Alberts Kings Kreilis ar labroču ģitāru     Šajā rakstiņā pievērsīsim uzmanību kreiļiem kas spēlē, vai vēlas sākt spēlēt ģitāru. Apmēram 10-15% cilvēku ir kreiļi, un pastāv daudzi tieši kreiļiem piemēroti priekšmeti – šķēres, golfa nūjas, pildspalvas, kā arī daudz kas cits. Ir arī speciāli kreiļiem paredzētas ģitāras. Pirms daudziem gadiem ģitāriestiem-kreiļiem bija jāmēģina pielāgoties un to katrs darīja kā nu prata. Alberts Kings (Albert King) vienkārši apgrieza labroču ģitāru otrādi un tā to spēlēja. Džimijs Hendrikss (Jimi Hendrix) arī lietoja labročiem paredzētu ģitāru, bet bija to pārstīgojis kā kreiļu ģitāru (resnākā ģitāras stīga atrodas augšpusē). Daži kreiļi, piemēram, Gerijs Mūrs (Gary Moore), Marks Nopflers (Mark Knopfler), Billijs Korgans (Billy Corgan) un Pauls Saimons (Paul Simon) vienkārši spēlēja tieši tāpat, kā labroči. Pastāv daudz dažādu mītu un nepatiesību par ģitāras spēlēšanu kreiliski, tāpēc centīsimies noskaidrot, kā tad patiesībā ir.

Kreiļiem-iesācējiem

 Džimijs Hendrikss Kreilis ar pārstīgotu labroču ģitāru    Pieņemsim, ka tu vēlies sākt spēlēt ģitāru, bet īsti nezini, uz kuru pusi tad īsti turēt grifu. Šis ir vienkāršs jautājums, uz kuru vari rast atbildi vienīgi tu pats. Galvenais – neļauj citiem ietekmēt tavu lēmumu, jo katrs cilvēks ir atšķirīgs. Lai uzzinātu, kā būs ērtāk spēlēt tev, pamēģini uzspēlēt gaisa ģitāru. Vienkārši nedomā ne par ko citu un iztēlojies, ka tavās rokās ir ģitāra! Kad to izdarīji, tad pievērs uzmanību tam, ar kuru roku tu spēlēji stīgas. Ja stīgas spēlēji ar kreiso roku, tad tev jāspēlē kreiļu ģitāra, jo tā tev būs piemērota. Pavisam vienkārši, vai ne? Otrs vienkāršs veids, kā to pārbaudīt – sasit plaukstas kā applaudējot. Ar to roku, kura dara lielāko daļu darba (kustas vairāk), tev būs ērtāk spēlēt stīgas.

 Bieži vien ir dzirdēts, ka kreiļi tomēr spēlējot tur ģitāru uz to pašu pusi, kā labroči. Patiesībā ir tā, ka ne visi, kas raksta ar kreiso roku ir 100% kreiļi. Katram cilvēkam tas ir citādi – kādam var būt ērtak rakstīt ar kreiso roku, taču, piemēram, griezt ar šķērēm (un spēlēt ģitāras stīgas) ar labo roku. Tātad – ne ikvienam, kurš raksta ar kreiso roku, būs ērtāk spēlēt ģitāras stīgas ar kreiso roku. Vēljoprojām – vienīgi tu pats vari izlemt, kā turēt ģitāru.

 Vai atrast kreiļu ģitāru ir neiespējami?

Kreiļu ģitāra Gibson Les Paul      Ja kāds saka, ka sameklēt pienācīgu kreiļu ģitāru ir ļoti grūti, tad šim cilvēkam ir novecojuši uzskati. Agrāk tā patiešām bija, taču tagad ir 2014., nevis 1966. gads, un, izmantojot internetu, atrast sev piemērotu ģitāru ir pat ļoti viegli. Protams, ka kopumā skatoties, ir daudz mazāk kreiļu ģitāru, no kurām izvēlēties savu instrumentu, taču tas diez vai varētu būt galvenais iemesls, lai izlemtu, kā turēt ģitāru, sākot mācīties to spēlēt. Katrā gadījumā – ir ļoti daudz kreiļu ģitāru, no kurām izvēlēties, jo katru gadu kreiļu ģitāru kļūst aizvien vairāk. Tās ražo arī lielās kompānijas, piemēram, Gibson un Ibanez, kas piedāvā patiešām kvalitatīvus instrumentus. Kreiļu ģitāras piedāvājam arī savā veikalā.

