Nirvana bija amerikāņu rokgrupa, kuras sastāvā bija vokālists un dziedātājs Kurts Kobeins (Kurt Cobain), basists Krists Novoseliks (Krist Novoselic). Grupā ir bijuši vairāki bundzinieki. Visilgāk Nirvanas sastāvā bija bundzinieks Deivs Grols (Dave Grohl). Kobeins un Novoseliks satikās un sadraudzējās, kad abi mācījās skolā. Kobeins vēlējās izveidot grupu kopā ar Novoseliku un iedeva viņam demo ierakstu no sava projekta, taču Novoseliks neatbildēja uz Kobeina ierosinājumiem. Trīs gadus vēlāk (1987. gadā) Novoseliks atklāja Kobeinam, ka beidzot ir noklausījies viņa demo ierakstu un ierosināja izveidot grupu. Viņi abi pie bungām pieaicināja Bobu Mak Fadenu (Bob McFadden), bet pēc mēneša viss projekts izgāzās. Tā paša gada ziemā Kobeins un Novoseliks grupā pieņēma citu bundzinieku – Āronu Burkhardu (Aaron Burckhard). Sākumā viņi strādāja ar Kobeina demo materiālu, taču neilgi pēc tam sāka rakstīt jaunas dziesmas. 1990. gadā grupas bundzinieks tika nomainīts – grupai pievienojās Deivs Grols.
Grupai tās sākotnējā periodā tika nomainīti vairāki nosaukumi. Sākumā tā saucās Skid Row, pēc tam Pen Cap Chew, Bliss un arī Ted Ed Fred. Visbeidzot grupa palika pie nosaukuma Nirvana. Par šo nosaukumu Kobeins teica: “Es gribēju nosaukumu, kas ir tāds jauks un skaists, nevis tāds, kāds piestāvētu pankmūzikas grupai, piemēram Angry Saomans.”
Astoņdesmito gadu beigās Nirvana kļuva par daļu no Sietlas grandžmūzikas kustības, izdodot savu pirmo albumu Bleach. Grupa bija izveidojusi skaņu, kas balstījās uz dinamiku un kontrastiem. Bieži dziesmās bija dzirdami pieklusināti panti un skaļi, smagi piedziedājumi. Nirvana piedzīvoja negaidītu veiksmi ar savu dziesmu Smells Like Teen Spirit – tā kļuva par ļoti populāru dziesmu. Šī dziesma bija pirmais singls grupas otrajā albumā Nevermind. Nirvanas pēkšņā veiksme plaši popularizēja alternatīvo rokmūziku. Medijos Kobeinu dēvēja par jaunās paaudzes oratoru un Grupu Nirvana par šīs paaudzes karognesēju. Nirvanas trešajam albumam In Utero, kurš tika izdots 1993. gadā, bija citāds, mazāk abrazīvs skanējums, kā iepriekšējiem grupas albumiem. Šis albums neguva tādus panākumus, kā Nevermind, taču tas tik un tā bija komerciāli ļoti veiksmīgs. Nirvanas uzvaras gājiens beidzās pēc Kurta Kobeina nāves 1994. gadā. Pēc tam gan ir tikuši izdoti dažādi ieraksti no koncertiem. Grupa Nirvana ir pārdevusi 25 miljonus ierakstu ASV un pāri 80 miljoniem visā pasaulē.
Kad grupa tikko bija sākusi savu darbību, Kobeins grupas skanējumu raksturoja kā pakaļdarinājumu grupām A Gang of Four un Scratch Acid. Vēlāk, kad Nirvana ierakstīja albumu Bleach, Kobeins juta, ka viņam jāpiepilda fanu cerības uz sub-pop grandžmūzikas skaņu, lai iegūtu vairāk klausītājus. Kobeinam patika miksēt smagās mūzikas skanējumu kopā ar popu. Viņš ir teicis, ka viņš grib, lai viņa mūzika daļēji skan kā Led Zeppelin, bet daļēji arī kā pilnīgs pankroks un pa daļai arī kā popmūzika. Kad Kobeins dzirdēja grupas The Pixies 1988. gada albumu Surfer Rosa, viņš jutās tā, ka ir atradis skanējumu, kādu vēlētos arī savā mūzikā. Kobeina ģitārspēle ir balsīta uz tā saucamajiem power akordiem, zemiem rifiem un diezgan brīviem štrihiem. Dažās dziesmās viņam patīk dziesmas pantā ģitāru nespēlēt vispār – viņa vokālu pavada bungas un bass, vai arī viņš spēlē pavisam vienkāršas melodijas, kur atkārtojas divas notis. Kobeins reti kad spēlē standarta ģitāras solo. Bieži vien solo vietā viņš nospēlē dziesmas melodiju pa notīm. Jautāts par to, kuru dziesmas daļu viņš sacer pirmo, viņš atbild: “Es nezinu, es patiešām nezinu. Laikam pirmo es saceru pantu un pēc tam ķeros klāt piedziedājumam.”
