Gitarspele.lvkomentārs: Šis rakstiņš ir mūsu jaunā autora debija. Dāmas un kungi – Edžus Miķelsons!
Domājams, nekļūdīšos sacīdams – katrs mūziķis, kas cienīgs nēsāt titulu “leģendārs ģitārists”, ar savu instrumentu ir tiktāl saaudzis, ka nereti grūti pateikt, kas slavenāks – pats cilvēks vai viņa instruments. Tomēr bieži vien mūzikas mīļotāju uzmanības loks ietver tik vien kā pašu muzikālo materiālu, kas, protams, ir nav nekas nosodāms. Šad tad papildus vērība tiek piegriezta kāda īpaši mīļa stīgu raustītāja dzīves līkločiem, bet neapskaužami reti pašā uzmanības centrā nokļūst viens no svarīgākajiem ķēdes posmiem – instruments. Ja mūziķis ir pirmssākums, ideja + prasme to realizēt, mūzika ir medijs jebšu kanāls, kā šo ideju nogādāt līdz mums – auditorijai, tad ģitāra ir darbarīks, kas nereti nosaka, cik tad kvalitatīvs šis galaprodukts būs. Turklāt ar to es nekādā gadījumā nedomāju tehnisko kvalitāti, bet gan to, cik kvalitatīvi un pilnasinīgi autors savu ideju spēj realizēt ar konkrētā instrumenta palīdzību. Kā turpmāk varēs pārliecināties, reizēm arī čābīga (pēc tradicionālas uztveres) skaņa ir labākais veids, kā mūziķis var sevi izpaust. Caurums ģitārā no defekta kļūst par efektu. Vēl jo vairāk – tas kļūst par daļu no leģendas.
Tāpat kā katram cilvēkam ir savs dzīvesstāsts, arī katrs priekšmets, katrs instruments ir veicis savu ceļu. Vairāk vai mazāk interesantu – tā jau ir cita lieta. Bet ir daži instrumenti, kurus vajadzētu zināt ikkatram ģitārmīlim. Piedāvāju jums iepazīties ar 11, iespējams, pasaulē leģendārākajām ģitārām. Kāpēc 11, ne klasiskais 10 vai 5? Jo šis tops nav nedz oficiāls, nedz pilnībā manis veidots. 10 leģendāro ģitāru topu uzgāju klejojam tīmeklī, tomēr sev par ārkārtīgu sarūgtinājumu neatradu tur to, kam tur noteikti bija jābūt – Deivida Gilmora (David Gilmour) melnajam Fender Stratocaster. Tāpēc šoreiz atļaušos atkāpties no klasiskā Top10 formāta, lai izvairītos no gan sirdsapziņas pārmetumiem , gan no Gilmora gara spokošanās manā dzīvoklī nākotnē.
11. Blūza leģenda B.B.Kings (B.B.King) ar “Lucille” (Gibson ES-345) 
Reiz tālajos 50. gados, B.B.Kings uzstājās Twistas pilsētā Arkanzasā. Deju zāles vienīgais siltuma avots bija skārda mucā degošs kerozīns. Te starp diviem vīriem izcēlās kautiņš, rezultātā kerozīna muca tika apgāzta un izraisīts pamatīgs ugunsgrēks. To, ka ģitāra steigā palikusi iekšā degošajā ēkā, B.B.Kings saprata tikai tad, kad jau bija izskrējis ārā drošībā. Nedomājot mūziķis meties degošajā ēkā un ar ģitāru no tās izskrējis brīdī, kad iebruka ēkas jumts. Vēlāk B.B.Kings uzzināja, ka abi vīri sakāvušies sievietes dēļ – viņas vārds bija Lusila, bet nu to jau vairāk kā 50 gadus nes arī B.B.King Gibson ģitāra. Pats blūzmenis skaidro – tas ir kā atgādinājums nekad nekauties sievietes dēļ, jo labi tas nebeigsies.
10. Kīts Ričards (Keith Richards) ar 1952. gada Fender Telecaster
Baumo, ka Rolling Stones ģitārvīrs Kīts Ričards sava 1952. gada Fender vārdu “Micawber” ir aizguvis no Dikensa grāmatas “Deivids Koperfīlds” varoņa. Lai vai kā, pats Kīts apgalvo, ka tam nav nekāda apzināta iemesla – tas gluži vienkārši esot gana jocīgs un rets vārds. “Kads es bļauju pēc sava “Micawber”, visiem uzreiz ir skaidrs, par ko es runāju – es gribu savu ģitāru!” stāsta Kīts.