Vai kreilim mācīties spēlēt ģitāru ir grūtāk?

      Pastāv uzskats, ka kreilim iemācīties spēlēt ģitāru, spēlējot stīgas ar kreiso roku, ir daudz grūtāk. Šis mīts pavisan noteikti nav patiess. Vienīgā atšķirība ir tā, ka akordu diagrammas jāapskata it kā spoguļrakstā, taču nolasīt tās pareizi noteikti nav pārāk grūti. Bez tam, mūsdienās ir pieejami daudz mācību materiāli tieši ģitāristiem, kuri ir kreiļi, kas nozīmē, ka nav nekādu šķēršļu. Jāatceras vien pāris lietas. Ja esi izvēlējies spēlēt labroču ģitāru, kura pārstīgota uz kreiso pusi, jāpievērš uzmanība tam, ka stīgas ne pārāk labi ieguls ģitāras augšējā slieksnītī, tāpēc to būs attiecīgi jāpielāgo. Tāpat būtu jānoregulē ģitāras intonācijas, jo tās otrādi pārstīgotai ģitārai noteikti nebūs precīzas. Ja spēlē uz skatuves, stāvi skatuves labajā pusē (lai grifs būtu vērsts uz tuvāko skatuves malu). Tas izskatās labāk un ir prakstiskāk.

Ja esmu kreilis, vai spēlēšana kā labrocim var negatīvi ietekmēt manu izaugsmi?

      Ja esi cilvēks, kam vispiemērotākā būtu kreiļu ģitāra, tad spēlēšana kā labrocim patiešām var negatīvi ietekmēt tavu izaugsmi. Nekādas lielās atšķirības nebūs, ja vēlies apgūt tikai ģitārspēles pamatus, taču, ja gribi izmantot visu savu potenciālu kļūt par labāko ģitāristu, kāds tu vari būt, tad būtu ieteicams spēlēt ar sev piemērotu – kreiļu ģitāru. Pretējā gadījumā sanāk, ka tu netiecies pēc vislabākā un izaugsme kā ģitāristam var būt lēnāka un ierobežota. Tomēr, kā zināms, ir daudzi izcili ģitāristi, kuri ir kreiļi, bet spēlē sev nepiemērotas labroču ģitāras. Katrā gadījumā – ja esi pārliecināts, ka tev ērtāk ir spēlēt kā kreilim, tad tā arī dari!

Tātad, secinām, ka ir četri veidi, kā kreilis var spēlēt ģitāru:

1. Ignorēt to, ka esi kreilis un spēlēt parastu ģitāru, kā lielākā daļa ģitāristu (var traucēt tavu ģitārista izaugsmi).

2. Vienkārši apgriezt labroču ģitāru otrādi un spēlēt stīgas ar kreiso roku (ekstrēms variants, ko neiesakām).

3. Spēlēt otrādi apgrieztu labroču ģitāru, kura ir atbilstoši pārstīgota (var būt problēmas ar ģitāras intonācijām un cita veida noregulēšanu).

4. Spēlēt sev piemērotu kreiļu ģitāru (vislabākais variants).

Raksta nobeigumā iesakām noskatīties video, kurā kreilis Diks Deils (Dick Dale) spēlē savu populāro skaņdarbu “Miserlou” ar kreiļu ģitāru, kurai stīgas pārliktas otrādi.

