Šajā rakstiņā pievērsīsimies akustisko dzelzs stīgu ģitāru flat-top korpusa formām. Flat-top (plakana virsma) akustiskās ģitāras priekštecis ir klasiskā neilona stīgu ģitāra, kurai, kā zināms, ir plakana korpusa virsma. Ģitārspēles iesācēji vienmēr prot atšķirt klasiskās neilona stīgu ģitāras no akustiskās dzelzs stīgu ģitāras formas, taču akustiskās dzelzs stīgu ģitāras var būt ļoti dažādas. Katrai formai apskatīsim piemērotākos mūzikas stilus. Jau iepriekš jāpiebilst, ka atsevišķi neapskatīsim ģitāras ar un bez izgriezuma jeb cutaway. Izgriezums būtībā var būt pilnīgi jebkuras formas akustiskajai dzelzs stīgu ģitārai. Populārākā un izplatītākā no šīm formām droši vien ir dreadnought,  par kuru arī runāsim šajā rakstiņā.

1. Klasiskā ģitāras forma

Klasiskā ģitāra ietilpst akustisko ģitāru kategorijā, kā arī tām var būt iebūvēta elektronika. Galvenā atšķirība ir neilona stīgas. Tātad – ir dzelzs stīgu ģitāras un klasiskās neilona stīgu ģitāras, kas abas ir akustiskās ģitāras tipi. Neilona stīgu ģitāras ir vairāk piemērotas klasiskajai mūzikai, folkmūzikai, kā arī tiem mūzikas stiliem, kuros ģitāra tiek spēlēta ar pirkstiem, tai skaitā džezam. Neilona stīgu ģitāras un dzelzs stīgu ģitāras skanējumi ir grūti raksturot ar vārdiem – tas būtu jādzird, taču varētu teikt, ka neilona stīgu ģitāra ir klusāka un tās skanējums nav tik dzidrs, kā dzelzs stīgu ģītārai. Klasiskās ģitāras, kādas mēs tās pazīstam šodien, ir radušās 19. gadsimtā. Jau iepriekš esam rakstījuši par lieliskiem mūziķiem, kuri spēlē klasisko ģitāru. Tādi ir, piemēram, Rodrigo un Gabriela.

2. forma: Dreadnought

Būtībā uz tās var spēlēt jebko. Skan ļoti labi, gan to spēlējot ar mediatoru, gan fingerstyle. Ar šādu nosaukumu pasaulē pazīstama jau no 1931. gada, lai gan šīs formas pirmsākumi meklējami vel senāk – 1916. gadā. Šobrīd vispopulārā ģitāras forma ir tieši dreadnouhgt. Dreadnouht mēdz saukt arī par Western ģitāru, taču patiesībā tikpat labi par Western ģitāru tikpat labi var saukt jebkuru akustiskās dzelzs stīgu ģitāras formu, ne tikai dreadnought. Domāta spēlēšanai ar mediatoru. Nosaukums dreadnought dots par godu lielajiem 20. gadsimta karakuģiem ar šādu pat nosaukumu, jo dreadnought formas ģitāra ir salīdzinoši liela. Šādai formai piemīt ļoti laba skaņas projekcija, un dziļš bass. Šī ģitāras forma ir gandrīz vai sinonīms vārdiem “akustiskā ģitāra”. No šīs formas rašanās brīža, šo ģitāru var dzirdēt gandrīz vai jebkurā mūzikas stilā. Šādas formas ģitāru spēlējuši ļoti daudzi populāri mūziķi, piemēram, Džonijs Kešs (Johnny Cash) un Pols Makkartnijs (Paul McCartney).

Dreadnought

Dreadnought formas ģitārām pastāv daudz un dažādi atvasinājumi. Viens no tiem ir Round-shoulder Dreadnought, jeb šī pati forma ar noapaļotiem stūriem.