Kīta Telecaster allaž noskaņots Open-G skaņojumā, lai vienmēr būtu gatavs “griezt” tādus klasisksus Ripojošo Akmeņu (Rolling Stones) gabalus kā “Brown Sugar” un “Honkey Tonk Woman”.
9. Džordžs Harisons (George Harrison) ar 1957. gada ķiršu krāsas Gibson Les Paul
Slavenā “bītla” Džordža Harisona “Lucy” sava īpašnieka rokās nonāca dāvinājuma veidā no paša Ērika Kleptona 1968. gadā – laikā, kad The Beatles bija pašā slavas zenītā. 70. gadu beigās ģitāru nozaga – tā “aizceļoja” līdz pat Kalifornijai, kur to kādā mūzikas veikalā nopirka meksikāņu ģitārists. Lai savu Lūsiju atgūtu, Herisons bija spiests to iemainīt pret 58. gada Gibson LP un basģitāru. “Lucy” palika Herisona īpašumā līdz pat viņa nāvei.
8. Stīvija Reja Vogena (Stevie Ray Vaughan) 1965. gada Fender Statocaster
Stīvijs Rejs Vogens jeb vienkārši SRV savu 65. gada izlaiduma Fender Stratocaster uzgāja kādā Teksasas ieķīlāto preču veikalā domājams, mēs šeit tādas iestādes dēvējam par lombardiem). Tā kā SRV nebija prasīto 350$, viņa sieva Lenora trūkstošo summu sagrabināja, vēršoties pie draugiem, un uzdāvināja ģitāru SRV 26. dzimšanas dienā. Lai domās ar sievu būtu kopā arī uz skatuves, SRV savu Fender nokristīja par “Lenny”. Žēl, ka tas ilga tikai 10 gadus – SRV gāja bojā helikoptera avārijā 1990. gadā.
7. Villijs Nelsons (Willie Nelson) ar Martin N-20
Ikoniskā štatu outlaw vīra Villija Nelsona Martin N-20 akustiskā ģitāra “Trigger” neprasa izsmeļošus komentārus – nopirka telefonsarunas laikā ar instrumentu remontdarbnīcu par 750$ un ir Nelsona īpašumā līdz pat šai dienai. Kaut gan zvana mērķis bija pavisam cits – paziņot Nelsonam ,ka neizdosies salabot kādu no viņa sadauzītajām ģitārām,- uzreiz sekoja piedāvājums nopirkt Martin N-20. Darbnīcas īpašniekam šķita, ka šī ģitāra Nelsonam patikt. Viņš nebija kļūdījies – Nelsons iemīļoja ģitāru uzreiz pēc tās saņemšanas. Starp citu, caurums korpusā nav izdauzīts, bet gan izdilis no spēlēšanas. Tas tā – lai mums, zaļknābjiem, ir no kā mācīties uzcītību 🙂
6. Nīls Jangs ar 1956. gada Gibson Les Paul Goldtop
Nīla Janga 56. gada Gibson Les Paul Goldtop savu vārdu “Old Black” ieguva visai prozaiskā veidā. Sākotnējais zeltainais krāsojums tika aizstāts ar zemas kvalitātes melnu krāsojumu. Līdz pat šai dienai Nīls Jangs ar “Old Black” sagādā galvassāpes savam ģitāras tehniķim, jo kategoriski atsakās to restaurēt – atjaunot grifu, nomainīt ladas un kolkas. Ģitāra pastāvīgi atskaņojas un ir ne visai uzticams skatuves “ierocis”, bet aizvien tiek izmantota – tik liela ir Janga pieķeršanās šim instrumentam.
