Braiens Mejs 1Čau! Šodien vēlamies pastāstīt par grupas Queen ģitāristu Braienu Meju. Viņš ir dzimis 1947. gadā, ir angļu mūziķis, dziedātājs, tekstu autors, kā arī astrofiziķis, kurš pasaules slavu ir ieguvis darbojoties kā soloģitārists leģendārajā grupā Queen. Viņš izmanto īpašu, mājās izgatavotu ģitāru, ko nosaucis par Red Special – par to runāsim raksta turpinājumā. Populārākās viņa Meja dziesmas ir We Will Rock You, I Want It All, Flash, Who Wants to Live Forever un The Show Must Go On. Rolling Stone žurnālā Braiens Mejs ieņem 26. vietu 100 visu laiku labāko ģitāristu vidū.

Biogrāfija:

Braiens Mejs 3Braiens Mejs ir dzimis Londonā un turpat Londonā arī mācījās skolā. Skolas laikā viņš nodibināja savu pirmo grupu, kurā bija arī basģitārists Tims Stafels (Tim Staffell). Skolā Braiens pastiprināti mācījās Fiziku un Matemātiku. Pēc tam Braiens turpināja studēt matemātiku un fiziku arī koledžā Londonā un pabeidza to ar lieliskiem sasniegumiem. Grupa Queen radās 1970. gadā. Tās sastāvā bez Braiena Meja bija arī Fredijs Merkurijs (Freddie Mercury), kurš bija vokālists un spēlēja taustiņus, Džons Deakons (John Deacon) (basa ģitāra), un Rodžers Teilors (Roger Taylor) (bungas, vokāls).

Queen sakotnējā daiļrade iedvesmu ņēma no progresīvā roka, hārdroka un smagā metāla, bet laika gaitā grupa savu stilu nomainīja uz tradicionālāku un radio-draudzīgāku skanējumu, ienesot savā mūzikā elementus no tādiem stiliem kā arēnas pops un pop-roks.

Braiens Mejs 2Pirms radās Queen, Braiens Mejs un Rodžers Teilors kopā spēlēja grupā Smile, kurā darbojās arī basģitārists Tims Stafels. Fredijs Merkurijs, kurš tad vēl bija pazīstams ar vārdu Faroks Bulsara  (Farrokh Bulsara), bija Smile fans un iedrošināja viņus eksperimentēt ar savu mūziku. Stafels 1970. gadā grupu pameta, bet tajā tika pieņemts Fredijs Merkurijs. Tad arī Smile nosaukums tika nomainīts uz Queen, un Fredijs pieņēma savu skatuves vārdu, ar kuru viņu zinām arī šodien. 1973. gadā grupai pievienojās Džons Deakons, lai ierakstītu grupas pirmo albumu “Queen”. Anglijā šī grupa piedzīvoja lielu atzinību. Pēc tam, 1974. gadā, tika ierakstīts otrs albums “Queen II”, bet ar tālākajiem albumiem ”Sheer Heart Attack” (1974)  ”A Night at the Opera” (1975) grupa ieguva internacionālu slavu. Albumā ”A Night at the Opera” ir dziesma “Bohemian Rhapsody”, kas Anglijas topos turējās pirmajā vietā deviņas nedēļas un daudzi uzskata, ka tā ir Queen populārākā dziesma.

Braiens Mejs 4Brian May tehnika un spēlēšanas stils:

Braienam Mejam ir unikāls spēlēšanas stils un tehnika. Viņš spēlē, par mediatoru izmantojot vecu sešu pensu monētu. Viņš spēlējot ļoti daudz izmanto labās rokas pirkstus, vai nu viegli pieskaroties stīgām, vai arī radot skaņu, pāri stīgām notraucot ar rādītājpirkstu. No pirmā acu uzmetiena varētu likties, ka tā ir tapping tehnika (uzsitieni pa stīgām uz grifa), taču tā nav. Viņa spēlēšanas stils nav tik ļoti orientēts uz tehniku, tāpēc viņa rifus un likus ir diezgan viegli atdarināt. Mejs vairāk koncentrējas uz emocijām, ko dziesma sagādā un rada solo, kas atbilst dziesmas stilam, nevis mēģina nospēlēt pēc iespējas vairāk nošu.

Viņa ritma ģitāras stils bieži vien sastāv no atvērtajiem akordiem un patīkamu overdrive toni viņa VOX AC30. Viņš mēdz izmantot akordu apvērsumus, lai iegūtu toņu dažādību. Spēlējot ar Queen dzīvajā, viņš bija vienīgais ģitārists, tāpēc vajadzēja nodrošināt pamatīgi apjomīgu skaņu.

Brian MayBraiena solo parasti ir ļoti melodiski. Viņa ģitāra nodrošina labu skaņas noturību, tāpēc viņš var noturēt notis, kas ilgi izskan. Tāpat savos solo viņš mēdz apvienot stīgu stiepienus ar vibrato tehniku – lai to varētu izpildīt, viņš lieto salīdzinoši plānas stīgas. Solo parasti tiek izmantotas mažora un minora pentatonikas, lai gan viņš visai bieži izmanto arī neparastas gammu pozīcijas. Viņam raksturīga iezīme – atkārtoti hammer-on un pull-off (uzsitiens pa stīgu radot noti un pirksta noraušana no stīgas, liekot tai izskanēt).

Ģitāra – Red Special

Braiens pie savas pirmās ģitāras tika ne tā, kā lielākā daļa citu ģitāristu – viņš to uzbūvēja kopā ar savu tēvu. Viņi darbu pie ģitāras sāka 1963. gadā un projekts aizņēma divus gadus. Ģitāras grifs tika izgatavots no apmēram 100 gadus koka detaļas kamīnam. Grifam tika uzliktas 24 ladas un oša grifa virsma. Mejs izlēma to personalizēt savā gaumē – divi inkrustācijas punktiņi 7. un 19. ladā, trīs punktiņi 12. un 24. ladā. Ģitāras grifs izgatavots no oša koka – kādreiz tas bija vecs galds. Versiju par šo ģitāru tepat Latvijā ir izgatavojis arī ģitāru meistars Andris Apīnis un rakstu par to varat atrast šeit!

 

 

 

 

  • Reply

    Draugiem lietotājs

    11 04 2015

    Un korpuss, skaņas noņēmēji, unikālās slēgumu iespējas…? Solokarjera?

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Draugiem.lv pase