Dženisa DžoplinaTurpinājums rakstiņam par neatkārtojamās balss īpašnieci Dženisu Džoplinu (Janis Joplin). Raksta pirmo daļu lasi ŠEIT.

Dženisa ar Full Tilt Boogie Band

1970. gada februārī Džoplina aizceļoja uz Brazīliju, kur pārstāja lietot narkotikas un alkoholu, viņai līdzi devās viņas draudzene Linda Greivnaitsa (Linda Gravenites) – viņas kostīmu māksliniece. Tajā laikā Džoplina satikās ar amerikāņu tūristu Deividu Nīhausu (David Niehaus), viņš bija sācis studijas, bet satiekot Dženisu, viņš tās pārtrauca. Kopā ar Deividu viņai bija labi, viņi bija jauks, bezrūpīgs pāris. Deivids arī nelietoja narkotikas, tas Dženisu ietekmēja uz labo pusi.
Tomēr, Dženisa, atgriezusies ASV, atsāka lietot heroīnu, attiecības ar Deividu beidzās, jo viņš pieķēra Dženisu lietojam narkotikas kopā ar vienu no viņas bijušajām mīlniecēm Pegiju Kasertu (Peggy Caserta), kura arī bija atkarīgā. Ap šo laiku, viņa nodibināja sev jaunu grupu – Full Tilt Boogie Band, tās sastāvā pārsvarā bija jauni kanādiešu mūziķi. Džoplina ielika daudz vairāk pūļu šīs grupas nodibināšanā, nekā ar iepriekšējās grupas izveidē. Viņa beidzot varēja teikt: “Šī ir mana grupa. Beidzot, šī ir mana grupa!” Grupa sāka tūrēt 1970. gada maijā. Džoplina ar grupu bija laimīga, arī fani un kritiķi izteica tikai pozitīvus komentārus. Šajā laikā Dženisa teica, ka ir brīva no narkotikām, taču viņas dzeršana palielinājās.
1970. gada augustā Dženisa ar grupu ierakstīja jaunu albumu, ar producentu Polu Rotčaildu (Paul Rothchild), kurš arī bija producējis The Doors ierakstus. Kaut arī Dženisa nomira, pirms visas dziesmas bija pilnībā pabeigtas, materiāla, lai uztaisītu veselu albumu, bija pietiekami. Albuma nosaukums bija Pearl, un tas bija vispārdotākais albums Džoplinas karjerā, tajā bija iekļauts viņas lielākie singli Me And Bobby McGee un Mercedes Benz. Dziesmu Buried Alive, kuru Dženisai bija plānots iedziedāt dienā, kad viņa nomira, iekļāva albumā kā instrumentālo skaņdarbu.

Janis Joplin – Get It While You Can

Nāve

Kad norunātajā dienā, lai ierakstītu Buried Alive, Dženisa neieradās studijā, grupas menedžeris Džons Kuks (John Cooke) devās uz Lendmarkas Viesnīcu Holivudā, kur Dženisa bija apmetusies. Pie viesnīcas viņš ieraudzīja Dženisas automašīnu Porsche 356C. Ieejot Dženisas istabiņā, viņš viņu atrada mirušu uz grīdas blakus savai gultai. Nāves cēlonis bija heroīna pārdozēšana, iespējams to pastiprināja arī  paralēla alkohola lietošana. Kuks uzskatīja, ka Džoplinai nejauši tika iedots heroīns, kurš bija pārāk stiprs, salīdzinot ar to, kuru viņa lietoja ierasti, jo daudzi no viņas dīlera klientiem tajā nedēļā tika atrasti miruši. Viņas draudzene Pegija bija plānojusi apciemot Dženisu pirms viņas nāves, bet tā arī to nepaguva izdarīt, iespējams, tad viss būtu izvērties citādi. Džoplina tika apglabāta Kalifornijā 1970. gada 26. oktobrī.
Dženisa nomira 27 gadu vecumā, viņas nāve satricināja viņas fanus un šokēja visu mūzikas pasauli, īpaši kad tā gāja roku rokā ar vēl vienu roka ikonu – Džimiju Hendriksu (Jimi Hendrix), kurš arī mira 27 gadu vecumā, sešpadsmit dienas pirms Dženisas.
1973. gadā Dženisas publiciste izdeva grāmatu par Džoplinu, tā tika citēta daudzās avīzēs. Tajā pašā laikā arī Pegija Kaserta izdeva grāmatu Going Down With Janis, tā piesaistīja lielu uzmanību ar tās saturu un izraisīja ažiotāžu gan lasītāju vidū, gan arī Dženisas paziņu vidū.