5. Billijs Gibons (Billy Gibbons) ar “Mis Pearly Gates” – 1959. gada Gibson Les Paul Sunburst
ZZ Top bārdaiņa Billija Gibona “Mis Pearly gates” 59. gada Gibson Sunburst Les Paul ir nācis no miroņa gultsapakšas un nopirkts par naudu, kas gūta, pārdodot 1930. gadu ASV ražotu luksus klases “Packard” auto. Savu vārdu ģitāra ieguvusi no jau minētā “Packard” auto. ZZ Top to bija aizdevuši savam draugam Renē Tomasam (Renee Thomas), kad tas devās uz Holivudu, lai pretendētu uz lomu filmā. Lomu Renē dabūja, tāpēc jokojot nosauca auto par “Pearly Gates”, piedēvējot tai dievišķas spējas. Mašīna bija lemta pārdošanai, bet nauda – ZZ Top. Tomēr, pirms Renē paspēja pārsūtīt naudu, viņš uzzināja par ’59. gada Gibson LP, kas atrasta zem miruša vīra gultas un nauda tika iztērēta tās iegādei. Leģendāra ģitāra pret retro automašīnu – visai interesants pavērsiens, bet “Mis Pearly Gates” aizvien ir viens no viņa milzīgās ģitāru kolekcijas mīļākajiem eksemplāriem.
4. Edijs Van Halens (Eddie Van Halen) ar savu hibrīdu “Frankenstrat”
Edijs Van Halens vairumam asociējas ar vīru, kas plašāku publiku iepazīstināja ar tapping tehniku (Van Halens bieži vien tiek kļūdaini dēvēts par tapping izgudrotāju, tomēr pirms viņa šo tehniku izmantojis ne viens vien ģitārists), tomēr atzīstama ir arī Van Halena oriģinālā pieeja instrumentu būvē – “Frankenstrat” ir mūziķa paša roku darbs. Tā kā debates par to, kas labāks – Fender vai Gibson, nav norimušas un, šķiet, nekad arī nenorims, Van Halens izlēma iet kompromisa ceļu – apvienot abu ģitāru labākās īpašības paštaisītā instrumentā. Ar kopējām skaidrās naudas izmaksām 130$ apmērā, velosipēda krāsu, poligrāfijas lentu un sazin ko vēl, Edijam izdevās radīt vienu no pasaulē atpazīstamākajām ģitārām. Leģenda papildina leģendu, bet mums tas lai kalpo par apliecinājumu – meistara rokās arī 130$ vērts “ierocis” spēj darīt brīnumus.
3. Džimijs Hendrikss (Jimmy Hendrix) ar Fender Stratocaster
Džimijam Hendriksam piemita viens netikums – koncertu laikā “upurēt” savas ģitāras, tās aizdedzinot. Šim vaniļas krāsas Fender Stratocaster laimīgā kārtā izdevās izmukt no Hendriksa šķīstīšanas sārta. Ar šo ģitāru tika spēlēta leģendārā “Star Spangled Banner” (ASV himna) kaverversija Vudstokā 1968. gadā. Jau divus gadus vēlāk viena no pirmajām masu popkultūras ģitāras ikonām bija mirusi, bet pati ģitāra tika nodota uzglabāšanai, līdz to par 1,3 miljoniem dolāru nopirka Microsoft līdzdibinātājs Pols Alens.
2. Ēriks Kleptons (Eric Clapton) ar “Blackie” jeb 3in1 Fender Stratocaster
Ērika Kleptona “Blackie” ir 3 vecu Fender Stratocaster kombinācija. 1970. gadā Kleptons mūzikas veikalā Nešvilā nopirka 6 lietotus Fender stratus par 100$ gabalā. Atgriežoties Anglijā, trīs tika atdāvinātas draugiem (arī Džordžs Harisons bonusā jau reiz no Kleptona saņemtajam Gibson dabūja vienu Fender), bet atlikušo trīs ģitāru detaļas tika izmantotas, lai izveidotu vienu “superstratu” – nu jau leģendāro “Blackie”. Šis ir uzskatāms gadījums, kad no vairāk sanāk mazāk, bet labāk!]
1. Deivids Gilmors (David Gilmour) ar “Black Strat” Fender Stratocaster 
Deivida Gilmora melnais Fender Stratocaster ir Ģitāra ar lielo “Ģ” – par to ir uzrakstīta atsevišķa grāmata – “Pink Floyd. The Black Strat”. Pirkta 1970. gadā, savu, manuprāt, visu laiku episkāko brīdi piedzīvojusi jau gadu pēc tam – Pink Floyd live at Pompeii filmas ierakstā. Gadu laikā ģitāra ir daudz cietusi, piedzīvojusi neskaitāmas modifikācijas, bet pavisam nesen pārdošanā ir izlaists atsevišķs Black Strat modelis. Ja jums ir vēlēšanās samaksāt ~4 tūkstošus dolāru par ģitāru, kas izskatās kā izcīnījusi divus karus un vismaz piecus smagus ielu kautiņus – tad nu tāda iespēja pastāv.
