Čau! Šodien vēlamies jums parādīt kādu interesantu instrumentu – Microtonal Guitar jeb mikrotoņu ģitāra. Šī ģitāra ieguva pirmo vietu 2014 Margaret Guthman Mūzikas instrumentu izstādē. Uz tās grifa ir speciālas iedobes, kurās var iestiprināt papildu papildu ladas. Šīs ladas var bīdīt, lai novietotu ladas vēlamajā pozīcijā. Varētu rasties jautājums, kam tas ir vajadzīgs un vai tad ar tradicionālo ladu skaitu ģitārai nepietiek.

Kas īsti ir , kam tā ir paredzēta un kādu mūziku ar to spēlē – to apskatīsim šajā rakstā.

Rietumu klasiskās mūzikas standartos tiek izmantota sistēma, kurā oktāva tiek sadalīta 12 pustoņos. Uz ģitāras grifa katra lada ir pustoņa attālumā cita no citas. Tāpat arī klavieru taustiņi ir sadalīti pa pustoņiem. Termins mikrotonis tiek lietots, lai apzīmētu intervālu, kas ir mazāks nekā pustonis. Piemēram, meksikāņu komponists Džulians Karillo (Julian Carrillo) oktāvu sadalīja 96 toņos, bet Aloizs Haba (Alois Haba) 24 toņos.

Arī līdz šim daudzi ģitāristi un komponisti ir izmēģinājuši dažādas metodes, lai ar klasisko ģitāru varētu nospēlēt mikrotoņus.

  1. Bezladu ģitāra – nav ladu, tātad skanējums netiek ierobežots, taču tembrs bezladu ģitārai ir daudz citādāks. Par bezladu ģitārām vairāk esam rakstījuši šeit.
  2. Nelielas ladas starp ierastajām ladām. Ir nelielas ladas, kuras iespējams piestiprināt pie grifa, lai “spēlētu starp ladām”. Šādu variantu izmanto, piemēram, tāds ģitārists kā Džons Šnaiders (John Schneider). Šajāgadījumā šīs papildu ladas ir fiksētas un tās nevar pārvietot pa grifu.
  3. Ģitāras ar pārvietojamām ladām. Sākotnēji tās tika radītas, lai novērstu intonācijas problēmas ģitārām ar fiksētām ladām. Tomēr daži ģitāristi šīs ģitāras izmantoja, lai spēlētu mūziku, kurā ir mikrotoņi.

Kā šāda ģitāra izklausās darbībā, varam paklausīties video

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Draugiem.lv pase