Galva un kabinetsSveiki, ģitāristi un ģitārmīļi! Šoreiz pastāstīsim Jums par ģitāras pastiprinātājiem. Šī būs rakstiņa pirmā daļa, kurā apskatīsim to, kas vispār ir elektriskās ģitāras pastiprinātāji, kādam nolūkam tos lieto un kādi ir to veidi.

Ģitāras pastiprinājs ir elektroniska iekārta, kas pastiprina no elektriskās vai akustiskās ģitāras nākošu elektrisku signālu, lai rastos skaņa, kas skanētu caur skaļruni. Liela daļa pastiprinātāju arī var izmainīt ģitāras toni, izceļot vai samazinot kādas konkrētas frekvences, kā arī pievienojot efektus, piemēram, distortion un reverb.

Kombinētie pastiprinātāji, galvas un kabineti

Ģitāras pastiprinātāji pēc uzbūves var būt divos veidos. Pirmais no tiem ir kombinētie pastiprinātāji – tautā saukti par kombjiem. Par kombinētajiem tos sauc tāpēc, ka pastiprinātājs un skaļrunis atrodas kopā iebūvēti vienā korpusā. Otrs pastiprinātāju veids ir tāds, ka pats pastiprinātājs un skaļrunis atrodas atsevišķi. Korpusā iebūvētu ģitāras pastiprinātāju sauc par galvu un korpusā iebūvētus skaļruņus sauc par kabinetu. Kabinets un galva kopā veido funkcionējošu ģitāras pastiprinātāju. Jebkurš no tālāk apskatītajiem pastiprinātājiem var būt gan kā kombinētais pastiprinātājs, gan kā kabineta un galvas apvienojums.

Lampu pastiprinātāji

Kombinētais pastiprinātājs

Līdz 70. gadiem vakuuma elektronu lampas bija populāra pastiprinātāju sastāvdaļa. Pēc tam parādījās pastiprinātāji, kur vakkuma lampu funkciju pildīja tranzistori. Tie kļuva aizvien populārāki, jo lampu pastiprinātāji bija smagāki, dārgāki un tie karsa, kā arī tranzistoru pastiprinātāji bija uzticamāki. Šobrīd gan tiek ražoti ļoti kvalitatīvi un uzticami lampu pastiprinātāji. Neskatoties uz to, ka tie ir smagāki un dārgāki, daudzi ģitāristi izvēlas tieši lampu pastiprinātājus, jo dod priekšroku to skanējumam. Lampu pastiprinātāju skaņa īpaši ir raksturīga tieši blūzam un rokam.

Tranzistoru pastiprinātāji

Lielākā daļa lētā gala ģitāras pastiprinātāju ir treanzistoru pastiprinātāji. Tas tā ir, jo tranzistoru pastiprinātāju ražošana ir daudz lētāka. Tie ir uzticami, kā arī svara ziņā vieglāki par lampu pastiprinātājiem. Dārgā gala tranzistoru pastiprinātāji ir mazāk izplatīti. Tas tādēļ, ka cilvēki, kas gatavi par pastiprinātāju maksāt lielu naudas summu, visbiežāk izvēlas lampu pastiprinātājus to skaņas dēļ. Tomēr daži džeza gitāristi dod priekšroku tranzistoru pastiprinātāju tīrākajai skaņai. Tranzistoru pastiprinātāji atšķiras pēc to jaudas, papildus efektiem, izmēra, cenas un skaņas kvalitātes. Nevajadzētu uzskatīt, ka visi tranzistoru pastiprinātāji ir slikti un domāti iesācējiem. Tie pieejami ļoti dažādi – no iesācēju modeļiem līdz pat profesionāliem tranzistoru pastiprinātājiem.

Hibrīdpastiprinātāji

Hibrīdpastiprinātājos tiek kombinēti lampu un tranzistoru pastiprinātāji. Skaņas pastiprināšanai tiek izmantotas lampas, bet priekšpastiprinātāja funkcijā darbojas tranzistori. Tāda shēma tiek izmantota gandrīz visos MusicMan pastiprinātājos, Fender Super Champ XD, un Roland Bolt pastiprinātājos. Var būt arī otrādi – par priekšpastiprināšanu atbild lampas, bet par skaņas pastiprināšanu – tranzistori. Šādus pastiprinātājus var atrast starp Kustom, Hartke un Vox ražojumiem.

Akustiskās ģitāras pastiprinātāji

Šie pastiprinātāji, kā jau nosaukums to parāda, tiek izmantoti, lai pastiprinātu akustiskās ģitāras skaņu. Tie ir līdzīgi taustiņinstrumentu pastiprinātājiem tādā ziņā, ka tie uztver salīdzinošu šauru frekvenču loku. Tie ir veidoti tā, lai ne pats pastiprinātājs, ne skaļrunis skaņu neizmainītu. Lai nodrošinātu šo tīro skaņu, šajos pastiprinātājos bieži vien tiek izmantota liela jauda, lai tādējādi izvairītos no nevēlama distortion efekta.

Basa ģitāras kombinētais pastiprinātājsBasa ģitāras pastiprinātāji

Basa ģitāras pastiprinātāji ir nedaudz atšķirīgi no iepriekš minētajiem pastiprinātājiem, jo tie ir paredzēti tieši zemo frekvenču skaņu radīšanai. Šiem pastiprinātājiem ir īpaši veidoti skaļruņi un korpuss. Skaļruņi parasti ir lielāki, vai arī korpusā iebūvēti vairāki skaļruņi. Tāpat skaļruņiem jābūt arī spēcīgākiem, lai tiktu galā ar zemajām skaņām un lielo jaudu. Arī paši korpusi parasti ir veidoti stingrāki un smagnējāki, nekā, piemēram, elektriskās ģitāras pastiprinātājam.

Mikropastiprinātāji

Mikropastiprinātāji būtībā ir domāti, lai tos varētu viegli pārnēsāt un tos vienmēr būtu iespējams paņemt līdzi. Bieži vien tos izmanto, tiem pieslēdzot austiņas – tādā tavu ģitārspēli dzirdi tikai tu viens un apkārtējie var, piemēram netraucēti skatīties televīziju. Populārākie mikropastiprinātāji ir Vox AmPlug un Marshall Micro Amp.

Ja meklē sev jaunu pastiprinātāju, noteikti ieskaties mūsu veikalā! 🙂

  • Reply

    Ezers

    23 05 2014

    Paldies par noderīgo rakstu! Noteikti ieskatīšos arī jūsu veikala piedāvājumā 🙂

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Draugiem.lv pase