Dženisas garīgais mantojums

Džoplina, tāpar kā Greisa Slika (Grace Slick) no Jefferson Airplane, atvēra iespējas topošajām dziedātājām rokmūzikā. Stīvija Niksa (Stevie Nicks) reiz teikusi, ka redzot Dženisu uzstājamies, viņa zināja, ka viņas pašas liktenis ir mazliet izmainījies.
Džoplinas tetovējumi – rokassprādze un maza sirsniņa, bija kļuvuši par standartu, ko tetovēt. Tāpat arī Dženisas spilgtie matu sakārtojumi – ar krāsainām spalvām un diedziņiem, dažādi pamanāmi aksesuāri – krelles, šalles un spalvas, bija kļuvuši ļoti  populāri.
Dženisa Džoplina ar savu krāšņo Porsche 356c KabrioletuDaudzas grupas un mūziķi Dženisai veltījuši dziesmas, piemēram, The Mamas & The Papas dziesma Pearl, Leonarda Koena (Leonard Cohen) dziesma Chelsea Hotel #2, Džerija Garsijas (Jerry Garcia) Birdsong un vēl vairākas.
1979. gadā tika izdota filma The Rose, tā sākotnēji bija balstīta uz Dženisas dzīvi, galvenajā lomā bija Betija Midlere (Bete Midler), kura saņēma Oskara nomināciju par labāko sieviešu lomu. Šī filma oriģināli tika nosaukta Pearl – Dženisas iesaukā, taču viņas ģimene noraidīja producentu lūgumu atveidot filmā Dženisas dzīvi, tāpēc filma tomēr nav gluži Dženisas dzīves atspoguļojums. Vēlāk ir bijuši daudzi mēģinājumi, lai radītu filmu par Dženisu, tomēr pagaidām tas nav īstenots. Pagaidām zināms, ka tapšanas stadijā ir filma ar nosaukumu Janis Joplin: Get It While You Can, kurā Dženisu atveidotu aktrise Eimija Adamsa (Amy Adams), to plānots laist klajā šogad, tomēr šīs ziņas nav oficiāli apstiprinātas.
1992. gadā Dženisas māsa Laura publicēja Džoplinas biogrāfiju ar nosaukumu Love, Janis.
1995. gadā Džoplinai piešķīra vietu Rokenrola Slavas zālē, kā arī Grammy balvu par mūža ieguldījumu 2005. gadā. 2013. gadā Džoplinai piešķirta arī Zvaigzne Holivudas Bulvārī.
Džoplina ieteikmējusi daudzus dziedātājas, tostarp arī P!nk, Stīviju Niksu un citus.

Tāds ir stāsts par Dženisu Džoplinu, viņa bija intelektuāla, talantīga un viennozīmīgi neatkārtojama tajā, ko viņa darīja. Protams, ir skumji, ka viņa no dzīves aizgāja pāragri un tomēr viņa ir atstājusi milzīgu iespaidu uz mūzikas pasauli. Viņa uzvedās, ģērbās un rīkojās, kā to pati gribēja un neuztraucās, ko par viņu domāja, kā viņa pati ir teikusi: “Mana nodarbošanās ir priecāties un gūt baudu, un kāpēc gan ne, ja beigās viss tāpat beigsies, vai ne?”

Janis Joplin – Mercedes Benz
 • Reply

  Ella

  22 03 2014

  Ļoti patka, saistošs raksts. Ar napacietību gaidu nākamo rakstu!

 • Reply

  Guntis

  08 11 2015

  Dženisa Džoplina ar savu neierasta tembra balsi ir ienesusi manā dzīvē pārdomu laiku par vokālo mākslu, balss skanējumu un šī skanējuma uztveri kopumā ar solista fanātismu. Viņa tiešām bija vokāla pērle (Pearl).

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Draugiem.lv pase