grifi     Dažādie ģitāras grifa tipi mēdz būt neskaidrs temats tiem, kuri nesen sākuši apgūt ģitārspēli. Šajā rakstiņā centīsimies ieviest skaidrību, lai būtu vieglāk orientēties starp dažādiem grifu tipiem. Grifa tipus var iedalīt  kategorijās pēc dažādiem parametriem, kas šajā rakstiņā arī tiks darīts. Ģitāras grifa tips ir tieši saistīts ar to, kā ģitāra skan, kā arī to, cik ērti ir to spēlēt. Katrs no ģitāras grifa tipiem kādam var patikt vairāk vai mazāk,  tāpēc ģitāras grifa izvēle ir ļoti subjektīva.

Grifu iedalījums pēc piestiprinājuma veida

     Pirmkārt, ģitāras grifus iedalīsim pēc principa, kā tas ir piestiprināts pie ģitāras korpusa. Pirmā kategorija būs pieskrūvētie grifi. Lielākajai daļai ģitāru, piemēram Fender Stratocaster tipa ģitārām, grifs ir ar skrūvēm pieskrūvēts pie  ģitāras korpusa. Šim savienojuma veidam nav īpaša nosaukuma – kad runā par šo piestiprinājuma veidu, tā arī saka – “pieskrūvētais grifs”. Šādā veidā grifs tiek piestiprināts kārtīgi un stingri. Taču pastāv vēl citi savienojuma veidi. Gibson ģitārām ir raksturīgi ielīmētie grifi, kas ir otrā kategorija šajā iedalījumā – grifs tiek ielīmēts korpusā tam paredzētajā izgriezumā. Ja plāno iegādāties šādu ģitāru, pārliecinies, ka grifs turas pamatīgi, un krāsa līmējuma vietā nav saplaisājusi. Ielīmēts grifs nodrošina ilgāku skaņas noturīgumu. Pastāv arī trešā kategorija – caurlaistie grifi. Šajā gadījumā grifs ir daļa no ģitāras korpusa (visa ģitāra veidota no viena vesela koka gabala). Šādas ģitāras ir dārgākas, taču skaņas noturīguma ziņā tās ir vislabākās. Šo piestiprinājuma veidu izmanto daudzas ģitāru kompānijas, to starpā  Parker Guitars, BC Rich, Yamaha, Ibanez un citas. Plašāk grifa piestiprinājuma veidus esam iztirzājuši jau agrāk. Vairāk informācijas par tiem atrodas mūsu rakstiņā šeit.

grifu veidi

Grifu iedalījums pēc to formas

neck-shapes     Grifa profils, jeb rādiusa forma mēdz atšķirties. Vienkāršāk runājot – tas ir tas apaļīgais izliekums grifa aizmugurē.  Tā kā šī grifa īpašība nosaka to, kā grifs jutīsies rokā, tad grifa formas izvēle arī ir pilnīgi subjektīva. Šīs formas parasti apzīmē ar lielajiem burtiem C, V, D un U, jo grifa šķērsgriezuma forma zināmā mērā līdzinās šiem burtiem.  C formas grifi ir vienlīdzīgi noapaļoti. D formas grifi ir nedaudz plakanāki. V formas grifi ir ar nedaudz smailāku vidusdaļu. U formas grifi ir kantaināki.  Bieži tiek izmantotas arī šo formu kombinācijas, piemēram, CV, VU, utt. Tas nozīmē, ka grifa daļa, kas ir tuvāk grifa galvai,  ir veidota vienā formā, bet tuvāk ģitāras korpusam pārtop citā formā.

Grifa virsmas     Arī grifu virsmas, ne tikai grifu aizmugures ir atšķirīgas pēc formas. Tās var būt plakanas, vai noapaļotas pēc zināma rādiusa. Attiecīgi, jo mazāks ir šis rādiuss, jo apaļāks ir ģitāras grifa pārklājums. Plakana grifa virsma parasti ir klasiskajām neilona stīgu ģitārām. Noapaļota grifa virsma ir akustiskajām dzelzs stīgu ģitārām un elektriskajām ģitārām.

    

     Skalpēts grifsIr arī roboti jeb skalpēti grifi. Šādiem grifiem katrā ladā tiek izgrebta iedobe. Šādam grifam ir savi plusi un savi mīnusi. Pie pozitīvajām lietām minams tas, ka pirksti, spēlējot uz šāda grifa, saskaras tikai ar stīgu, nevis pašu grifu. Šajā gadījumā tiek samazināta berze starp pirkstiem un grifu, tāpēc ir vieglāk taisīt stiepienus un vibrato. Būtībā spēlēšana tiek atvieglota. Taču no otras puses, daudziem ģitāristiem spēlēšana uz šāda grifa var šķist daudz atšķirīgāka, nekā spēlēšana uz parasta grifa. Īpaši lielu atšķirību jutīs tie, kuri spēlē ar ļoti mīkstām stīgām, vai tie, kuri ir pieraduši spēcīgi piespiest stīgas pie grifa. Lai pareizi spēlētu uz šāda grifa, ir nepieciešams treniņš. Stīgu jāiemanās piespiest ne pārāk spēcīgi, ne pārāk vāji. Pārāk spēcīgi piespiesta stīga paaugstinās noti, it kā tiktu taisīts stiepiens. Pārāk vāja stīgas nospiešana izraisīs stīgas sišanos pret citām ladām jeb fret buzz.

