“Esmu viena no tiem parastajiem dīvainajiem cilvēkiem”, tā reiz teica psihodēliskā roka karaliene Dženisa Džoplina (Janis Joplin). Neskatoties uz viņas īso mūžu, viņa šķiet paspēja izdzīvot to tik pilnīgi cik vien iespējams un tā nemaz neliekas īsa. Tāpēc šoreiz raksts divās daļās, otro gaidi drīzumā!

Dženisa DžoplinaDženisa Lina Džoplina (Janis Lyn Joplin), dzimusi 1943. gada 19. janvārī, bija ASV dziedātāja, pie kuras slava pirmo reizi atnāca 60. gadu beigās, kā psihodēliskā roka grupas Big Brother And The Holding Company solistei. Vēlāk   attīstot solo karjeru, viņai bija savas pavadošās grupas kā The Kozmic Blues Band un The Full Tilt Boogie Band. Viņa bija viena no galvenajiem māksliniekiem, kas piesaistīja vēl vairāk cilvēkus slavenā Vudstokas festivālā. Četru gadu ilgajā solo karjerā, Dženisa izdeva daudzas populāras dziesmas kā Piece Of My Heart, Cry Baby, Mercedes Benz un viņas populārāko hitu – Me And Bobby McGee.
Karjeras augstākajā punktā Džoplinu pazina kā Psihodēlisko Karalieni, draugu vidū viņu sauca par Pērli. Viņa bija arī gleznotāja un dejotāja. Viņai piešķīra vietu Rokenrola Slavas Zālē 1995. gadā.
Dženisa piedzima Port Artūrā, Teksasā Dorotijai un Setam Džopliniem (Dorothy and Seth Joplin). Viņai bija jaunākā māsa Laura (Laura Joplin) un brālis Maikls (Michael Joplin). Dženisas vecākiem šķita, ka viņai vajadzēja izrādīt vairāk uzmanības, nekā viņas brālim un māsai, citādi viņa bija neapmierināta un nelaimīga. Kā pusaudze Dženisa draudzējas ar atstumtajiem, kurus Džoplina iedvesmoja arī kļūt par dziedātājiem. Viņa sāka dziedāt vietējā korī un klausījās pārsvarā blūza dziedātājus, piemēram, Odetu (Odetta) un Billiju Holideju (Billie Holiday).
Sākotnēji Dženisa gleznoja vēl mācoties skolā, viņa pirmo reizi sāka dziedāt blūzu un folku kopā ar draugiem.  Lielākā daļa no viņas un viņas draugiem izvairījās, viņa bija atstumtā – lasīja grāmatas, gleznoja un neienīda melnādainos (kā tajos laikos darīja lielākā daļa sabiedrības). Pusaudžu gados viņai sākās liekā svara problēmas, kā arī viņai bija problēmas ar ādu. Viņas vienaudži viņu apsaukāja par cūku, neglīteni, nēģeru mīlētāju vai kropli. Pēc vidusskolas viņa iestājās Lamāra Tehnoloģijas Koledžā un vēlāk Teksasas Universitātē, bet mācības viņa nepabeidza.
Dženisa sekoja savu elku  piemēriem un turpināja veidot savu dumpiniecisko tēlu, diemžēl pie šī tēla arī nāca klāt narkotiku un citu apreibinošo vielu lietošana.

Janis Joplin – Piece Of My Heart

Dženisa ar Big Brother And The Holding Company

1966. gadā Džoplinas blūzīgais vokāls piesaistīja psihodēliskās rokgrupas Big Brother And The Holding Company runasvīra Četa Helmsa (Chet Helms) uzmanību, kurš viņu aizveda atpkaļ uz San Francsiko. Pirmo reizi ar grupu viņa uzstājās Avalonas Deju Zālē. Pateicoties grupas taustiņniekam un tuvam draugam Stīvenam Raideram (Stephen Ryder) viņa nelietoja narkotikas vairākas nedēļas. Grupai arī bija noteikums, ka viņu tuvumā neviens nedrīkstēs tās lietot. Togad visi pieci grupas dalībnieki pārcēlās un māju Kalifornijā, kurā dzīvoja kā komūnā un bieži rīkoja ballītes. Dženisai bija īslaicīgas attiecības ar grupas Grateful Dead dalībnieku Ronu MakKernanu (Ron McKernan).
1966. gada augustā grupa parakstīja līgumu ar Mainstream Records. Atgriezusies mājās San Francisko, Dženisa atsāka dzert un lietot alkoholu, to veicināja grupas dalībniece Nensija Gērlija (Nancy Gurley). Pēc trim gadiem Nensija mira no pārdozešanas.
Gadu vēlāk Dženisa ar grupu sniedza vienu no pirmajiem lielajiem koncertiem – Mantra-Rock Dance, kas notika Avalonas Deju Zālē. Džoplina uzstājās kopā ar Alenu Ginsbergu (Allen Ginsberg), Moby Grape un Grateful Dead, ienākumi tika ziedoti krišnu templim. Togad Dženisa satikās ar Džo MakDonaldu (Joe McDonald) no grupas Country Joe And The  Fish. Pāris vairākus mēnešus dzīvoja kopā. Pēc Mantra – Rock Dance sekoja vēl neskaitāmi koncerti Sietlā, Vašingtonā, Vankūverā un citur.

