Sveiki! Šoreiz rakstiņš būs vairāk paredzēts tieši tiem, kas tikko sākuši spēlēt ģitāru, vai varbūt tikai vēlas sākt mācīties spēlēt – parunāsim par ģitāras mediatoriem.

Darbojoties Ģitārspēlē, bieži vien sanāk sniegt cilvēkiem padomus par to, kādu mediatoru vajadzetu izvēlēties? Vai ir labāki un sliktāki mediatori? Kurš būs īstais man? Kāpēc tie ir dažādās krāsās? Kas tie par cipariņiem uz mediatora? Kāpēc šie ir izliekti? Kāpēc tie ir mazāki par pārējiem? Tad nu arī radās doma, ka vajadzētu radīt video, kurā tiktu pastāstīts par galvanajām vadlīnijām, kuras vajadzētu zināt, izvēloties mediatorus.

Skaties video:

Nedaudz par vēsturi

Mediatori

Kad radās mediatori? Kurš tos izgudroja? Kaut kas līdzīgs tam, ko mūsdienās saprotam ar vārdu “mediators” ir pastāvējis jau tūkstošiem gadu atpakaļ, lai spēlētu dažādus stīgu instrumentus. Protams, nerunājam par tādām ģitārām, kādas pastāv mūsdienās. Sākotnēji līdz 19. gadsimta beigām par mediatoriem tika izmantotas putna spalvas kodols. Pēc tam cilvēki sāka tiekties pēc kāda labāka materiāla, ko varētu izmantot mediatoros, līdz atklāja, ka jūras bruņurupuča ārējā bruņu daļa ir labs materiāls mediatoriem. Dažādas citas alternatīvas parādījās un pazuda, taču bruņurupuču bruņu mediators palika par labāko materiālu tā izturības, lokanības un skaņas īpašību dēļ.

Līdz divdesmitā gadsimta divdesmitajiem gadiem lielākā daļa ģitāristu lietoja īkšķa mediatorus un uz pirkstiem uzmaucamus mediatorus (mūsdienās tos izmanto, spēlējot bandžo un mandolīnu), līdz mūziķis Niks Lūkass (Nick Lucas) sāka izmantot plakanus mediatorus – tādus, kādus mēs izmantojm mūsdienās. Kopā ar šī mūziķa augošo polularitāti, populāri kļuva arī šāda tipa mediatori.

Dažādi mediatoru veidi

 

1. Iedalījums pēc biezuma

Tātad, viens no vissvarīgākajiem aspektiem, izvēloties mediatoru (iespējams, vissvarīgākais) ir mediatora biezums. Tas nosaka to, cik mediators būs lokans. Ar plānākiem mediatoriem iesācējiem parasti ir vieglāk spēlēt akordus. Pieredzejušāki spēlētāji bieži izvēlas biezākus mediatorus, jo ar tiem var panākt lielāku precizitāti spēlējot. Mediatora biezums parasti ir uzrakstīts uz paša mediatora.

Plāni un biezi mediatori

Ļoti plāns/lokans meditators – mazāk par 0.44mm

Plāns/lokans mediators – 0.45–0.69mm

Vidēja biezuma mediators – 0.70–0.84mm

Biezs/ciets mediators – 0.85–1.2mm

Ļoti biezs/ciets mediators – vairāk par 1.5mm

2. Iedalījums pēc formas

Būtībā jau mediatoru var izveidot jebkuras plakanas ģeometriskas figūras formā, taču ir formas, kuras ir populārakas par citām. Populārākās meidatora formas ir: (spied uz nosaukuma, lai apskatītu attēlu)

Klasiskā mediatora forma

Vienādmalu mediatora forma

Neliela izmēra mediatori

Īkšķa/pirkstu mediatori

3. Iedalījums pēc materiāla

Lai gan pastāv gan koka, gan metāla, gan stikla mediatori, visbiežāk ģitāristi izvēlas plastmasas mediatorus. Šīs plastmasas ir atšķirīgas pēc to struktūras. Biežāk izmantotie mediatoru materiāli ir:

Celuloīds (Celluloid) – Vēsturiski pirmais materiāls, no kura sāka ražot mediatorus. Mūsdienās vēljoprojām tiek lietots .

Neilons (Nylon) – Populārs materiāls mediatoriem. Neilona mediatori ir lokani un lielākā daļa plāno mediatoru ir izgatavoti tieši no šī materiāla.

Acetāls (Acetal) – Ciets un izturīgs materiāls. Veido ļoti mazu berzi ar stīgu, tādēļ, spēlējot paša mediatora skaņu ir grūti dzirdēt.

Akrils (Acrylic) – Izturīgs un viegls materiāls. Tas nav trausls un nelūst. Spēlējot rada plašu skaņu spektru.

Ultem – Šie mediatori ir cietākie no visiem plastmasas mediatoriem. Rada dzirdru toni. To bieži izmanto mandolīnu spēlētāji.

Lexan – Gludi, spīdīgi mediatori, taču tiem trūkst izturības. Visbiežāk šo materiālu izmanto bieziem mediatoriem.

Delrex – Plastmasas veids, kuru pirmo sāka izmantot, kas 70. gadu beigās tika aizliegts mediatorus izgatavot no bruņurupuču bruņām. No šī materiāla izgatavoti Dunlop Gator mediatori.

 

Kā man izvēlēties mediatoru?

Tāpat, kā ar daudzām citām lietām, arī savu visērtāko un labāko mediatoru var atrast eksperimentējot un izmēģinot. Tā kā mediatori nav dārgi, parasti iesakām izvēlēties vairākus – dažādus mediatorus. Lai pats izjustu un saprastu to atšķirības, būtu jāpaspēlē ar plānākiem, biezākiem un vidējiem mediatoriem. Iesākumā tas palīdzēs atrast to, kurš šķiet visērtākais. Kad šīs atšķirības būs skaidras, būs vieglāk izvēlēties konkrētu mediatoru – dažādu formu un materiālu.

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Draugiem.lv pase