  • Reply

    Eduards Aksjoņenko

    07 03 2014

    Interesants fakts: 2 Gitarspele.lv darbinieki ir kreiļi:
    1. Šī rakstiņa autors – Ģitārspēles Menedžeris Augusts Akmeņkalns (spēlē “kreiliski”)
    2. Gitarspele.lv – Eduards Aksjoņenko (spēlē “labiski”)
    Piekrītu tam, ka ir jāspēlē tā, kā jūtas ērtāk, it īpaši pie mūsdienu iespējām, kad ir pieejami dažādas instrumentu modifikācijas.
    Tāpāt kā braucot ar snowbordu, labā vai kreisā kāja priekšā nenozīmē un bieži vien nesaista ar to, ka esi kreilis vai labrocis. Tāpēc man ir aizdoma, ka labroči nespēlē kreiliski kaut kādu stereotipu par “pareizo” veidu iespaidā. Piemērs no manis – esmu kreilis, kuram bija izvēle sākt kā vēlos, bet spēlēju labiski.
    Ko Tu, August, par to domā?

  • Reply

    Augusts Akmeņkalns

    07 03 2014

    Jā, vispār nebiju aizdomājies par to, ka varētu būt arī labroči, kuriem varbūt pat ērtāk būtu spēlēt kreiļu ģitāru. Es piekrītu tam, ka noteikti jādara tā, kā pašam šķiet ērtāk. Kad vispār nemācēju spēlēt un nezināju neko par ģitāru, ņēmu to rokās kreiliski, jo tā vienkārši bija ērti un turēt to, kā labrocim šķita ļoti neērti un kaut kā nepareizi. Bet, nu, es arī pa futbola bumbu speru ar kreiso kāju 😀

  • Reply

    Eduards Aksjoņenko

    07 03 2014

    Ir arī lietas, kuras kā kreiļi labroču pasaulē bijām spiesti iemācīties tā, kā tās ir. Ja vēl karoti var pamainīt, tad klaviatūru un datorpeli mums ērtāk lietot tā, kā jau pieraduši pat pie laptopa ” touch pad”, kuram var pieiet no abām pusēm.

    Ja ģitāru vēl var pavērst otrādi, tā nevar darīt ar klavierēm, tāpēc klavieres kā instruments pēc uzbūves ir privilēģija labročiem (labā roka veiklāka, jo spēlē melodiju). Pazīstu pianistus kreiļus – lai arī lietas dzīvē dara kreiliski, klavierspēlē labā roka ir spēcīgāk attīstīta (nav citu variantu).

    Vienmēr interesants šķita fakts, ka dakšīņa ir jātur kreisajā rokā (paldies par to! 😀 )

    Mani fascinē doma par prāta attīstību un spēju lietas darīt dažādi. Aicinu kreiļus uzspēlēt kā labročiem un labročiem kā kreiļiem – paverās daudz ideju un koordinācijas attīstības virzienu, kas uzlabo standarta spēlēšanu. Iedvesmai: http://www.youtube.com/watch?v=iQ8ml7eENuI
    un http://www.youtube.com/watch?v=bEcbvyNpPgg
    Domāju, ka mums, kreiļiem, iemācīties abrocību ir vieglāk nekā labročiem, jo visu laiku nākas pielāgoties.

  • Reply

    Delta bLues

    08 03 2014

    ja paskatas no vestures, tad gitaru sakums meklejams 15-16 gs. spanu gitara, kur lielakas un svarigakas darbibas tika veiktas ar labo roku (kreisa uzspiez akordu vai vienkarsu melodiju, bet laba veiklus ritmiskus gajienus, cirtienus un izspeles). iespejams tapec ari standarta poza ir laba roka. bet musdienas, it ipasi, solo un tapping stilos liela nozime ir abpocibai vai kreisajai rokai, jo tai ir javeic veiklakas kustibas. lidzigi ka piemera ar klavierem. seit es piekritu apgalvojumam ka laba vai kreisa spelesanas pozicija drizak atkariga no katra individuali un ne vienmer to saistot ar kreisas vai labas rokas dominanci.
    lai saprastu, ka pasam butu ertak turet, iesacejam vajag aizvert acis un izteleoties spelejam “air guitar”. kas sanaca?

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Draugiem.lv pase