Grifu iedalījums pēc skalas garuma

Skalas garums     Grifa skalas garums ir stīgu garums no ģitāras tiltiņa līdz ģitāras slieksnītim. Standarta skalas garums ir 24 līdz 25 ar pusi  collas. Tas ir 60.96 – 64.77 centimetri. Ir arī ģitāras ar mazāku skalas garumu. Tās parasti ir domātas bērniem, kaut arī ne vienmēr. Ir arī ģitāras ar lielāku skalas garumu. Lielāks skalas garums parasti ir baritona ģitārām un standarta basa ģitārām. katra ģitāras ražotāja standarta skalas garums nedaudz atšķiras. Lielākajai daļai Fender ģitāru skalas garums ir 25,5 collas (64.77cm). Šāds skalas garums nodrošina spēcīgu un bagātīgu toni ar izteiktām zemajām frekvencēm. Gibson ģitārām skalas garums parasti ir 24 un 3/4 collu. Šāds skalas garums nozīmē mazāku stīgu spriegumu, siltākus toņus un, iespējams, sajūtu, ka spēlēt ir vieglāk.

Grifu iedalījums pēc tā materiāla

     Ģitāru grifus un korpusus mēdz izgatavot no dažādas koksnes. Katra koksnes šķirne rada savādāku sajūtu, spēlējot ģitāru, kā arī liek ģitārai skanēt atšķirīgi. Koksnes šķirne ietekmē skaņas rezonansi un toni. Populārakās koksnes šķirnes, kuras izmanto  grifu izgatavošanā, ir sarkankoks, kļava un rožkoks. Protams, grifu izgatavošanā tiek izmantoti arī citi koki. Plašāka  informācija par koksnes sugu ietekmi uz skaņu atrodama vienā no mūsu iepriekšējiem rakstiņiem šeit.

Grifu iedalījums pēc grifa pārklājuma un ladām

ebony-maple-rosewood-fingerboard     Grifa pārklājums bieži vien ir izgatavots no cita koka, nekā pats grifs. Grifa pārklājumiem populārs ir rožkoks (rosewood), kļava (maple) un ebonijs. Katrs ģitārists parasti izvēlas sev atbilstošāko, balstoties uz savu gaumi. Kļavas grifa pārklājums rada dzirdāku, tīrāku skaņu. Rožkokam ir siltāks, vairāk noapaļots skanējums. Ebonijs rada skaņu, kas ir pa vidu starp rožkoka un kļavas skanējumu, taču tuvāk rožkokam. Vari salīdzināt savas ģitāras grifa pārklājumu ar attēlā redzamajiem un viegli noteikt, no kāda koka tas ir izgatavots. Dažādus grifus atšķir arī ladu skaits. Nav tāda viena noteikta un konkrēta skaita, cik ladām būtu jābūt standartā. Lielākajai daļai elektrisko ģitāru ir 21 – 24 ladas, lai varētu nospēlēt visus populārākos mūzikas stilus un piekļūt augstākajām notīm. Lielākajai daļai akustisko ģitāru ir 20 ladas, lai gan no tām ērti piekļūt var tikai 14 ladām, ja ģitārai nav izgriezums korpusā (cutaway). Akustiskajām ģitārām ar izgriezumu ir ērta piekļuve apmēram līdz 18. ladai.

Grifu iedalījums pēc krāsojuma un lakojuma

Ģitāras grifs, protams, var būt krāsots jebkādā krāsā, tā kā iespējas ir nebeidzamas, taču dažas no populārākajām krāsu variācijām kļavas grifam ir apskatāmas zemāk esošajā attēlā. Tātad – dabīgā kļavas koka grāsa un tā pati kļava dzintara krāsā, kas piešķir senlaicīguma efektu. Izšķir arī lakotus un matētus ģitāras grifus. Ja tas, kādā krāsā ir grifs, ir tīri gaumes lieta, tad tas, vai grifs ir nolakots, var arī fiziski ietekmēt sajūtas spēlējot. Ir ģitāristi, kuri saka, ka lakots grifs spēlējot rada sajūtu, ka roka it kā līp klāt pie grifa un traucē spēlēt.  Krāsojums un lakojums

Grifu iedalījums pēc to izturības un iespējas regulēt

     Elektrisko ģitāru un akustisko dzelzs stīgu ģitāru grifi ir padarīti izturīgāki ar tajos esošu regulējamu dzelzs stieni. Grifus parasti ir jāregulē, jo tie mēdz zaudēt savu formu un dažādi izliekties. Tas notiek stīgu sprieguma, temperatūras,  glabāšanas paradumu un mitruma ietekmē. Šī regulēšana nav grūta, taču labāk to uzticēt profesionālim, jo šie dzelzs stieņi, kas ir grifos, dažkārt mēdz lūzt, un to labošana ir dārga.  Neilona stīgu klasisko ģitaru grifos parasti nav šādi stieņi, jo neilona stīgas rada salīdzinoši daudz mazāku spriegumu uz grifu. 

akustiskajai

Akustiskajai ģitārai grifu visbiežāk regulē no korpusa puses, taču ir arī tādas akustiskās ģitāras, kurām grifs ir regulējams pie grifa galvas, līdzīgi kā elektriskajai ģitārai

Elektriskajai

Elektriskajai ģitārai grifu visbiežāk regulē pie grifa galvas

 

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Draugiem.lv pase