Tāpat kā riepas automašīnām, arī ladas uz ģitārām mēdz nodeldēties. Par iemeslu tam kalpo ģitāras spēlēšana, kuras laikā stīgas tiek piespiestas ladām un sāk dilt. Tas nav nekas briesmīgs un ir ikdienišķs. Ja ģitāra nav pati lētākā un ir iegādāta jauna, tad ladas kalpos diezgan ilgi, līdz parādīsies daudziem pazīstamas problēmas kā “ladu zumēšana” un “stīgu čarkstēšana”. Šajā rakstā mēs ciemojamies Ģitārspēles Servisā, kur iziesim cauri visam ladu maiņas procesam elektriskajai ģitārai. Rakstā ir sīki pastāstīts, kā Serviss nonāk līdz ideālam un ilgi kalpojošam rezultātam.

1. Ladu diagnostika

Vispirms ir jānosaka stīgu augstuma, grifa izliekuma un kopējais ģitāras stāvolis. Uz ģitāras nepieciešams paspēlēt, veikt stiepienus un vizuāli novērtēt ladas. Ja situācija ir kā mūsu attēlos redzamajai ģitārai, tad ladu mainīšana ir neizbēgama, jo stīgas jau ir radījušas nopietnas iedobes un robus ladās, kas neapšaubāmi traucē spēlēšanai. Tātad slīpēšana vairs nelīdzēs. Kad ģitāra nonāk līdz Ģitārspēles Servisa meistaram, viņš veic atkārtotu diagnostiku ar īpašiem mērinstrumentiem un sastāda plānu, par kuru paziņo ģitāras īpašniekam. Plāns sevī ietver paveicamās darbības, nomaināmās detaļas un to parametrus (visbiežāk pašas ladas un stīgas. Retāk arī tiltiņu). Tiek pavēstīts par izmaksām un termiņiem.Pēc klienta piekrišanas ķeramies klāt!

2. Ladu izņemšana

Ladu izņemšana ir tas pats kas zoba izraušana – tas ir jādara ārstam ar pieredzi, pareizu tehnoloģiju un instrumentiem. Ģitāras dzīves laikā var rasties nepieciešamība pēc vairākām ladu maiņām, tāpēc, ja nevēlas mainīt grifu vai tā pārklājumu, ladas ir jāņem laukā saudzīgi, lai nepaķertu līdzi kādu koka skaidiņu “wood chop”, kas vizuāli izskatās nepievilcīgāk, kā arī nav drošs pamats jaunajām ladām nākotnē. Lai arī mazas skrambiņas procesā ir neizbēgamas, radītajiem bojājumiem ir jābūt minimāliem.

No sākuma ladas tike viegli izkustinātas no vietas. Daži ražotāji ladas ielīmē grifā, kas apgrūtina procesu – tad darbs ir ilgāks un vēl smalkāks. Kad tās ir izkustinātas, var sākt izņemšanu piepaceļot ar nažveida priekšmetu vai arī īpašām knaiblēm, kuras var atrast tikai ģitāru specializētajos veikalos ASV.

3. Ladu ieplaku grebšana un grifa pārklājuma tīrīšana

Ieplakas, kuras paliek pēc ladu izņemšanas, nepieciešams attīrīt no “skaidām un drupačām”, radot stabilu pamatni jaunajām ladām.

Ja nepieciešams, grifs tiek noslīpēts, radot vienmērīgu plakanumu vai izliekumu ladu virsmai. Tas ir npeieciešams gadījumos, ja spēlētājs ir arī izdeldējis ladas – raksturīgs vietās, kur bieži veic stiepienus, kā arī pirmajās ladās. Mūsu piemērā rožkoka ladu virsma tiek notīrīta un ieeļļota ar citroneļļu – lai koksne funkcionāli ilgi kalpotu un labi izskatītos.

4. Ladu uzstādīšana

No sākuma tiek izvēlētas pareizās ladas, kas atbilst grifam un spēlētāja prasībām. Agrāk un arī mūsdienās vairāki meistari izvēlas uzstādīt ladas “uz izjūtām”, tās iesitot iekšā ar koka vai gumijas āmuri. Taču, tehnoloģijām un pieejai attīstoties, arī Ģitārspēles Serviss sāka izmantot īpašu presi, kas ar vienmērīgu spiedienu iespiež ladu savā vietā, radot pareizo izliekumu. Šādā veidā netiek traumēts grifs un lada paliek pilnīgi neskarta, vienmērīgi iesēžoties ieplakā. Katram ģitāru tipam ir nepieciešams citāds izliekums, tāpēc arī preses uzgaļi ir neskaitāmos daudzumos. Šādi uzstādītas ladas perfekti paliek savā vietā un veido ciešu kontaktu ar ladu virsmu, kas ir būtiski ģitāras pilnākam skanējumam!