Groula bungu spēlēšana paceļ Nirvanas skaņu jaunā līmenī. Tā ir ļoti intensīva un spēcīga. Neskatoties uz to, ka Deivs spēlē ļoti agresīvi, viņa spēlēšana ir arī ļoti muzikāla. Nebūtu grūti pateikt, kuru dzismu viņš spēlē, dzirdot tikai bungas.
Kobeins bieži dziesmu vārdus sarakstīja tikai dažas minūtes pirms ierakstīšanās. Viņš saka: “Kad es rakstu dziesmu, vārdi ir pati nesvarīgākā daļa. Vienā dziesmā es varu dziedāt par trim dažādam lietām un dziesmas nosaukums var nenozīmēt vispār neko.” Kobeins ir teicis to, ka viņam bija pilnīgi vienalga, kādi bija dziesmu vārdi albumā Bleach. Viņš esot domājis, ka vajag vienkārši kliegt vienalga kādas negatīvas rindas un viss būs labi, kamēr vien tas nesāk kļūt apkaunojoši. Pie dziesmu vārdiem albumā Nevermind gan tika strādāts vairāk. Tiem tika pievērsta lielāka vērība. Albumā In Utero pie dziesmu vārdiem esot strādāts visvairāk.
Grupa The Beatles Kobeinu ir ietekmējusi spēcīgi un paliekoši – viņa tante Mari atceras, ka viņš divu gadu vecumā ir dziedājis līdzi dziesmai Hey Jude. Kobeins atzīst, ka viņam ļoti patīk Džons Lenons. Tīņu gados viņš bija Kobeina elks. Kobeins ir atklājis arī to, ka viņš sarakstīja dziesmu About a Girl pēc tam, kad trīs stundas bija klausījies Meet The Beatles!. Kobeinam patika arī klasiskā roka grupas – Led Zeppelin, AC/DC, Black Sabbath, Aerosmith, Queen un Kiss. Nirvana ir spēlējusi šo grupu dziesmu kaverversijas, piemēram, grupas Led Zeppelin dziesmas Immigrant Song, Dazed and Confused un Heartbraker. Nirvanas dziesma Aero Zeppelin ir sarakstīta par godu grupām Led Zeppelin un Aerosmith. Pankroks atstāja lielu ietekmi uz Kobeinu tīņu gados – tas ietekmēja viņa attieksmi un daiļrades stilu. Viņa pirmais pankroka albums bija The Clash albums Sandinista, taču viņš kļuva par lielāku fanu Britu pankgrupai The Sex Pistols. Kobeins grupu The Sex Pistols dēvē par miljons reižu svarīgāku par The Clash.
1994. gada sākumā grupa devās koncerttūrē pa Eiropu. Nirvanas pēdējais koncerts 1. martā notika Vācijā, Minhenē. 4. martā Kobeina sieva Kortnija Lova atrada Kurtu Kobeinu guļam bezsamaņā savā viesnīcas numurā un viņš tika nogādāts slimnīcā. Ārsti presei pavēstīja, ka Kobeins ir lietojis recepšu medikamentus kopā ar alkoholu. Pēc šī gadījuma grupas koncerttūre tika atcelta. Turpmākajās nedēļās pastiprinājās Kobeina atkarība no heroīna. Viņš tika pārliecināts, ka jāmeklē palīdzība un jāpiesakās rehabilitācijas centrā. Pēc mazāk nekā nedēļas rehabilitācijā Kobeins pārrāpās pāri iestādes nožogojumam un aizbēga. Viņš aizlidoja atpakaļ uz Sietlu. Pēc nedēļas, 1994. gada 8. aprīlī, Kobeins tika atrasts miris no šautas brūces galvā savās mājās Sietlā.