Lielā izlaušanās

Dženisa Džoplina ar Big Brother And The Holding CompanyGrupas debijas albums, ar tādu pašu nosaukumu – Big Brother and the Holding Company, tika izlaists 1967. gadā, neilgi pēc grupas izrāviena Monterejas Popa Festivālā. Debijas albums iekļāva vairākus hitus, piemēram, Down On Me un Bye Bye Baby. Vēlāk 1968. gadā Dženisa ar grupu uzstājās ar Džimiju Hendriksu (Jimi Hendrix), Badiju Gaju (Buddy Guy) un citiem Wake For Martin Luther King, Jr. koncertā Ņujorkā.
Otrajā grupas albumā Cheap Thrills Dženisa spēlēja vislielāko lomu, viņa bija pirmā, kas iegāja iegāja studijā un pēdējā, kas no tās izgāja. No ieraksta dziemai Summertime ir saglabājies video ieraksts, kurā Dženisa ir lieliskā formā un ir noteicošā par visu. Albums bija neapstrādāts un tajā varēja dzirdēt fona trokšņus, piemēram, glāzes saplīšanu un tās lausku savākšanu dziesmas Turtle Blues laikā. Albumā bija tādas zināmas dziesmas kā Piece Of My Heart un Summertime. Šis albums bija Dženisas veiksmīgās, bet īsās muzikālās karjeras atspēriena punkts. Albums iekaroja Billboard 200 albumu topa pirmo vietu astoņas nedēļas pēc tā izdošanas un palika tajā astoņas nedēļas. Albums ieguva zelta statusu un tika pārdots miljons eksemplāros pirmajā mēnesī pēc izdošanas.
Pēc otrā albuma izdošanas grupā sākās nesaskaņas un Dženisa apgalvoja, ka pametīs grupu. Taču neskatoties uz to, viņa tomēr turpināja koncertēt. Kādā koncertā novembrī, grupas basists Pīters Albins (Peter Albin) pasmējās par Dženisu skatītāju priekšā, sakot, ka pēc dziesmas viņa elso un izklausās pēc Lesijas. Pēdējā uzstāšanās ar grupu bija 1968. gada 1. decembrī.

Summertime ieraksts studijā

Solo karjera un Kozmic Blues Band

Pēc aiziešanas no Big Brother, Dženisa noformēja jaunu pavadošo grupu – The Kozmic Blues Band, kurā no bijušās grupas pievienojās ģitārists Sems Endrjū (Sam Andrew). Viņi ietekmējās no 60. gadu blūza grupām, kuras izmantoja vairāk trompetes un kurām piemita blūzīgāks, funk un soulpopa skanējums. Ap 1969. gadu Dženisa dienā sev injicēja heroīnu vismaz 200 dolāru vērtībā, kaut arī viņu centās pārliecināt to nedarīt, vismaz albuma I Got Dem Ol’ Kozmic Blues Again Mama! ieraksta laikā.
Jau minētais grupas albums tika izlaists 1969. gadā un ieguva zeltu gadu pēc tā izdošanas, taču nesasniedza Cheap Thrills panākumus, neskatoties uz to, ka ieraksta skaņas kvalitāte bija nesalīdzināmi labāka par Cheap Thrills.

Vudstoka

Dženisa Džoplina Vudstokā1969. gada Vudstokas festivālā Dženisa parādījās vakara stundā un uzstājās līdz rītam. Dženisa patiesībā nenojauta, ka dodas uz tik vērienīgu pasākumu, viņa domāja, ka tas būs kārtējā, ierastā uzstāšanās. Taču ierodoties Vudstokā, kur viņu sagaidīja tūkstošiem cilvēku un bars reportieru un fotogrāfu, viņa kļuva ļoti satraukta. Un kaut arī tas bija patīkams satraukums, viņa neizturēja spriedzi un injicēja sev heroīnu, papildus arī aizkulisēs dzerot. Uz skatuves viņa uzkāpa pamatīgā reibumā, viņas balss dziedot aizsmaka un viņa tā īsti nevarēja padejot un pakustēties. Neskatoties uz citu mūziķu un skatītāju apbrīnu par Dženisas uzstāšanos, viņa pati nebija par to priecīga.

Raksta otro daļu iespējams izlasīt ŠEIT!

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Draugiem.lv pase