Ādolfs Rikenbakers ar A-22Pirmo īsto solid-body elektrisko ģitāru attīstība ir cieši saistīta ar havajiešu mūzikas popularitāti ASV 20. un 30. gados. Havajiešu ģitāras ir solo instrumenti, kurus spēlē ar metāla slaidu. Elektriskās havajiešu ģitāras bija pirmie komerciāli pieejamie instrumenti, kuriem pārsvarā skaņa tika pastiprināta ar elektroniku, ne tikai ar akustiku.

Viena no galvenajās personām šo ģitāru dizainēšanā bija Ādolfs Rikenbakers (Adolph Rickenbacker). Sākumā viņš bija nolīgts, lai veidotu metāliskas sastāvdaļas “Dopera Brothers’ National” ģitāru rezonatoriem. Šajā firmā viņš iepazinās ar Džordžu Boučhempu (George Beauchamp) un Polu Bārtu (Paul Barth), kuri tobrīd strādāja pie magnētiska skaņas noņēmēja idejas. Kopā viņi nodibināja Electro String Company un  1931. gadā viņi laida apgrozībā viņu pirmās elektriskās havajiešu ģitāras – A-22 un A-25 (skaitļi 22 un 25 apzīmē skalas garumu collās). Skaņas noņēmējs, ar stiprajiem magnētiem un sešām atsevišķām skaņas noņēmēju aktivitātes skrūvēm, bija primitīvs, bet iespaidīgs un šo ģitāru parādīšanās pamudināja citu ģitāru ražotāju, piemēram, Gibson un National/Dobro sākt ražot līdzīgus instrumentus.

1944. gadā Leo Fenders (Leo Fender), kurš tobrīd darbojās radio labošanas veikaliņā, apvienojās ar bijušo Rickenbacker darbinieku “Doku” Kaufmanu (“Doc” Kauffman), nodibinot K & F Company. Viņi ražoja dzelzs stīgu ģitāras un pastiprinātājus. Fenderam bija sajūta, ka havajiešu ģitārās izmantotajiem skaņas noņēmēju magnētiem nav jābūt tik lieliem. Viņam bija jauns skaņas noņēmējs, kuru viņš iebūvēja solid-body ģitārā. Šī ģitāra formas ziņā bija līdzīga havajiešu ģitārām, taču tai bija taisns grifs un arī ladu izvietojums bija akurāts. Kaut arī šī ģitāra bija taisīta, lai nodemonstrētu jauno skaņas noņēmēju, drīz vien to sāka Les Pols ar Baļķa ģitārupieprasīt vietējo valstiņu mūziķi. Ģitāra kļuva tik populāra, ka cilvēki stāvēja rindā, lai to izīrētu. 1946. gadā, kad Leo Fendera un Kaufmana ceļi šķīrās, Fenders nodibināja savu Fender Electric Instrument Company un divu gadu laikā viņš iepazīstināja pasauli ar nu jau leģendāro Broadcaster.

Tikmēr Les Pols (Les Paul), izdzirdējis par solid-body vijoli, kuru izgatavojis amerikāņu izgudrotājs Tomass Edisons (Thomas Edison), sāka domāt par solid-body ģitāras izgatavošanu. Viņš bija pārliecināts, ka vienīgais veids kā izvairīties no korpusa skaņas atbalsošanās ir samazināt skaņas noņēmēja kustēšanos. Un vienīgais veids kā to izdarīt bija piestiprināt to cietam koka gabalam.

1941. gadā Les radīja viņa vēsturisko “baļķa” (“log”) ģitāru. Beidzot Les tika pie skaņas, pēc kuras bija tiecies. Tā neskanēja ne kā bandžo, ne mandolīna, bet kā ģitāra – kā elektriskā ģitāra!

Vēlāk – 1947. gadā arī Pols Bigsbijs (Paul Bigsby) kopīgi ar Merlu Trevisu (Merle Travis) uzbūvēja solid-body elektrisko ģitāru, tai bija atsevišķas līdzības ar Broadcaster ģitāru,ar kuru 1948. gadā pasauli iepazīstināja Leo Fenders, piemēram, veids kādā stīgas tika laistas gar korpusu, arī ģitāras galvas dizains – visi seši skaņotāji atradās pusē. Starp citu abas šīs ģitāras tapa netālu viena no otras un daudzi uzskatīja, ka Fenders un Bigsbijs viens no otra ir noskatījušies ģitāras dizainu, jautājums tikai kurš no kura.

Rikenbakera A-22

Rikenbakera A-22

Havajiešu elektriskā ģitāra populāra ar nosaukuma “cepamā panna” vai “pankūka”. Šīs ģitāras skaņas noņēmējs bija augstas pretestības ierīce, ar divu volframa-tērauda hromētu magnētu spēku.

Lesa Pola “baļķis”

Lesa Pola Baļķis

Neraugoties uz šīs ģitāras ārējo izskatu, šī bija pirmā īstā elektriskā ģitāra. Les vienkārši pārdalīja Epiphone f-rezonatora ģitāru uz pusēm un ielika tajā 10×10 cm biezu kļavas bloku, uz kura piemontēja divus single-coil skaņas noņēmējus, kā arī Gibson ģitāras grifu.

Bigsbija – Trevisa ģitāra

Bigsbija - Trevisa ģitāra

Uzbūvēta 1947. gadā. Šai ģitārai ir viengabala magnētisks skaņas noņēmējs, kas iebūvēts diezgan tuvu tiltiņam, trīs potenciomentri, kā arī trīs pāreju slēdzītis. Korpuss un grifs ir veidoti no kļavas.

Skaties vēl:

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Draugiem.lv pase