Šajā rakstā apskatāmajai ģitārai ladu maiņa ir salīdzinoši vienkārša. Taču ir ģitāras, kurām ir sānu maliņas pie grifa. Tad ir divi vairanti – tā ir jāņem nost vai arī katra lada ir jāapstrādā atbilstoši iedobei un sānu maliņai (skatīt attēlu galerijā šī raksta beigās). Tas mazliet sadārdzina izmaksas – piemēram uz Les Paul ģitārām.

Ģitārspēles Serviss izvēlas tikai augstākās kvalitātes ražojuma ladas, kas labi turēsies un lēnu dils. Šajā piemērā tiek uzliktas Dunlop 6000 izmēra ladas no nerūsēojošā tērauda. Tās ir augstas, platas un masīvas – lieliski paredzētas solo ģitārai, uz kuras tiek spēlēts ātri, aktīvi izmantojot stiepienus. Par ladām, to viediem un piemērotību spēlēšanas stiliem pastāstīsim citreiz!

5. Ladu slīpēšana un pulēšana

Kad ladas ir uzstādītas un gali apgriezti, var šķist, ka process ir galā. Bet tagad sākas vissmalkākā darba daļa – ladu galu apstrāde un atkārtota ladu līmeņošana, kas var ilgt vairākas stundas. Katram ražotājam ir savs ladu galu apstrādes stils – Ģitārspēles Serviss pielāgojas klienta vēlmēm un sniedz rekomendācijas – kā darīt labāk. Lētām ģitārām ladu gali ir asi, jo tie nav rūpīgi apstrādāti (par šo var pārliecināties ģitārām līdz 150 Ls pārvelkot augšējo vai apakšējo ladu galu līniju ar plaukstu vai pirkstu.), bet sakarīgiem ražotājiem ladas ir patīkamas un “nekož”. Tās ir pieejamas noapaļotas (Gibson, Schecter u.c.) vai arī trapečveida (Fender u.c.). Mūsu piemērā tiek veidoti apaļoti ladu gali – precīzs roku darbs. Ladu maiņas laikā tiek rūpīgi sekots līdzi ladu kopējam līmenim – jo tam ir jābūt vienmērīgam un nemainīgam, lai tās “nežvadzētu”, ļaujot izvēlēties piemērotāko stīgu augstumu. Ladu virsmu slīpēšana un garuma apaļošana var tikt atkārtotas vairākas reizes līdz sasniedz ideālu. Pēc darbībām ar vīli, ladas apstrādā ar smilšpapīru un tērauda vati, kas gala rezultātā dod spoguļvirsmas gludu un spīdīgu rezultātu!

6. Gala diagnostika un standarta apkope

Lai būtu 100% pārliecība par darbiņa kvalitāti, ģitārai ir nepieciešams veikt standarta apkopi, kas sevī ietver svarīgākās komponentes kā jaunu stīgu uzlikšanu, kā arī grifa, intonācijas un stīgu augstuma regulēšanu. Bieži vien vislabākajiem rezultātiem ladu maiņas procesā ir nepieciešams arī mainīt augšējo slieksnīti (nut), jo ladu augstums ir vai nu zemāks vai augstāks, atkarībā no izvēlētajām ladām – kā arī slieksnītis var jau būt vietām izdilis un neveidot pareizo stīgu augstumu. Kad ģitāra ir apkopta un uz tās tiek paspēlēts, ģitāras ladu maiņas process ir galā!

Ladu maiņa Ģitārspēles Servisā aizņem no 2. līdz 7. dienām, atkarībā no ģitāru rindām. Pēc ģitāras nodošanas servisā, meistars 24h laikā ar Jums sazināsies un vienosies par paveicamajiem darbiņiem. Kad ģitāra būs gatava, saņemsiet zvanu vai īsziņu ar datumu, kad un no cikiem Jūs varat saņemt ģitāru, kā arī pakalpojuma summu.

Ģitārspēles Serviss ladu maiņu veic ap 5-9 ģitārām mēnesī, kā arī ir vadošais pēc servisa darbiem kā akustiskajām tā elektriskajām ģitārām (arī basa). Ladu maiņa ar standarta apkopi (iekļauj stīgas un ladas) maksā robežās no 40-50 Ls, atkarībā 

  • Reply

    Arciks

    15 01 2013

    cik tads prieks varētu izmaksāt?

    • Reply

      Miks Vilnis

      16 01 2013

      Tur rakstīts – no 40-50 Ls 🙂

  • Reply

    Arciks

    16 01 2013

    blin! jaunu grifu var nopirkt 😀

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Draugiem.lv pase