Kas ir ladas, kā tās strādā?

Niķeļa ladas     Ladas tie šaurie metāla gabaliņi, kuras atrodas uz grifa virsmas. Parasti tās ir veidotas no niķeļa un misiņa sakausējuma. Nospiežot stīgu pret grifu, stīga atspiežas pret ladu, stīgas vibrējošā daļa maina savu garumu, tāpēc rodas attiecīga nots. Precīzi runājot, lada ir tikai šī metāla detaļa, taču ļoti bieži par ladām sauc arī lauciņus – grifa virsmas posmus, kas atrodas starp ladām. Piemēram, pozīcija, kas atrodas starp ģitāras augšējo slieksnīti un pirmo metāla ladu, tiek saukta par pirmo ladu. Laukums, kas atrodas starp pirmo un otro metāla ladu, tiek saukts par otro ladu. Virzoties augšup pa grifu, katra nākamā lada paaugstina skaņu par pustoni.

Materiāls

Nerūsējošā tērauda ladas     No kāda materiāla tad ladas tiek ražotas? Parasti tās ražo no niķeļa/sudraba saksausējuma, ko mēdz saukt par “German SIlver”, lai gan patiesībā īsts sudrabs tajā nemaz netiek izmantots. Šis sakausējums var tikt ražots ar dazādu cietību. Lielākā daļa dod priekšroku sakausējumam ar 18% niķeļa (Nickel).  Retāk ladas ražo no no misiņa un vara sakausējumiem. Spēlējot ģitāru, cietāka metāla ladas rada spilgtāku toni. Ar mīkstāka metāla ladām tiek iegūts mīkstāks tonis. Ladu izgatavotāji ladu ražošanā izmanto niķeli arī tāpēc, ka tas ir mīksts metāls un ar to ir viegli strādāt. Šobrīd jau lielākā daļa ģitāristu ir pieraduši pie niķeļa ladu radītā toņa, tāpēc izvairās no ģitārām ar cita materiāla ladām, kad meklē sev jaunu instrumentu. Otrs populārākais populārs variants ir nerūsējošā tērauda (Stainless Steel) ladas. Ladas no šī materiāla ir grūtāk izgatavot, taču tās kalpo nesalīdzināmi ilgāk. Mīnuss šādām ladām ir tāds, ka tās maksā daudz vairāk, kā arī to uzstadīšana ģitārai bieži vien maksā vairāk, jo nerūsējošā tērauda ladas ir grūtāk uzstādīt, nekā niķeļa ladas. Tomēr no otras puses – tas ir labs ieguldījums, jo par ladu maiņu uz labu laiku varēsi aizmirst. Populārākie ladu ražotāji ir Allparts, Stew-Mac, Dunlop, Fender, un citi. Mūsu veikalā ir pieejamas Dunlop ladas, kā arī tās ir iespējams uzstādīt mūsu servisā.

ladu izmēriLadu izmēri

Kā tiek mērīti ladu izmēri? Ladas tiek ražotas visdažādākajos izmēros un formās. Attēlā redzami trīs galvenie elementi, kuri veido ladas izskatu un formu. Šie trīs lielumi var būt dažādos izmēros. Tātad – ladas kāta platums, ladas galvas augstums un platums. Ladas kāts tiek iestiprināts ģitāras grifā un nav redzams, bet ladas redzamā daļa paliek virs grifa un tā nonāk saskarē ar stīgu. Šie izmēri tiek piemēroti attiecīgi dažādiem ģitāras tipiem un spēlēšanas metodēm, piemēram, Fender ģitārām parasti ir šaurāku izmēru ladas, nekā Ibanez vai Schecter ģitārām. Redzamās ladas daļas platums var variēties no ļoti šaurām (.053″) līdz pat super jumbo izmēram (.118″). Arī ladas augstums mēdz būt dažāds – zemākām ladām tas ir ap .032″, augstām ladām tas ir ap .060″. Tāpat arī ladas kāta platumi ir dažādi. Šie trīs lielumi ir nozīmīgi un, izvēloties ladas, tie ir rūpīgi jāapsver. Piemēram, platākas ladas rada spēcīgāku toni, bet, kad tās nolietojas, tad ģitāras intonācija var novirzīties tālu no precīzas intonācijas. Šauras ladas, savukārt, nolietojoties neizraisa tik lielas intonācijas problēmas, taču tās nolietojas ātrāk. Augstām ladām ir ilgāks mūžs, nekā zemām ladām, tomēr tās nebūtu ieteicamas tiem, kuri stīgas spēcīgi piespiež grifam. Ar augstām ladam arī ir vieglāk taisīt stīgu stiepienus. Ja ģitārai ar augstām ladām stīgas grifam piespiež spēcīgi, vai izmanto kapo, stīga nostiepjas, un tiek iegūta augstāka skaņa, nekā nepieciešams. Tās ir piemērotas ģitāristiem, kuri stīgas nepiespiež spēcīgi, ātrai spēlēšanai. Pats ekstrēmākais varētu būt augstas ladas un skalpēts grifs. (Par to, kas ir skalpēts grifs, vari izlasīt vienā no mūsu iepriekšējiem rakstiņiem par grifu tipiem šeit.) Tā spēlē, piemēram, Ingvijs Malmstīns (Yngwie Malmsteen). Zemas ladas var spēlēt arī spēcīgi piespiežot stīgas, kas daudziem ģitāristiem varētu šķist vieglāk, taču tās ātrāk būs jāmaina (it īpaši spēlējot a kapo).

Augstas ladas un zemas ladas

Ladu formas

     Ladas redzamā daļa var būt dažādi noapaļota – kā pusaplis, kā puse no ovāla, vai arī formā, kas atgādina apaļīgu piramīdu. Galvenais ir tas, ka ladas virspusē ir viens punkts, kas saskaras ar stīgu. Zemāk redzamajā attēlā redzams, cik dažādas var būt ladu formas. Ladu piemēri

Plakanas virsmas ladasLai gan, kā jau iepriekš minēts, ladai ar stīgu vajadzētu saskarties tikai vienā punktā, kārtīgi meklējot, var atrast arī ladas ar plakanu virsmu. Arī Dunlop tādas agrāk ražoja. Ar šādām ladām var rasties problēmas – notis var neskanēt tīri, kā arī var rasties zumoņa. Tas notiek arī tad, kad noapaļotas ladas laika gaitā nolietojas, un ladu virsma kļūst plakana.

Kādas ladas ir tavai ģitārai?

 

  • Reply

    Draugiem lietotājs

    31 03 2014

    Patiesībā nevis skalpētās, bet skalūpētās (scalloped- robotas) ladas. 🙂

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Draugiem.lv pase