Ir svarīgi, lai katram ģitāristam būtu nodrošināta ērta spēlēšana uz sava instrumenta. Viens no būtiskākajiem parametriem, kurus var viegli ietekmēt, ir stīgu augstums jeb slengā dēvētais “string action”. Šoreiz runāsim par akustiskajām ģitārām. Uz elektriskajām ir mazliet citāds stāsts – bet par to citreiz!

Visbiežāk nenoregulēts stīgu augstums ir sastopams ģitārām, kas tiek pasūtītas internetā vai arī nāk pa tiešo no rūpnīcas. Diemžēl arī mūzikas veikalos (kur ir iespēja produkciju savest pārdošanas kārtībā) ne ar visām ģitārām tiek galā, tās atstājot karājamies pie sienas, līdz kāds tās nopirks. Ja arī Tev ir problēmas ar stīgu augstumu, tad griezies gitarspele.lv servisā. Vai arī nosaki, kādā stāvoklī ir stīgu augstums Tavai ģitārai?

Kā noteikt, vai ir pareizs stīgu augstums?

  • Spēlējot atsevišķas skaņas uz ģitāras, ir manāma džinkstēšana (stīga atsitās pret kādu no ladām). Šo faktoru var ietekmēt arī grifa izliekums un ladu līmenis
  • Attālums no stīgām līdz grifam ir par lielu (pāris milimetri 1-2 vietā). Izpaužas kā grūta akordu uzlikšana (it īpaši barē), kā arī “šķība skanēšana”

Jo stīgas ir tuvāk grifam, jo vieglāk ir tās piespiest ladām. Ja Jūsu spēles stils ir “akordu cirsšana” vai “falmenko”, tad Jums noteikti nevajadzēs stīgas likt maksimāi Tuvu grifam – jo tām ir nepieciešama vieta “kur svārstīties”.

Lai sasniegtu izcilāko rezultātu stīgu augstumu regulācijā, vispirms ir jāpārliecinās un jānodrošina vienāds ladu līmenis, bet pēc tam jāpieslīpē ģitāras tiltiņi abos galos, lai spēlēto nošu skanējums būtu pareizs. Slīpēšanas procesam ir jābūt precīzam un akurāti izpildītam. Ja stīgas ir jau kādu laiku lietotas un ir nepieciešams veikt šo regulēšanu, iesakām uzreiz likt jaunas stīgas.

  • Reply

    Branka_22

    17 10 2010

    juu – kad liek baree akordu uz 5-tas ladas, var just, ka stiigu attaalums par lielu. nezinaaju, ka var panakt tikpat labu rezulatu ka bilde. jokaini, ka jau sakotneji ir tik liels uagstums!

  • Reply

    Jānis

    17 10 2010

    īsti nesapratu, ko man bija jāsaprot ar šo rakstu… To, ka esat samazinājuši stīgu augstumu un neesat ne vārda pateikuši, kā to darījāt?

  • Reply

    Eduards Aksjoņenko

    17 10 2010

    Jāni: mēs vienkārši palielījāmies, ka to varam izdarīt perfekti 🙂
    Tā kā tas ir vairāku pasākumu kopums (nevis vienkāršā tiltiņā brutāla noslīpēšana), tad sīkāk varam pastāstīt, ja atvedīs ģitāru uz servisu. Kas vēlas darīt mājās – lai dara pats uz savu galvu vai arī gaida rakstu “kā noregulēt stīgu augstumu” (drīzumā par to tiks runāts tieši elektriskajām ģitārām)

  • Reply

    Artūrs

    18 10 2010

    Jā, esmu pats arī esmu izbaudījis to, ka spēlēšana uzreiz ir cita, salīdzinot noregulētu un nenoregulētu ģitāru.

  • Reply

    janka

    19 10 2010

    Paldies, izsmelosi.
    tagad varam sakt grozīt skrūves 🙂

  • Reply

    Kristiāns

    21 10 2010

    Vien jautājums,kur tieši atrodas jūsu serviss?

  • Reply

    sise

    21 10 2010

    Aspazijas bulvāris 32 🙂

  • Reply

    guncis

    29 03 2012

    Varētu paskaidrot kā tieši nomērit un kāds ir pareizs atālums stīgām no ladām. Jo es nevaru saprast ir pareizs vai nē. Nopirku pirms mēneša akustisko ģitāru ar metāla stīgām veikalā.

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Draugiem.lv pase