Stīgu augstums jeb “string action” akustiskajām ģitārām

Ir svarīgi, lai katram ģitāristam būtu nodrošināta ērta spēlēšana uz sava instrumenta. Viens no būtiskākajiem parametriem, kurus var viegli ietekmēt, ir stīgu augstums jeb slengā dēvētais “string action”. Šoreiz runāsim par akustiskajām ģitārām. Uz elektriskajām ir mazliet citāds stāsts – bet par to citreiz!

Visbiežāk nenoregulēts stīgu augstums ir sastopams ģitārām, kas tiek pasūtītas internetā vai arī nāk pa tiešo no rūpnīcas. Diemžēl arī mūzikas veikalos (kur ir iespēja produkciju savest pārdošanas kārtībā) ne ar visām ģitārām tiek galā, tās atstājot karājamies pie sienas, līdz kāds tās nopirks. Ja arī Tev ir problēmas ar stīgu augstumu, tad griezies gitarspele.lv servisā. Vai arī nosaki, kādā stāvoklī ir stīgu augstums Tavai ģitārai?

Kā noteikt, vai ir pareizs stīgu augstums?

  • Spēlējot atsevišķas skaņas uz ģitāras, ir manāma džinkstēšana (stīga atsitās pret kādu no ladām). Šo faktoru var ietekmēt arī grifa izliekums un ladu līmenis
  • Attālums no stīgām līdz grifam ir par lielu (pāris milimetri 1-2 vietā). Izpaužas kā grūta akordu uzlikšana (it īpaši barē), kā arī “šķība skanēšana”

Jo stīgas ir tuvāk grifam, jo vieglāk ir tās piespiest ladām. Ja Jūsu spēles stils ir “akordu cirsšana” vai “falmenko”, tad Jums noteikti nevajadzēs stīgas likt maksimāi Tuvu grifam – jo tām ir nepieciešama vieta “kur svārstīties”.

Lai sasniegtu izcilāko rezultātu stīgu augstumu regulācijā, vispirms ir jāpārliecinās un jānodrošina vienāds ladu līmenis, bet pēc tam jāpieslīpē ģitāras tiltiņi abos galos, lai spēlēto nošu skanējums būtu pareizs. Slīpēšanas procesam ir jābūt precīzam un akurāti izpildītam. Ja stīgas ir jau kādu laiku lietotas un ir nepieciešams veikt šo regulēšanu, iesakām uzreiz likt jaunas stīgas.

Print Friendly

8 thoughts on “Stīgu augstums jeb “string action” akustiskajām ģitārām

  1. juu – kad liek baree akordu uz 5-tas ladas, var just, ka stiigu attaalums par lielu. nezinaaju, ka var panakt tikpat labu rezulatu ka bilde. jokaini, ka jau sakotneji ir tik liels uagstums!

  2. īsti nesapratu, ko man bija jāsaprot ar šo rakstu… To, ka esat samazinājuši stīgu augstumu un neesat ne vārda pateikuši, kā to darījāt?

  3. Jāni: mēs vienkārši palielījāmies, ka to varam izdarīt perfekti 🙂
    Tā kā tas ir vairāku pasākumu kopums (nevis vienkāršā tiltiņā brutāla noslīpēšana), tad sīkāk varam pastāstīt, ja atvedīs ģitāru uz servisu. Kas vēlas darīt mājās – lai dara pats uz savu galvu vai arī gaida rakstu “kā noregulēt stīgu augstumu” (drīzumā par to tiks runāts tieši elektriskajām ģitārām)

  4. Jā, esmu pats arī esmu izbaudījis to, ka spēlēšana uzreiz ir cita, salīdzinot noregulētu un nenoregulētu ģitāru.

  5. Varētu paskaidrot kā tieši nomērit un kāds ir pareizs atālums stīgām no ladām. Jo es nevaru saprast ir pareizs vai nē. Nopirku pirms mēneša akustisko ģitāru ar metāla stīgām veikalā.

Leave a Comment

Draugiem.lv pase