Ideāla ritma ģitāra ar mīkstāku skanējumu, nekā dreadnought. Pirmās Round-Shoulder Dreadnought ģitāras bija Gibson J-45 un Gibson J-50. Šī forma radās no 1930. gadu Gibson Jumbo ģitārām. Tā kā ģitāras šīs formas izmēru standarts ir daudz mainījies, tagad pēc izmēra šī forma atbilst Dreadnought tipa ģitārām. Pēc izskata šī forma tieši atbilst nosaukumam – Dreadnaugt izmēra ģitāra ar vairāk noapaļotiem stūriem.  Šādas formas ģitāru ir izmantojis Elviss Kostello (Elvis Costello), Brūss Springstīns (Bruce Springsteen), kā arī The Beatles.

Round shoulder

3. forma: Jumbo

Skaļa ģitāra ar lielu skaņas noturību un dreadnought formai līdzīgu toni. Pēc formas ir līdzīga Grand Auditorium formas ģitārai, tikai ir lielāka. Bieži vien šīs formas ģitāras tiek uzskatītas par “kovboju” ģitārām. Visbiežāk to izmanto ritma spēlēšanai. Ir arī nedaudz mazākas – mini Jumbo formas ģitāras. Tāda ir, piemēram, Gibson J-185. Sākotnēji šī forma bija saukta ”Super Jumbo”, taču tagad, lai raksturotu, piemēram, Gibson J-200 tiek lietots vienkāršots nosaukums ”Jumbo”. Šādu ģitāru ir spēlējuši tādi populāri mūziķi kā Elviss Preslijs, The Edge no U2, Bobs Dilans (Bob Dylan), Noels Galagers (Noel Gallagher), Pīts Tovnshends (Pete Townshend).

Korpusa garums: 53 cm
Maksimālais korpusa dziļums: 12 cm
Maksimālais korpusa platums: 43 cm

jumbo-series_4d05c8cc5ea27Raksta turpinājumā apskatīsim ģitāras formas, kas nav tik plaši izplatītas.

4.forma: Parlor

Ideāla, lai spēlētu tradicionālo blūzu un folkmūziku. Parlor ir slaida, nelielas formas ģitāra. Grifa galva tai parasti ir kā klasiskajām ģitārām – ar izgriezumiem. Šī ģitāras forma bija populāra 20. gadsimta sākumā. To spēlējot, parasti nezimantoja mediatoru. Šādu ģitāras formu bez kārtīgas meklēšanas veikalā būs grūti atrast, tomēr pēdējā laikā tā sāk atgūt savu sākotnējo popularitāti. Parlor tulkojumā no angļu valodas nozīmē viesistaba, atpūtas istaba. Martin kompānija šo ģitāras formu dēvēja par pašu standartu, taču mūsdienās tas par to vairs netiek uzskatīts. Parasti šai ģitāras formai 12. lada ir vietā, kur grifs savienojas ar korpusu. Šī ģitāras forma rada fokusētu toni, kuram ir spēcīgas vidējās frekvences skaņas. Šādu ģitāru ir spēlējuši tādi populāri mūziķi kā īans Andersons (Ian Anderson) no grupas Jethro Tull un Džoanna Baeza (Joan Baez).

Korpusa garums: 48.5 cm
Maksimālais korpusa dziļums: 10.3 cm
Maksimālais korpusa platums: 34.3 cm

Parlor

5. forma: Concert

Ideāla, lai spēlētu tradicionālo blūzu, Amerikāņu folkmūziku. Radusies 1854. gadā un tajā laikā, kā arī daudzus gadus pēc tam, bija standarta ģitāras forma ASV. Tai ir spoža, uz augstakajām frekvencēm vērsta skaņa, tāpēc pēc kāda laika šī ģitāras forma kļuva ne tik populāra, jo vietā nāca basīgākas ģitāras.

