija pārsvarā ir sastopama cenā dārgākām ģitārām. Tāpāt kā ielīmētie grifi, arī šī ģitāra ir īpaši jāuzmana (kaut arī, kā novērots, šīs konstrukcijas ir diezgan spēcīgas). Ģitāras grifa lūzums var nozīmēt visas ģitāras bojāeju.

 

 

 

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Draugiem.lv pase