skaņotājsHei! Rons Zabrocki no Guitar World ir izteicis savu viedokli par ģitāras skaņošanu, kas šķita interesants arī mums. Esam to pārtulkojuši un piedāvājam izlasīt arī Jums!

“Viss vienmēr sākas ar kaut ko nelielu, šķietami nesvarīgu, bet vēlāk tas izvēršas par ko tādu, kas pamatīgi ietekmē tavu dzīvi. Parasti ar šādiem teikumiem sākas šausmu stāsti, bet šoreiz stāsts būs par ģitāras skaņošanu.

Kā mēs to skaņojam – noteikti ar skaņotāju. Parasto, klipšveida, pedāli, aplikāciju telefonā, vai iebūvētu ģitārā vai pastiprinātājā – skaņotāju veidu ir ļoti daudz. Es tos studijā lietoju katru dienu. Bet vai kādreiz tev ir nācies noskaņot ģitāru bez skaņotāja? Nekādu problēmu, vai ne? Izmantojam trikus, kas laika gaitā apgūti un noskaņojam ģitāru. Galu galā – ja nebūsi noskaņojies, nekas neskanēs labi.

Šorīt es komentēju kādu lapu Facebook. Mēs runājām par automātiskajiem ģitāras skaņotājiem. Pirmo reizi es to redzēju Gibson ģitārai, bet tagad ir parādījušies vēl citi. Un tas man lika aizdomāties…

kamertonisAizdomājos par to, cik daudz ģitāristiem mūsdienās māca skaņot ģitāru pēc dzirdes. Kad es mācījos spēlēt, elektroniskie skaņotāji bija dārgi un mums vajadzēja skaņot ģitāru pēc dzirdes. Skaņojām, izmantojot kamertoni, klavieres vai citu ģitāru. Tā bija obligāta prasība. Nebija iespējams nemācēt noskaņot savu instrumentu. Un šī skaņošana mums palīdzēja labāk izprast citas lietas, kas nepieciešamas spēlējot – piemēram precīzus stīgu stiepienus par toni vai pustoni. Tāpat, neiemācoties precīzi dzirdēt skaņas augstumu, tu nevarēsi pareizi dziedāt vai arī pareizi saklausīt intervālus, kas mūziķim ir ļoti svarīgi. Es uzskatu, ka tā ir problēma, jo skaņot savu ģitāru ar elektronisku ierīci var salīdzināt ar Auto-tune izmantošanu savai balsij.

Es nesaku, ka visam vienmēr ir jābūt perfekti noskaņotam, bet es saku, ka ģitāristam būtu jāprot noskaņot savu ģitāru relatīvi pret kādu citu instrumentu. Spēja precīzi pieskaņoties sava grupas biedra ģitārai jums dos daudz labāku chorus  efektu, nekā jebkurš digitālais efektu pedālis. Problēma patiesībā nav mākā noskaņot ģitāru. Problēma ir tajā, ka ģitāristam ir jāmāk kontrolēt savu skaņojumu.

Es gribētu, lai tu ko pamēgini. Nopērc kamertoni vai izmanto taustiņinstrumentu, lai noskaņotu savu ģitāru. Mēģini sadzirdēt un pielāgot skaņas augstumu vismaz reizi dienā. Es atbalstu skaņotāju lietošanu, kad esi uz skatuves un apkārt ir troksnis. Un tie noteikti ir ļoti noderīgi studijā, kad esi viens pats. Bet kad trenējies spēlēt, iesaku skaņoties pēc dzirdes. Šāds ieradums un prasme tikai un vienīgi palīdzēs tev būt labākam mūziķim.”

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Draugiem.lv pase