david-gilmour     Deivids Gilmors ir Angļu mūziķis, dziedātājs, dziesmu autors, kurš pārvalda vairākus instrumentus. Visvairāk pazīstams viņš ir tieši ar savu darbību progresīvā roka grupā Pink Floyd. Šajā grupā viņš darbojas kā ģitārists un viens no vokālistiem. Bez darbošanās grupā Pink Floyd, Gilmors ir darbojies dažādos projektos kopā ar citiem mūziķiem, kā arī izbaudījis veiksmi, darbojoties kā solo mākslinieks. Žurnālā Rolling Stone viņš ir atzīts par 14. visu laiku labāko ģitāristu.

     Gilmors, kā katrs izcils ģitārists, ir izkopis individuālu spēlēšanas stilu. Viņa solo bieži ir veidoti, iedvesmojoties no blūza frāzēm, viņš izmanto pamatīgus un izteiksmīgus stīgu stiepienus, kā arī viņa ģitārspēlē liela loma ir skaņas noturībai. Par viņa labākajiem solo gabaliem tiek uzskatīti solo, kas ir dziesmās Comfortably Numb, Time un Money.

 david-gilmour-sound-on-sound   Savas karjeras ar Pink Floyd sākumā Gilmors spēlēja daudz dažādas Fender Stratocaster ģitāras. Viņš ierakstīja vienu no viņa populārākajiem solo – dziesmas Another Brick in the Wall, Part 2 solo, izmantojot 1955. gada Gibson Les Paul Goldtop ar P-90 skaņas noņēmējiem. Viņš šo solo ierakstīja ar vienu piegājienu, neizmantojot nekādas papildu miksēšanas ierīces.

     1996. gadā Gilmors tika ievadīts Rokenrola slavas zālē kā grupas Pink Floyd dalībnieks. Gilmora solo dziesmai Comfortably Numb tiek uzskatīts par vienu no visu laiku labākajiem ģitāras solo. Lai gan Gilmors ir pazīstams tieši ar savu ģitāras spēlēšanu, viņš profesionāli spēlē arī citus instrumentus. Grupā Pink Floyd viņš ir spēlējis basa ģitāru. Viņš prot spēlēt arī taustiņinstrumentus, bandžo, mandolīnu, bungas, kā arī saksofonu. Lai gan Gilmors ir spēlējis ļoti daudz ģitāru, šajā rakstā apskatīsim dažas viņa populārākās ģitāras.

1969. gada Fender Stratocaster86ceb3c861ac3d7b0737b2ccde488ca3

Deivids Gilmors savas karjeras laikā ir spēlējis uz dažādām Fender Stratocaster ģitārām, vairākiem Les Paul modeļiem un arī citām ģitārām. Viņa primārā skatuves un studijas ģitāra ir 1969. gada Fender Stratocaster. Tā ir melna, ar melnu skrāpjsargu un baltiem skaņas noņēmējiem. Šai ģitārai nav oriģinālā grifa. Ģitārai ir pievienots skaņu noņēmēju pārslēdzējs, kas savieno abus – grifa pozīcijas un tiltiņa pozīcijas skaņu noņēmējus. Ģitāras siksna, kuru Gilmors izmanto, spēlējot šo ģitāru, reiz ir piederējusi Džimijam Hendriksam.

1957. gada Stratocaster Candy Apple

davidsgear_redstrat3
   Koncerttūrēs bieži lietota ģitāra ir bijusi arī 1957. gada Stratocaster atkārtots izdevums Candy Apple krāsā. Tai ir EMG SA aktīvie skaņas noņēmēji. Šo ģitāru Gilmors vēljoprojām izmanto koncertos.

#0001 Fender Stratocaster

davidsgear_stratpack0001    Gilmoram pieder arī Fender Stratocaster ģitāra ar sērijas numuru 0001. Neskatoties uz šādu sērijas numuru, tā tomēr nav pirmā izgatavotā Stratocaster ģitāra. Tās neparastais izskats rosina domāt, ka tā ir izgatavota par godu kādam īpašam notikumam, vai arī domāta kādam Fender kompānijas darbiniekam. Gilmors šo ģitāru pirmoreiz parādīja klipos, kas tika filmēti viņa pirmajam solo albumam 1978. gadā un arī 1984. gada solo tūrē.

1957. gada Fender Stratocaster Lake Placid Blue

customshop-63-relic-lpbover3ts    ’57 Lake Placid Blue. Sērijas numurs #0040. Šī ģitāra tika izmantota albuma The Wall ierakstīšanā.

1959. gada Stratocaster Sunburst

DV016_Jpg_Large_1339426634036_A    1959. gada Sunburst Stratocaster korpuss ar 1963. gada rožkoka grifa pārklājumu. Šo ģitāru Gilmoram iedeva Stīvs Mariots (Steve Mariott). Gilmoram ģitāra ne pārāk patika, taču viņam patik šīs ģitāras grifs. Tā nu šis grifs tika pielikts viņa melnajai Stratocaster Ģitārai, savukārt Melnā Stratocaster grifs tika šim Sunburst modelim.

1955. gada Esquire

Esquire

Gilmors ir spēlējis arī dažādus Telecaster modeļus, taču pilnīgi noteikti ir vērts pieminēt tieši viņa 1955. gada Esquire. Sākotnēji tā piederēja Sīmoram Dankanam. (Seymour Duncan), kurš Deividam to pārdeva 1975. vai 1976. gadā. Tai jau bija šis nolietotais izskats, tāpēc Deivids šo ģitāru nosauca par “Workmate”. Esquire no Telecaster atšķiras ar to, ka Esquire modeļiem nav grifa pozīcijas skaņu noņēmēja, taču Gilmora ģitārai tas ir speciāli ielikts. To ielika pats Sīmors Dankans, kurš tajā laikā Strādāja Fender kompānijā.

Gibson 1955 Les Paul Goldtop

goldtop      Deivida slavenākā Les Paul ģitāra ir 1955. gada Goldtop ar P-90 skaņas noņēmējiem un Bigsby. Tā tika izmantota vairākās dziesmās albumā The Wall. Visatpazīstamākais šīs ģitāras skanējums ir dziesmas Another Brick in the Wall (part 2) solo. Šo ģitāru viņš spēlēja arī The Wall koncerttūrē 1980 – 1981. gadā.

Pink Floyd – Time

 

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Draugiem.lv pase