Pirms gada manās rokās nonāca galīgi nolaists un sliktā stāvoklī esošs 30 gadus vecs Fender pakaļdarinājums/kopija, kuru nosaucu par „Fender Fake Fat Strat” baritonģitāru (Fender Viltotais Resnais Strats – turpmāk FFFS). Mans uzdevums bija to restaurēt, lai ir spēlēšanas kārtībā.

Ģitāra ir klasiskā Stratocaster formā un, kā uzzināju, agrāk ir ražota Čehoslovākijā. Tie bija laiki, kad oriģinālie Fender stroķi bija grūti pieejami un dārgi, tāpēc cilvēki šos iegādājās. Šo pašu iemeslu dēļ, pēc šāda vai līdzīga modeļa un kvalitātes, daudzi ir arī centušies šāda veida ģitāras būvēt paši.

FFFS tika ražoti lielā daudzumā, tāpēc šad tad ar tām var joprojām sastapties maldinošos sludinājumos, kas klasificēti kā „Fender pa 200 Ls”. Patiesā vērtība, atkarībā no stāvokļa, ir parasti ap 100 Ls.

Nosaukumā esošais vārds „Fat Strat” ir minēts tāpēc, ka klasiskais Stratocaster bridge pickup ir nomainīts ar humbucker (dubultā spole, kas padara skaņu resnāku un ar mazāku fonu). Tieši tas pats ir arī darīts ar neck pickup. Izmanto, piemēram, heavy metalIRON MAIDEN u.c.

Kā redzams bildē, īpašnieks šo maiņu ir veicis ļoti brutālā veidā – izcērtot kokā papildus vietu dubultajām spolēm un to atstājot bez apvīlētām malām un bez ekranizācijas (kas radītu labāku koka rezonansi/skaņu/tembru un radītu vēl mazāku fonu). Ielikti tika vidēji zemās cenas high-gain humbucker skaņas noņēmēji: ”Arctic” Super Power HO series HOW110F un HOW110R, kas tiek pārslēgti 5 pozīcijās.

Citas īpatnības: FFFS grifs tiek regulēts pretēji ierastajam galam – tieši pirms neck pickup.

Mana uzdevuma novēršamie defekti:

 • Aprūsējušas un ar netīrumiem pārklātas detaļas (skrūves, kloķīši, tapiņas, skaņas noņēmēji, tremolo sistēma)
 • Sabojāta elektronika (čarkstošs Jack, POTS un nestrādājošs iebūvētais mini switch, kas paredzēts priekš double coil split)
 • Nenobloķētā tremolo sistēma, grifa izliekums, stīgu attālums no ladām un nenoregulēta menzūra, kas ir šķērslis tīrai un precīzai skaņai

Ģitāra tika pilnībā izjaukta un iztīrīta. Aprūsējušās detaļas tika apstrādātas ar īpašiem šķidrumiem, kolkas ieeļļotas, ar citroneļļu noņemti netīrumi no grifa, uzlīmes noņemtas un korpuss spodrināts un pulēts. Melnā krāsa atkal ieguvusi dziļāku un spīdīgāku toni.

Elektronikā tika nomainīts viens POTS, visi vadi pārlodēti pa jaunam (stabilāk un vienkāršāk). Mini Switch uzstādīts tā, lai varētu pārslēgties no double uz single coil mode, kas rada skaņas tembrālo dažādību.

013-056 izmēra resnās Baritona ģitāras stīgas, kas uzskaņotas Slipknot skaņojumā B-E-A-D-Gb-B, pateicoties high-gain skaņas noņēmējiem, skan agresīvi un spēcīgi. Nobloķētā un noregulētā tremolo sistēma atļauj mainīt zemās stīgas skaņojumus uz zemo A, ģitārai neizskaņojoties KORN zemajās skaņās.

Ir acīmredzams, ka FFFS īpašnieks ir smagās mūzikas piekritējs. Uz tīrām skaņām ģitāra rada resnu un dziļu skanējumu (Video zem raksta).

Šāda neakurāta ģitāras uzglabāšana pavisam noteikti nenāca par labu pašai ģitārai. Brīžiem pat bija riebums turēt rokās „sapuvušās detaļas”. Bet pēc apstrādes – tās izskatījās kā senas, palietotas, taču kārtībā esošas un tīras (patīkami spēlēt – un arī skaņa pēc netīrumu kārtas noņemšanas ir jūtami labāka).

Vietā būtu atcerēties, ka vērtīgākās ģitāras ir tās, kas ražotas krietnu laiku pirms, jo koks ir ieguvis tādas īpašības, kas tikai uzlabo skanējumu (piemēram, oriģinālais 50. gadu Telecaster vai Stratocaster). Protams, tas ir iespējams, ja par ģitāru regulāri rūpējas un kopj. Bet detalizētāk par to pastāstīšu citos ģitāru rakstos un apskatos.

Esiet uzmanīgi un pārliecinaties, vai tas, ko pērkat, nav pakaļdarinājums – it īpaši tad, ja tos neatšķirat. Internets un ģitāru tirgus ir pilns ar meistarīgiem pakaļdarinājumiem – taču tie gandrīz nekad nebūs vienā cenā ar oriģināliem! Tāpēc pirmā pazīme, ka kaut kas nav kārtībā, ir zemā cena.

Kāda ir Tava pieredze/attieksme pret šāda veida instrumentiem?

 

 • Reply

  denvy

  26 04 2010

  not bad for first time :DD
  nice vid :DDD
  lol [=

 • Reply

  Iga

  07 06 2010

  B-E-A-D-Gb-B nav Slipkont skaņojums. :p Un arī Korn skaņojums nav tāds, kā aprakstīts rakstā… :p Tas, ko veici, nebija restaurēšana, bet gan “profilakse”.
  Iesaku piedomāt pie stila – tekstā ir ļoti daudz stilistiskas kļūdas.

 • Reply

  Eduards Aksjoņenko

  07 06 2010

  paldies par ieteikumiem! Restaurēšana ir atgriešana no mirušajiem. Šai ģitārai bija beigta elektronika, sačakarēts grifs un visas pārējās lietas rakstā 😉
  profilakse būtu nomainīt tikai stīgas un nopucēt 😉 😀
  Slipknot un Korn skanējums bija domāts, ka viņi bieži izmanto zemo B un A.
  p.s. meklējam stilistu – interesentiem pieteikties 😉

 • Reply

  JOnkus

  17 09 2010

  Tiesi sis instrumens paslaik ir manas rokas.

 • Reply

  Ildze

  05 03 2011

  Manā rīcībā pirms laika nonāca līdzīga ģitāra – uz grifa arī uzraksts “Fender stratocaster, made in USA”, bet tās autentiskumu es stipri vien apšaubu.
  Arī defekti ir līdzīgi, tāpēc man interesē – cik aptuveni varētu maksāt šāda veida restaurācija?

  • Reply

   Eduards Aksjoņenko

   06 03 2011

   Ja jau apšaubi, tad vai nu nopirki aizdomīgi lēti vai arī skanējums neatbilst kvalitātei, kādai būtu jābūt 🙂
   katrā gadījumā – cenas ir atkarīgas no tā, kas restaurējams un cik ļoti. Restaurācijā var ietilpt ladu maiņa, krāsošana, detaļas u.c.
   Vislabākais ir ģitāru pie mums atnest, lai aplūkojam un piedāvājam risinājumus.
   ASV ražojums vai cits – ja ģitāra ir laba un tajā ir vērts ieguldīt – mēs to noteiksim 🙂

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Draugiem.lv pase