Ģitāras stīgu radītā enerģija uz skaņas plati un korpusu iet caur apakšējo slieksnīti (saddle) un tiltiņu (bridge). Lai šī enerģija maksimāli efektīvi tiku pārnesta, tiltiņam ir jābūt izturīgam un piestiprinātam pie skaņas virsmas vislabākajā veidā. Agrāk jau esam apskatījuši, kas notiek, ja ģitāru ražošanas laikā vai arī nepareizas ekspluatācijas rezultātā tiltiņš atlīmējas.

Vairākumā gadījumu, uz ģitārām tiek lietoti divi veida tiltiņi:

  1. Peldošais Tiltiņš (floating bridge) – visbiežāk lieto pusakustiskajās ģitārās (hollow body) ar “f-caurumu” (f-jole),
  2. Fiksētais Tiltiņš (fixed bridge) – populārākais veids Flat-top (plakanās virsmas) akustiskajām ģitārām kā dzelzs stīgu Western/Dreadnought vai klasiskām neilona stīgu.

1. Peldošie tiltiņi

Peldošais kustināmais tiltiņš šādi ir nosaukts, jo tas tieši nav piestiprināts skaņas virsmai, bet turās tikai stīgu sprieguma (string tension) rezultātā, tām ejot pāri tiltiņam. Stīgu gals stiprinās fiksētajā astes galā (tailpiece), kas nodrošina iespēju peldošo tiltiņu bīdīt uz priekšu un atpakaļ, lai regulētu intonāciju.

2. Fiksētie tiltiņi

Fiksētie tiltiņi ir pielīmēti augšējai ģitāras virsmai, ko sauc par “skaņas virsmu” (sound board) un tie nav kustināmi. Šim tiltiņu veidam nav nepieciešams “astes gals” (tailpiece) kā peldošajam tiltiņam. Stīgas stiprinās enkurojās pašā tiltiņā, tāpēc stiprinājuma vietai ir jābūt pirmās klases kvalitātē. Visbiežāk tas nozīmē, ka skaņas plate tiltiņa stiprinājuma vietā ir raupja koka virsma (nav lakas vai krāsas), kura veido labāku stiprināšanos. Dažās konstrukcijās tiek lietotas arī skrūves, kas iet caur tiltiņu un skaņas plati, lai stiprinājums būtu vēl labāks.

Tradicionālais un vislabākais materiāls priekš fiksētajiem ģitāras tiltiņiem ir ebonijs (ebony). Tas ir blīvs kokmateriāls, kurš uztur skaņas ilgnoturību (sustain) un lieliski noved vibrācijas no stīgām uz ģitāras korpusu. Aizvietotājmateriāli, kuri arī skaitās efektīvi un tiek plaši lietoti, ir rožkoks (rosewood), mahagonijs (mahogany), masonia un riekstkoks (walnut).

 Fiksēto tiltiņu ģitārām stīgas stiprinās divos veidos: tiltiņu tapiņās (bridge pins) un izgrebto tiltiņu veidā.

  • Tiltiņu tapiņas notur stīgu galus vietās, kuras sauc par tiltiņa tapiņu caurumiem (bridge pin holes). Tātad stīgu ieliek “caurumā”, ko aizver ciet ar tapiņu. Šāda konstrukcija ir, piemēram, Washburn WD10 ģitārai,
  • Izgrebtajos tiltiņos jau pašos ir pietiekami lieli caurumi, lai stīga izvērptos tiem cauri un paliktu tajos iestiprināta. Šāda tipa konstrukcijas ģitāra ir redzama “Kā nomanīt akustiskās ģitāras stīgas” rakstiņā.

Ģitārspēles Serviss iesaka

No mūsu pieredzes esam secinājuši, ka vairākumam lēto ražotāju slinko, ekonomējot uz skaņas virsmas kvalitatīvu apstrādi un izmantotā līmes daudzuma, kas ir iemesls sliktam skanējumam un ar laiku arī tiltiņa atplīšanai. Tas ir tāpēc, ka svarīgākais uzdevums viņiem ir ģitāru pārdot, nevis nodrošināt to ilgu un labu kalpošanas mūžu.

Mūsu ieteikums – pirms iegādājaties ģitāru – pārbaudiet, vai tiltiņš nav “pacēlies” – vai neparādās spraugas starp tiltiņu un skaņas virsmas stiprinājuma vietu. Ja tā, tas ir nopietns defekts, kurš var attīstīties līdz lielam robam korpusā. Ja jums veikalā piedāvā šādu eksemplāru pat ar atlaidi, pieprasiet citu eksemplāru vai arī lai tiek nodrošināts tūlītējs garantijas remonts un ne zemāka atlaide ģitārai, nodrošinot garantijas turpinājumu arī uz priekšdienām. Ja jūs pērkat “no rokas”, būs nepieciešams novērtējums defektam un izmaksām, kas nepieciešamas tā novēršanai. Ģitāras cenai ir jāatbilst stāvoklim un pārdevējam būtu jāsedz šī izmaksa vai arī vēl labāk – jānodrošina kvalitatīvs remonts pirms pārdošanas.

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Draugiem.lv pase