Ibanez LogoSveiki, ģitāristi un ģitārdraugi! Iepriekš esam rakstījuši par populārākajiem ģitāru ražotājiem Fender un Gibson – apskatījuši to vēsturi un populārākās ģitāras, kā arī daudz ko citu. Šoreiz kārta pienākusi parunāt par kompāniju Ibanez, kuru daudzi bieži vien iekļauj top 3 lielākajos ģitāru ražotājos kopā ar Fender un Gibson.

Ibanez ir japāņu kompānija, kas ražo ģitāras. Šīs kompānijas īpašnieks ir Hošino Gaki (Hoshino Gakki). Ibanez ir viena no pirmajām japāņu mūzikas instrumentu kompānijām, kas veiksmīgi izcīnījusi vietu ASV un Eiropas tirgū, kā arī viena no pirmajām kompānijām, kas sākusi ražot septiņu un astoņu stīgu ģitāras, kā arī piecu un sešu stīgu basa ģitāras.

Vēsture

Ibanez vēsture

Hošino Gaki izveidoja kompāniju, kas nodarbojas ar mūzikas instrumentu tirdzniecību jau tālajā 1908. gadā. Vārds Ibanez šai kompānijai tika piešķirts 1929. gadā, kad Hošino Gaki sāka importēt Salvador Ibáñez ģitāras no Spānijas. 1935. gadā Hošino Gaki nolēma pats sākt ražot spāņu akustiskās (klasiskās) ģitāras. Sākumā šīs ģitāras viņš nosauca par Ibanez Salvador un pēc tam vienkārši par Ibanez. Tā radās Ibanez brenda vārds.

Ibanez ģitāru modernā ēra sākās 1957. gadā. 50. gadu beigās un 60. gadu sākumā, kad Ibanez sāka ražot pavisam savāda izskata elektriskās ģitāras (piemēram šādas). 60. gados japāņu ģitāru ražotāji sāka kopēt amerikāņu ģitāru dizainus un parādījās Ibanez ražotas Gibson, Fender un Rickenbacker kopijas. Tas noveda pie jauna perioda, ko mēdz saukt par Ibanez tiesas prāvas periodu. Šī perioda laikā Ibanez sāka ražot ģitāras ar vārdu Mann, lai izvairītos no ASV un Kanādas varas iestādēm. Pēc šī kopēšanas perioda Hošino Gaki iepazīstinaja pasauli ar Ibanez ģitāru modeļiem, kas vairs nebija nekādas kopijas, piemēram, Iceman un Roadstar. Kopš tā brīža Ibanez vairs neko nav kopējuši un ģitāru dizainu veido paši. 80. gadu beigas un 90. gadu sākums bija ļoti nozīmīgs periods Ibanez vēsturē. Ibanez šajā laika posmā sāka sadarboties ar ģitāristu Stīvu Veju (Steve Vai), kas noveda līdz Ibanez JEM un Ibanez Universe ģitāru izstrādei. Tā kā jau iepriekš Roadstar un Iceman modeļi bija izrādījušies veiksmīgi, tad Hosino Gagi varēja ieņemt nozīmīgu vietu superstrat ģitāru tirgū ar savām Ibanez RG sērijas ģitārām (RG sērijā tika iekļauta arī Ibanez JEM ģitāras versija par pieejamāku cenu). Tāpat Ibanez ražoja arī pusakustiskās ģitāras, neilona stīgu ģitāras un akustiskās dzelzs stīgu ģitāras. Lielākā daļa no visām šīm ģitārām tika izgatavotas Fuji Gen  ģitāru rūpnīcā Japānā, līdz 80. gadu vidū Ibanez ģitāras sāka ražot arī citās Āzijas valstīs – Korejā, Ķīnā un Indonēzijā.