Tā kā visu aptvert nekad nav iespējams, noteikti ir kāda leģendāra ģitāra, kuru neatradi šajā topā, bet tāpat ceru, ka kaut daļa no šīs informācijas bija interesanta un iedvesmojoša – tad uzdevums ir izpildīts.

Avoti:
http://www.askmen.com/top_10/entertainment/top-10-legendary-guitars_10.html
http://en.wikipedia.org/wiki/Tapping
Attēli:
http://www.google.lv/imghp?hl=lv&tab=wi
Sirco
25 01 2011
Moins cik gardas lietas vienuviet!!!
Villija Nelsona giča ir vnk…. caurums 😀 😀
Dzens
25 01 2011
Paldies par rakstu. Patiesības labad gribēju piezīmēt, ka Vaughan laikam tomēr vajadzētu atveidot ar Vohens. Ja reiz mūsu valodas tēvi ir izdomājuši, ka īpašvārdu atveidošanā ir jāatdarina oriģināla izruna, tad tas būtu pareizāk, jo ‘g’ angļi neizrunā.
Un vēl. Ja nemaldos, tad attēlos ir redzams SRV ar savu “Number 1” vai “First Wife”, bet rakstīts, ka šo instrumentu sauc “Lenny”. Vohenam bija strats, kuru viņš nosauca par Lenny, un ir taisnība, ka viņam to nopirkt palīdzēja sieva, tomēr SRV parasti tiek saistīts tieši ar “Number 1” stratu. “Lenny” ja kas bija grifs ar kļavas virsmu.
Sk. piem. http://stevieray.info/stguit.html
Toto
25 01 2011
Man gan Shungha Jung 5800 eiro vērtā giča liekas Legend… gan jau būs.
Korg
25 01 2011
+++
Mana topa leģendārākā ģitāra: Malcolm Yaung – Gretsch
hitch3r
25 01 2011
Van Halenam tagad ir jauna ģitāra – EVH Wolfgang!
Būs jāuzraksta par viņu arī kaut ko =).
Factor bass
28 01 2011
Padarbojos ar copy/ paste
1)daļa no šīs informācijas bija interesanta un iedvesmojoša 🙂
2)(iekš google vārds “kerozīns”) Terorista Dienasgrāmata – GIGN Forum – 16 apr 2008 … Nu nav latviski tāds “kerozīns”, kerosene latviski sauc par petroleju.
3)Darbnīcas īpašniekam šķita, ka šī ģitāra Nelsonam patikt
(varētu patikt vai patiks) 🙂
4) Žurnāla “Total Guitar” 20 labāko ģitāristu tops:” 1. Džimijs Hendriks; 2. Džimmijs Peidžs; 3. Ēriks Kleptons; 4. Slešs; 5. Braiens Mejs; 6. Džo Satriani; 7. Edijs Van Halens; 8. Deivs Gilmors; 9. Kērks Hammets (“Metallica”). 10. Stīvs Vejs; 11. Karloss Santana; 12. Džeims Hetfīlds (“Metallica”); 13. Toms Morello (“Rage Against The Machine”); 14. Kurts Kobeins; 15. Marks Noflers (“Dire Straits”); 16. Zaks Wailds (“Ozzy Osbourne”); 17. Gerijs Mūrs; 18. Džefs Beks; 19. Stīvijs Rejs Vons; 20. Anguss Jangs (AC/DC).
Varētu jau strīdēties par SRV pareizo izrunu latviešu valodā, bet ja Islande ir tapusi par Īslandi (labi, ka vēl nav īsbergi :), tad varbūt jāpieturās pie gadu gaitā lietotā – Stīvijs Rejs Vons.
Bet visumā ļoti laba debija, lai izdodas!
Dzens>Factor bass
28 01 2011
Par SRV. Strīdēties jau var, bet ir tomēr kaut kādas robežas. Pirmkārt, “Vogens” ir 100% nepareizi, ja vien spēkā ir pieņēmums, ka mēs atdarinām izrunu. Es arī neesmu drošs par “Vons”, jo angliski tomēr tas ‘e’ tur tiek izrunāts. Un jautājums par to, kā ir “lietots gadu gaitā” nav relevants, jo gadu gaita to nepadara par pareizu.
Jurģis
06 02 2011
A kur leģendŗā ārpusfāzes skanējuma Peter Green/Gary Moore 1959 Les Paul Standard?