Korpusa garums: 46 cm
Maksimālais korpusa dziļums: 11 cm
Maksimālais korpusa platums: 34.3 cm

xl_9691-3818100838_super

6. forma: Grand Concert

Ideāla, lai spēlētu tradicionālo blūzu, Amerikāņu folkmūziku. Šīs formas ģitāra, kā jau nosaukums to ļauj nojaust, ir nedaudz lielāka, nekā Concert formas akustiskā ģitāra.  Šī ģitāras forma radās 1877. gadā un tās nosaukums jau rada priekšstatu, ka forma ir līdzīga Concert formai, tikai nedaudz lielāka. Tika radīta 1877. gadā un tiek ražota vēljoprojām. 1934. gadā tika izdota Grand Concert ģitāra, kurai grifs ar korpusu savienojas pie 14. ladas, nevis 12., kā līdz tam. Jaunākais variants bija ar tievāku vidu. No kvalitatīvas šādas formas ģitāras vari sagaidīt izcilas vidējās fekvences skaņas. Jāsaga gan, ka šis ir viens no klusākajiem dzelzs stīgu ģitāru tipiem. Tās nelielais izmērs to padara par ērti spēlējamu instrumentu cilvēkiem, kuri nav augumā lieli. Ģitāra ir arī ļoti labi piemērota spēlēšanai ar pirkstiem.  Šādu ģitāru ir izvēlējies, piemēram, Džons Meijers (John Mayer).

Korpusa garums: 46 cm
Maksimālais korpusa dziļums: 11 cm
Maksimālais korpusa platums: 35.5 cm
Grand concert 

7. forma: Auditorium

Ideāla, lai spēlētu daudzpusīgu rokmūziku, folkmūziku, blūzu. Šī forma tiek saukta arī par “orchestra”. Radīta 20. gadu sākumā un 20. gados bija viena no lielākajām ģitāras formām. Tagad tā skaitās vidēja izmēra ģitāra ar tievāku vidukli, nekā dreadnought un platāku korpusa augšu. Šādas formas ģitārai piemīt apjomīgs skanējums, laba basa-augšu attiecība, kas šo ģitāru padara piemērotu spēlēšanai ar pirkstiem. Populārākie šīs ģitāras spēlētāji ir Vudijs Gutrijs (Woodie Guthrie) un Ēriks Kleptons (Eric Clapton).

Korpusa garums: 48.7 cm
Maksimālais korpusa dziļums: 10.1 cm
Maksimālais korpusa platums: 38.1 cm

Auditorium

8. forma: Grand Auditorium

Daudzpusīga ģitāra visdažādākajiem mūzikas stiliem. Līdzīga forma Grand Concert, taču šī ir platāka un dažreiz arī biezāka. Tonis ir ļoti sabalansēts. Šī ģitāra ir skaļa un ļoti dinamiska. Grand Auditorium ģitārām gandrīz vienmēr ir iebūvēta elektronika un ir izgriezums korpusā. Šādas formas ģitāru labprāt spēlē Teilore Svifta (Taylor Swift) un Saimons Nīls (Simon Neil).

Grand audit

Jāpiemin, ka pastāv arī 3/4 un 1/2 izmēra ģitāras. Tās var būt atbilstošas jebkurai no iepriekš minētajām formām, tikai tās ir attiecīgi par 25%  un 50% mazākas. 1/2 izmēra ģitāras ir piemērotas pavisam jauniem bērniem. 3/4 ģitāras var spēlēt bērni, kas jaunāki par 11 gadiem, vai arī tās var noderēt kā ceļojuma ģitāras, jo ir ērtāk pārvietojamas. Jāatceras, ka jebkuram pieaugušajam, vai bērnam virs 11 gadiem sākot mācīties spēlēt, būtu svarīgi sākt ar pilna izmēra ģitāru.

21108a

1/2, 1/3 un pilna izmērā ģitāras salīdzinājums

Kura forma vislabāk patīk Tev?

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Draugiem.lv pase