Lasi vēl:

Gitarspele.lv Serviss šajā rakstā parāda kā veikt standarta apkopi akustiskajām ģitārām: stīgu mainīšana, grifa tīrīšana un korpusa pucēšana. Tiek sniegti padomi kā to kvalitatīvi var darīt pats. Procesa apraksts un sīkāki skaidrojumi ar visu demonstrāciju ir skatāmi video. Bildes un Alhambra ģitāras apkopes apraksts ir skatāmas zemāk.

Mūsu servisa tuvam draugam un klientam pieder šī skaistā un burvīgi skanošā ģitāra – Alhambra. Taču ir viens bet, kas gandrīz vienmēr, redzot šo ģitāru, ir kuriozs – ģitāras apkopes jautājums. Īpašnieks piekrita parādīt mums visiem – ko nozīmē turēt ģitāru smacīgā telpā. Šo ģitāru mūsu servisam nākas šādā stāvoklī redzēt visai bieži (reizi 1-2 mēnešos). Problēma ir tāda, ka tā atrodas telpā, kurā ir neierasti karsti un ne pārāk laba ventilācija.

Apkārt rūc datori, logi ir vaļā, taču jumta istaba tik un tā ir smacīga. Persona, kurai nākas strādāt arī šajā telpā, ik pa laikam atpūtas brīžos izklaidējas un relaksējas, uzspēlējot kādu dziesmu. Tāpēc ģitārai ir jābūt viņam blakus (Varbūt kādam šī situācija ir pazīstama?)

Kā redzams attēlos, ģitāras stīgas apaug ar pelējumam  līdzīgu zaļumu (mēs ar klientu smejamies, ka viņam ir perfekti apstākļi franču siera pagatavošanai vai sēņu audzēšanai). Ar roku mazgāšanas higiēnu tur viss ir kārtībā, kā arī ģitāra pēc mūsu ieteikuma, katru vakaru tiek ievietota cietajā čeholā. Zaļumi aug lēnāk, bet problēma tomēr ir neizbēgama – līdz ar to viņš pareizi rīkojas, ka dod uzdevumu mums to regulāri sakopt, lai šis klimats nespētu sabojāt ģitāru.

Mūsu papildus ieteikums viņam un Jums – pirms un pēc spēlēšanas nekad nekaitēs ģitārai un stīgu dzīves ilgumam, ja korpusu un stīgas apslaucīs ar lupatiņu (virtuves dvielis, universālās lupatas u.c.). Tas noņems sviedrus, kas no jūsu rokām ir pārgājuši uz stīgām un veicina rūsēšanas procesu, kā arī ir laba  “augsne” zaļumiem un netīrumu uzkrāšanās procesam (jo caur sviedriem nodotie netīrumi tur paliek). Notīrot ģitāru, mēs noņemam arī nost to, kas uzkrājas šādās smacīgās telpās.

Ģitāras koks, protams, ka cieš no atrašanās šadā telpā un zaudē savu tembru. Ģitārai iekšpusē sakrājas arī putekļi, kas arī pamazām pārvēršas zaļumos. Tāpēc mēs šo Alhambru vienmēr izsūcam ar īpašu putekļu sūcēju  un pārliecināmies, ka tās iekšām nekas nekait. Teorētiski (un tagad arī pierādījies prakstiski). Ja veic ģitāru pakopes regulāri, kā minētais klients, tad ģitārai būs ilgs mūžs tik un tā, neskatoties uz apstākļiem, kādos tai ir jādzīvo.

Kā nekā arī mūziķiem bieži vien nākas spēlēt un mēģināt dažādos apstākļos. Gadās, ka ģitāra uz skatuves sakarst tiešu un spēcīgu Saules staru ietekmē vai arī samirkst, ja ir lietus, bet virs galvas nav jumta – “Show must go on” tik un tā…

Šai ģitārai grifs tika notīrīts no netīrumiem un apstrādāts ar Dunlop citroneļļu. Grifa izliekums šoreiz nebija jāmaina, jo kients gandrīz vienmēr izmanto viena un tā paša izmēra un sprieguma stīgas dzidram un tembrāli kvalitatīvam skanējumam – glaunās Elixir stīgas (dažreiz Poly-Web, dažreiz Nano-Web).

Nepieciešamās lietas, lai stīgas kvalitatīvi nomainītu pats, kā arī pie reizes ģitāru apkopt, ir redzamas attēlā (jo ir pieeja nopucēt vietas, kuras parasti ir aizsegtas ar stīgām).

1) Stīgas un stīgu uztinējs (Stringwinder – ērtākai un ātrākai stīgu uztīšanai)

2) Grifam – Dunlop citroneļļa un plastikāta karte

3) Šķidrums korpusa tīrīšanai un spīdumam (šajā gadījuWashburn Lyon), kā arī universālās lupatiņas.

4) Pārējie instrumenti kā knaibles un vīlīte, lai pēc stīgu uzlikšanas varētu nogriezt lieko un noslīpēt asās malas, lai neieskrāpētu vai arī neizplēstu caurumu čeholā, kā arī grifa regulācijas atslēga un eļļa kolkām nav attēlā, jo citādi ģitāras apkope mājas apstākļos būtu pārāk sarežģīta.

Ja Jūsu ģitārai ir nepieciešama profesionāla apkope, droši nesiet pie mums – mūsu pieredze un prasmes spēj atrisināt jebkuras problēmas, kā arī savest kārtībā Jūsu ģitāru!

 • Reply

  Roberts

  01 08 2010

  Vecit tu esi mans varonis =) nu vnk Ty

 • Reply

  Roberts

  01 08 2010

  Ew dzeki nevarat uztaisit kadu video ka noregulet grifa to spriegumu vai ka saka atbrivoties no Buzz .

 • Reply

  guntars

  22 11 2010

  stigu uztinejs der ari 12 stigu gitarai?

 • Reply

  Eduards Aksjoņenko

  25 11 2010

  Jā, jo tapiņas (kolkas) izmērs parasti ir vienādi, neatkarībā no stīgu daudzuma. Ir arī īpaši uztinēji, kas der arī basģitārām (universāli)

 • Reply

  Draugiem lietotājs

  07 10 2012

  Kā var attīrīt stīgas no taukiem? Var ar kaut ko citu aizvietot citroneļļu?

 • Reply

  rolands

  22 11 2012

  cik tā citronella maksa?

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Draugiem.lv pase