Kapodasters  vai Kapo (no vārda “Capotasto” = Capo) ir maza ierīce, kas nostiprinās uz izvēlētās grifa pozīcijas un sniedz iespēju paaugstināt skanējuma augstumu, nepārskaņojot pašu ģitāru vai arī citu stīgu instrumentu. Pārsvarā kapo lieto uz ģitārām un bandžo. Tā novietojums maksimāli tuvu ladai paaugstina skanējumu uz katras nākamās veiksmīgi novietotās ladas par pustoni (angļu val. half-step vai semi-tone) . Kapo izgudroja flamenko stila ģitārists Hosē Patino Gonzalezs (Jose Patino Gonzalez) (1829 – 1902) no Spānijas.

Kapo var būt ļoti noderīga lieta. Piemēram, ja ģitārists spēlē dziesmu C atslēgā (do mažorā) un satiekās ar otru ģitāristu, kas šo pašu dziesmu spēlē no D (re mažora), tad tā vietā, lai transponētu skaņdarbu no C uz D, kapo uz otrās ladas paaugstinās ģitāras skanējumu par veselu toni (angļu val. full-tone vai whole-step). Tagad C akords tā klasiskajā formā skanēs kā D akords klasiskajā skaņojumā. Abi čomi tagad var spēlēt dziesmu veidā, ar kuru ir pazīstami vislabāk.

Ierasta lieta kapo pielietojumam ir apgūt dziesmu no iecienītākajiem māksliniekiem, kura nav ģitārista “dziedāšanas diapazonā”. Kapo dod iespēju pielāgot dziesmas skanējuma augstumu, lai pielāgotos sev ērtam diapazonam un lai to varētu spēlēt tieši tādu pašu akordu formā kā oriģinālu.

Kapo Veidi

Kapo atšķiras gan pēc izmēriem, gan arī piemērotības konkrētajām ģitārām, ņemot vērā grifa platumu, biezumu un grifa virsmas izliekumu, kas pārsvarā ir vai nu plakans (flat = F) vai arī izliekts (curved = C). Plašāk pielietotos izmērus un veidus var apskatīties ģitāruveikalā. Gan klasiskajām, gan elektriskajām un dzelzs stīgu akustiskajām ģitārām ir paredzēti katrai ģitāras specifikai atbilstoši kapo veidi, lai arī bieži vien daži no tiem var būt diezgan universāli.

Elastīgie Kapo

Samērā vienkāršas uzbūves. Uzliekami ar abu roku palīdzību, piemērojot kapo elastīgās daļas spriegumu grifa veida. Ir pieejami dažādos izmēros un ar dažādām plaknēm. Tā kā tie maksā lēti, ieteicams lietot tiem, kas ātri lietas zaudē vai arī meklē ērti pārnēsājamu risinājumu vienmēr līdzi!

Plastmasas Kapo

Nekas tāds, par ko varētu uzrakstīt labu atsauksmi. Pieredze rāda, ka tie ātri nolietojas un plīst savas neizturīgās konstrukcijas dēļ. Visbiežāk arī uzlīmētās gumijas vai poliestera detaļas arī atlīmējas un padara kapo par nelietojamu. Arī transportējot, šie kapo ir visvairāk apdraudētie. Labāk ir lietot Elastīgos, Jostas vai Knaģveida kapo.

Jostas Kapo

Pēc uzbūves vienkārši un praktiski kapo. Tie stiprinās, pielāgojot jostas spriegumu un ir viegli noņemami. Tāpat kā ar elastīgajiem, tos var viegli ielikt kabatā un lieki neraizēties, jo arī cenā nav no tiem dārgākajiem.

Uzspraužamie vai Knaģveida Kapo

Šī ir populārākā un iecienītākā kategorija, jo šī veida kapo prezentē “mūsdienu izpratnes kapo”. Lielākā priekšrocība tiem ir tā, ka tos var viegli piestiprināt un noņemt ar vienu roku, tie ir izturīgi, jo pārsvarā tiek ražoti no metāla, kā arī nodrošina ciešu un precīzu “kampienu” ap stīgām visa grifa garumā. Lai arī cena ir augstāka nekā iepriekšējiem veidiem, tā tomēr ir izdevīga ilgtermiņa investīcija, jo šis kapo kalpos Jums ilgi. Tā kā šī kategorija ir ļoti populāra, kapo ir pieejami dažādās krāsās (niķeļa, melnu dūmu, zelta, koka u.c.)

Uzskrūvējamie Kapo

Diezgan ērti un precīzi. Lieliski der sešstīgu akustiskajām ģitārām. Dažas desmitgades atpakaļ bija ļoti populāri, taču tagad ir pieejami mazākā izvēlē un ir dārgāki, jo tos aizstāj uzspraužamie kapo. Gaumes lieta!

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Draugiem.lv pase