Ģitāras slieksnītis 2Ģitāras slieksnītis ir viena no mazākajām ģitāras detaļām, taču tam ir ļoti lielā mērā ietekmē ģitāras spēlēšanu un  skanējumu. Gibson, piemēram, ir nesen sākuši savās ģitārās izmantot Graph Tech grafīta slieksnīšus. Grafīts lieliski novērš berzi, kas var radīt problēmas ar ģitāras skaņošanu. Grafīta slieksnītits ir labs arī tāpēc, ka tas nodrošina ģitārai ilgāku skaņas noturību. Graph Tech ir uzņēmums, kas specializējies tiešu slieksnīšu, tiltiņu, kā arī priekšpastiprinātāju un citu ģitāras daļu ražošanā. Vairāk par viņu piedāvātajām precēm var uzzināt viņu mājas lapā.

Lai saprastu, kas īsti ir ģitāras slieksnītits un kā tas strādā, ir būtiski saprast, ka slieksnīši vispār tiek ražoti no dažādiem materiāliem, un katrs no šiem materiāliem citādi iespaido ģitāras toni. Neveiksmīgi izgatavots vai slikti kopts slieksnītis var radīt nopietnas skaņojuma problēmas.

Kāpēc tad slieksnītis ir tik svarīgs? Tas taču ir kaut kas tik vienkāršs – šaurs kāda materiāla gabals, kas novietots ģitāras grifa augšdaļā. Tam ir iedobes, kurās iegulst stīgas, pirms tās tiek uztītas uz skaņotāju tapiņām. Tas ir svarīgs, tamdēļ, ka tas ir tas, kas savieno ģitāras stīgas ar grifu – tas pārnes vibrācijas no stīgām uz ģitāras grifu, kas nodrošina katras ģitāras raksturīgo skanējumu. Slieksnītis kopā ar tiltiņu ir atbildīgs arī par to, kā ģitāras stīgas ir izvietotas attiecībā pret grifu. Nolietojies slieksnītis var radīt nepatīkamu stīgu džinkstoņu.

Augstas kvalitātes plastmasas slieksnīši ir ļoti ieteicami. Ģitāras tonis ir ļoti atkarīgs no tā, kāds ir ģitāras slieksnīša materiāls, jo katrs materiāls “uzvedas” citādi. Visbiežāk ir sastopami plastmasas slieksnīši, taču slieksnīšu ražošanā tiek izmantoti dažādi plastmasas veidi. Vislabākie ir augstas kvalitātes materiāli kā Corian vai Micarta ražojumi. Tie atdarina kaula īpašības un ir atgrūž ūdeni. Pastāv mīts, ka kaula slieksnīši ir paši labākie, taču tā var arī nebūt patiesība. Augstas kvalitātes plastmasas tiltiņi var būt labāki, jo tiem ir vienmērīgāks blīvums, kas nodrošina lielāku skaņas noturību un līdzenu toni.

Lētāki un ne tik kvalitatīvi plastmasas slieksnīši ir biežāk jāmaina, kā arī tie daudz vairāk piesaista dažādus apkārtējās vides netīrumus, tāpēc tos ir jāapkopj biežāk. Ja slieksnīša stīgu iedobēs ir netīrumi, tad tas ļoti negatīvi iespaido ģitāras skanējumu un skaņojumu – īpaši ģitārām ar tremolo sistēmu. Tie arī ātrāk nolietojas. Stīgas burtiski “izzāģē” slieksnīša iedobes dziļākas, kas ar laiku noved pie tā, ka stīgas sāk džinkstēt pret ladām. Lētākie slieksnīši arī nenodrošina tik labu skaņas noturību. Ja tev ir nekvalitatīvs ģitāras slieksnītis, iesakām to nomainīt, un tu noteikti dzirdēsi atšķirību. To nomainīt arī ir ļoti vienkārši.

Grafīta ģitāras slieksnītisGraph Tech grafīts ir lieliska un populāra alternatīva slieksnīša materiālam. Tie ir ļoti piemēroti ģitārām ar tremolo sistēmu, jo grafītam ir smērvielas īpašības, kas nodrošina stīgu slīdēšanu pa slieksnīša iedobēm, “nezāģējot” tajā dziļākus robus. Jo vieglāk stīgas slīd pa slieksnīša iedobēm, jo labāk ģitāra saglabā savu skaņojumu. Daži ģitāristi dod priekšroku grafīta slieksnīšiem arī tapēc, ka tie ir melnā krāsā un izskatās stilīgi, jo visbiežāk slieksnīši ir baltā krāsā.

Misiņa ģitāras slieksnītisMisiņa slieksnīši bija populāri 80. gadu metāla mūzikā. Misiņš ir ļoti izturīgs materiāls, kas ļoti lēni nolietojas, taču tas paspilgtina ģitāras toni. Tas ir pluss gadījumā, ja pamatīgi tiek izmantots distortion efekts, tomēr misiņa slieksnītis spēj radīt arī asu un griezīgu skaņu, tā kā to ir jāprot lietot. Daži tic, ka, tā kā misiņa slieksnīši ir smagāki, tas paildzina skaņas noturību. Varbūt, ka tā arī ir, bet, ja tā, tad šī atšķirība ir ļoti maza.

Arī kaula slieksnīši ir tikuši atzīti par ļoti labiem – kauls ir viens no labākajiem materiāliem, no kā veidot slieksnīti. Kaula slieksnīši ļoti daudz tika lietoti pagājušā gadsmita pirmajā pusē, jo tam ir ļoti daudz pozitīvu īpašību. Kauls rada sabalansētu toni, kā arī tas ir ļoti izturīgs. Kaulam ir tā pati īpašība, kas grafītam – tas nodrošina stīgu slīdēšanu, tātad, labi saglabājas skaņojums. Neiesakām izmantot balinātā kaula slieksnīšus, jo balināts kauls zaudē īpašības, kas nodrošina stīgu slīdēšanu.

Kaula ģitāras slieksnītisPēc tam ļoti populāri kļuva ziloņkaula slieksnīši. Lai gan agrāk ziloņkaulu izmantoja ļoti daudz senos instrumentos jau renesanses laikmetā, mūsdienās to neizmanto, lai gan tas varētu nodrošināt ļoti labu skaņu. Ziloņi, vaļi un citi apdraudēti dzīvieki tiek nogalināti ziloņkaula dēļ, tāpēc to ģitārās nedrīkst izmantot. Vienīgā iespēja būtu izmantot vecu ziloņkaulu, taču tas ir ļoti dārgs un tāpat veicinātu dzīvinieku nogalināšanu, tāpēc labāk iztiksim bez ziloņkaula slieksnišiem.

Labākais veids, kā atrast īsto slieksnīti sev, ir izmēģināt dažādas ģitāras ar dažādu materiālu slieksnīšiem. Izmēgini tāda tipa ģitāras, pie kura esi pieradis, tādā veidā, zinot, kādu skanējumu gaidīt. Kad esi atradis sev tīkamāko, atceries, ka to ir regulāri jātīra, lai slieksnītis kalpotu ilgi un kvalitatīvi.

Graph Tech ģitāras slieksnīšus var iegādāties arī mūsu veikalā.

  • Reply

    Pauls Kravalis_ Live guitar party show

    06 02 2014

    Roller Nut???

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Draugiem.lv pase