Ibanez ĢitārasIbanez ģitāras

Kādi Ibanez modeļi tad īsti ir pieejami? Cik dažāds un bagātīgs ir Ibanez klāsts? Jāatzīst, ka, neko par Ibanez nezinot, šajā klāstā ļoti ātri var apjukt un apmaldīties, jo tas ir patiešām pamatīgs. Nepalīdz arī tas, ka, ja citi lielie ražotāji (Gibson, Fender) savām ģitārām dod vārdus, tad Ibanez nosaukumi lielākoties sastāv vien no burtiem un cipariem. Runājot par ģitāru sērijām, tādas vien Ibanez ir veselas 70! Jā, 70 sērijas. Tās uzskaitītas šeit. Tas ir neskaitot Signature series, kas ir vēl divdesmit divas. Sēriju, kā redzams, ir ļoti daudz, taču šīs sērijas ir arī tādas, kurās ir tikai viena ģitāra. Piemēram, sērijā K7 ietilpst ģitāras modelis K7, kuru kopā ar Ibanes izstrādājuši grupas Korn ģitāristi Munky un Head. Šādu pavisam nelielu sēriju ir daudz, kas var sajaukt galvu, taču ir četras galvenās Ibanez sērijas, pēc kurām var orientēties šo instrumentu pasaulē. Tās ir GIO, RG Standard, Premium un Prestige sērijas. Par šīm sērijām jau iepriekš esam gatavojuši apskatu ar video – tas atrodams šeit.

GIO sēriju var saukt par budžeta sēriju, taču šīs sērijas gitāras ir kvalitatīvas. To var salīdzināt ar Squier ģitārām Fender kompānijai, vai Epiphone ģitārām Gibson kompānijai – labas ģitāras par pieņemamu cenu. Ideāls variants kā iesācējiem, kā arī cilvēkiem, kuri kādu laiku jau spēlē ģitāru.

RG Standard sērijas ģitāras ir starp populārakajām smagā roka un metāla ģitārām visā pasaulē. Burtu salikums RG sākotnēji nozīmēja Roadstar Guitar, jo sākotnēji RG modeļi bija daļa no Roadstar sērijas ģitārām. Roadstar sērija 1992. gadā tika pārdēvēta par RG un tā arī ģitāru modeļi tiek vienkārši apzīmēti ar burtiem RG.

Premium sērija ir tā, ar ko apzīmē jau augstākas kvalitātes ģitāras, kuras ražotas Indonēzijā. Šis nosaukums ir kā kvalitātes apliecinājums visām ģitārām, kuras ietilpst zem apzīmējuma Premium. Premium sērijas ģitārām ir raksturīgs piecdaļīgs grifs, augstas kvalitātes Ibanez un DiMarzio skaņas noņēmēji, kā arī Edge Zero II tremolo sistēma.

Ibanez Prestige sērija apzīmē to, ka šīs sērijas ģitāras ir būvētas, ievērojot pašus augstākos standartus, tajās ir izmantoti paši labākie materiāli, kā arī tām ir kādi unikāli komponenti. Lielākā daļa Prestige sērijas ģitāru ir ražotas Japānā.

Ibanez Tube screamerCitas Ibanez Preces

Septiņdesmitajos gados Nisshin Onpa, zināma arī kā “NISSAN SKYLINE” kompānija,  Japānā sāka ražot un pārdot dažādus ģitāras efektu pedāļus. Hošino Gaki licencēja šos pedāļus zem Ibanez vārda, lai tos varētu tirgot arī ārpus Japānas. Tā radās arī ģitāras pedālis Ibanez Tube Screamer, ko jau var saukt par leģendāru Overdrive pedāli, jo tas ir kļuvis ļoti populārs ar savu toni un izceltajām vidējām frekvencēm dažādos mūzikas stilos, tostarp arī blūzā. Mūsdienās Ibanez piedāvā gan dažādus efektu pedāļus, gan pastiprinātājus, kā arī plašu aksesuāru klāstu (sākot no vadiem un jostām, beidzot ar ģitāras statīviem un kapodasteriem).

Kādas ir tavas domas par Ibanez kompāniju? Vai tev ir kaut kas no viņu preču klāsta?

Ģitāras, kas pieminētas šajā rakstā:

 

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Draugiem.lv pase