Meklējot iedvesmu, vai vienkārši atpūtinot pirkstus no ģitāras, ir vērts paskatīties kādu izklaidējošu un vienlīdz arī noderīgu filmu, un garie rudens vakari tam ir piemēroti vēl jo vairāk. Tad nu gatavojoties nedēļas nogalei, kad visiem ir mazliet vairāk brīvā laika, mēs ierosinam noskatīties kādu vai kādas no šīm filmām par mūziku. Filmu par mūzku ir ļoti daudz, ieskaitot dokumentālās filmas un koncertfilmas, bet šim sarakstam izvēlētas ir mākslas filmas, kas parāda mūziķa dzīvi, kā izaugsmi par karjeras un slavas kāpnēm, tā arī ikdienu grupas sastāvā un dažādās citās situācijās.

CROSSROADS (1986)

Crossroads 1986 filmas plakāts

“Krustceles” ir stāsts par zēnu, kurš vēlējās kļūt par izcilu blūza ģitāristu un atrast pazudušu dziesmu, tādēļ kopā ar kādu virtuozu, mutes ermoņiku spēlētāju ceļo uz ASV blūza dzimteni. Šo dēvē par labāko filmu ģitāristiem, tur ir blūza vēsture, iespaidīgas ģitāru partijas un protams grandiozais fināls ģitāru duelis starp galvenās lomas atveidotāju Ralph Macchio un Steve Vai.

Steve Vai un Ralph Macchio ģitāru duelis

Interesanti, ka šis “duelis”, kas kļuva par leģendārāko vietu filmā, sākumā nemaz nebija ierakstīts scenārijā, bet gan filmēšanas laikā, kad galvenās lomas atveidotājs redzēja mūziķu, kas bija nolīgti ģitāru partiju iespēlēšanai, “džemošanu” vietējā bārā, ierosināja, ka vajadzētu fināla ainu, kurā ģitāristi sacenšas, gluži kā bokseri, un tas arī tika īstenots.

THE BLUES BROTHERS (1980)

The Blues Brothers (1980) filmas plakāts

Filma ir par diviem brāļiem, ko atveido Džons Beluši un Dens Ekroids, kas nolēmuši savākt piecus tūkstošus dolāru, lai glābtu katoļu bērnu namu, kurā paši uzaugusi. Mērķa sasniegšanai, tiek apvienota vecā mūzikas grupa un viņi dodas turnejā. Viss, protams, neiet kā plānots un grupa saceļ pamatīgu traci Čikāgā un citos rietumu štatos. Režisors filmu padarījis vēl baudāmāku ar izcilajiem ritma un blūza pārstāvjiem kā Aretu Frenklinu, Džeimsu Braunu un Reju Čārlzu. Filma ir piepildīta ar vienreizējām muzikālām epizodēm, bet netrūkst arī “asā sižeta” elementu.

THIS IS SPINAL TAP (1984)

Komēdija par it kā eksistējošu grupu  un tās ikdienu, kas atspoguļo mūziķu ikdienu un rūpes citam par citu. Lai saprastu šo filmu, tev nav jābūt mūziķim pašam, bet ik viens, kas jebkad ir spēlējis grupā, atzīs, ka tas viss patiešām arī notiek. Ar vienu reizi esot par maz, lai šo filmu uztvertu pilnīgi, jo sākumā tiek palaista garām, gandrīz vai, puse joku. Tā ir roka dokumentālā filma – parodija, kas nav par konkrētu grupu, bet gan par visu uzbūvi un sadzīvi starp tās dalībniekiem, citiem vārdiem sakot, ko sagaidīt no strādāšanas ar grupu. Grupa ir it kā eksistējoša, jo kad tika radīts scenārijs un uzņemta filma, šāda grupa neeksistēja, bet pēc filmas panākumiem 3 aktieri, kas tēloja grupas dalībniekus, uzsāka karjeru iejūtoties šajās lomās, tika izdoti albumi, sniegti koncerti un intervijas, viņi pat devās turnejā. Interesants fakts par filmu ir tas, ka lielākā daļa no tekstiem ir improvizēti, visi 4 galvenie varoņi vēlējās būt minēti, kopā ar scenārija autoriem, jo tekstus viņi esot izdomājuši paši, bet šī prasība tika noraidīta.

ROCK STAR (2001)

Rock Star (2001) filmas plakāts

Šī filma ir par sapņiem, kas piepildās un stāsts par to kā slava nodara cilvēka dzīvei. Galvenās lomas atveidotājs Mark Wahlberg piedzīvo vienreizēju iespēju – kļūt par savas visu laiku mīļākās grupas jauno solistu. Filmā attēlota izdomāta grupa “Steel Dragon”, kas spēlē astoņdemito gadu hard rock. Lai gan, tiek uzskatīts, ka šī filma iemieso pilnīgi visus rokenrola stereotipus un urbānās leģendas, liels iemesls noskatīties šo filmu ir tās skaņu ceļiņi, kurus iespēlējis Zakk Whylde.

SCHOOL OF ROCK (2004)

School of Rock (2004) filmas plakāts

Kad rokenrola entuziasts un galvenās lomas atveidotājs Jack Black, tiek izslēgts no viņa rokgrupas un viņam nākas meklēt īstu darbu, viņš kļūst par privātās pamatskolas skolotāju un no savas klases izveido jaunu grupu, lai piedalītos grupu dueļos un varētu uzvarēt savu veco grupu. Ir amizanti redzēt kā galvenais varonis cenšas izskaidrot rokenrola terminus pamatskolniekiem, kuriem viss ko viņi ir redzējuši un dzirdējuši ir vienīgi popkultūra un tās produkti. Kopīgi izstrādājot šo skolas projektu, ieguvēji ir visi, bērniem tiek paplašināts redzesloks, bet pasniedzējs saprot, ka mūzika varētu nebūt viņa vienīgā aizraušanās.

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Draugiem.lv pase