Esam vairākas reizes saņēmuši vēstules no lasītājiem ar jautājumiem kā “Draugs man ieteica nomainīt stīgas uz neilona, jo pirkstiem būs patīkamāka sajūta spēlējot. Esmu iegādājies neilona stīgas un tagad interesējos – kā tās uzlikt?”  vai “Man labāk patīk dzelzs stīgu ģitāras skaņas labāk nekā manas neilona ģitāras stīgu. Vai es varu uz savas klasiskās ģitāras uzlikt dzelzs stīgas?”  Šajā rakstiņā mēs atbildēsim uz šiem jautājumiem.

Galvenais, kas analoģiski ir jāsaprot – lai arī džipam var uzlikt sporta auto riepas un otrādi, to visbiežāk nav nepieciešams un nedrīkst darīt.

1. Neilona stīgas uz dzelzs stīgu ģitāras?

Atslēgas vārds šajā jautājumā ir “dzelzs stīgu ģitāra“. Lai arī  neilona stīgas ir pļurzainākas ar zemāku spriegumu  un to diametrs ir lielāks, kas liek domāt, ka spēlēt ir “vieglāk”, ir vairāki faktori, kas nosaka par nepareizu likt neilona stīgas uz dzelzs stīgu ģitāras un otrādi. Primārais iemesls ir atšķirības starp neilonu stīgu (klasisko ģitāru) un dzelzs stīgu (western/dreadnought) ģitārām:

  1. Augšējais Slieksnītis (The Nut – daļa no ģitāras augšējā gala, kas satur stīgas) – stīgām paredzētās rievas ir šaurākas uz dzelzs stīgu ģitārām būtu nepieciešams tās paplašināt vai arī mainīt visu slieksnīti. Jāņem vērā arī fakts, ka slieksnīša augstums neilona stīgu ģitārām ir augstāks. 
  2. Apakšējais Slieksnītis (The Saddle – apakšējā ģitāras daļa, uz kuras balstās stīgas) – izliekts dzelzs stīgu ģitārām un taisns klasiskajām. Tiem ir jāatšķirās tāpēc, ka stīgu diametrs, spriegums, garums un augstums virs pirkstu plaknes (fingerboard)  ietekmē to spēlēšanu precīzā skaņojumā, kas nozīmē, ka visa pārējā ģitāras konstrukcija kā skalas garums, grifa izliekums un rādiuss ir pakārtots stīgu veidam. 

 2. Dzelzs stīgas uz neilona stīgu ģitāras?

Šī darbība var būt bīstama jūsu ģitārai. Kā jau minējām, dzelzs un neilona stīgu ģitārām ir dažādas konstrukcijas. Lai panāktu labāko to skanējumu, tiek meklēts balanss starp stīgu spriegumu (spēcīgumu) un elastīgumu.

  • Tā kā neilona stīgas ir ar zemāku spriegumu, tad ģitāras virsma ir būvēta plānāka un iekšējās korpusu saturošās ribas (braces) ir vieglākas, kas ļauj instrumentam vairāk vibrēt, dodot labāku skaļumu. Papildus spiediens, ko radītu dzelzs stīgas, spētu pacelt ģitāras virsmu vai pat noraut ģitāras tiltiņu.
  • Lielākajai daļai neilona stīgu ģitāru nav iebūvētas grifa izliekuma regulējošas ierīces (grifa stienis – truss rod) kā tas ir dzelzs stīgu ģitārām. Tas liks grifam izliekties tā, ka palielināsies stīgu attālums no ladām veidā, kas krietni apgrūtinās spēlēšanu.
  • Ģitāru kolkas (ierīces, uz kurām uztinās stīgas un ar kurām skaņo ģitāru) arī atšķirās. Neilona stīgu ģitārām tās parasti ir veidotas no plastmasas, kas ilgtermiņā neizturētu dzelzs stīgu radīto spiedienu. Tās vienkārši var salūzt.

Protams, ka ir redzēti gadījumi, kad stīgu maiņa starp dažādiem instrumentiem strādā (reti un tikai ģitārām ar īpašām modifikācijām).

Mēs iesakām lietot stīgas atbilstoši ģitāru veidam –  un tad viss ies smērēts kā pa stīgu!

  • Reply

    FenderStrat

    18 05 2012

    Forši

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Draugiem.lv pase