Čau ģitāristi un ģitārdraugi! Šodienas tēmu veltām ģitāru somām. Kā zināms, gadās reizes, kad ģitāru jānes ārā no mājas, lai uzspēlētu nodarbībās, pasākumos, mēģinājumos, ballītēs, utt. Tad nu rodas jautājums – kāda soma varētu būt vislabākā un ar ko tās vispār atšķiras?

Mīkstā soma

Mīkstās somas ir vienas no visbiežāk sastopamajām izvēlēm. Šādas somas var būt dažādas – gan plānas, kas gitāru ļauj tikai pārnēsāt, gan arī ar pamatīgāku polsterējumu, kas ģitāru aizsargā gan no apkārtējās vides temperatūras, gan no nelieliem triecieniem. Šādas somas nav dārgas – sākot ar 10€ par vienkāršām, plānām somām, līdz 40€ par pamatīgām, polsterētām, ērtām somām ar dažādām kabatām. Šādas somas parasti pārnēsā uz muguras. Jāatceras, ka mīkstās somas nenodrošina lielu ģitāras aizsardzību pret, piemēram, kritieniem, vai pamatīgākiem triecieniem. Mīkstajām somām parasti mēdz būt speciāli nodalījumi notīm un aksesuāriem, kas parasti izvietoti somas ārpusē – jo vairāk šādu nodalījumu, jo labāk, jo prakse rāda, ka ģitāras somā liekam iekšā vēl daudz un dažādas lietas, neskaitot pašu ģitāru (vads, notis, kapo, mediatori, skaņotājs). Tāpat jāpievērš uzmanība arī tam, cik ērta ir soma – vai lences nespiež, ir ērtas, regulējamas, kā arī vai pati soma nespiež muguru.

Mīkstā soma

Cietā soma (čehols, keiss, futrālis)

Cieto somu, sauktu arī par čeholu, keisu vai futrāli, izvēlas cilvēki, kas vēlas maksimāli pasargāt savu instrumentu. Somai ir cieta ārpuse, parasti no stikla šķiedras, koka vai plastmasas, kā arī mīksta, polsterēta iekšpuse. Formas var būt dažādas – gan taisnstūrveida, gan forma, kas atgādina ģitāru. Šādā somā ģitāra ieguļas tai speciāli paredzētā vietā, tātad, ir droši nostiprināta pārnēsāšanas laikā – nekas nevar saskrāpēties vai atdauzīties. Šāda soma ģitāru pasargā no triecieniem, bet to ir neērtāk pārnēsāt – šo vairs neliekam uz muguras, bet nesam rokā – kā arī tā ir smagāka. Šādas somas cena ir vidēji ap 60 – 130€. Ja runājam par atvēlēto vietu papildus aksesuāriem, tad taisnstūrveida somā noteikti varēs ielikt vairāk, nekā ģitāras formas somā, ja prātīgi izmantosim atvēlētos nodalījumus. Ģitāras formas cietajā somā jau jāsāk iespringt, ja līdzi jāiepako vads, ģitāras siksna un skaņotājs.

3D Flight Cases

Cietās un mīkstas somas hibrīds

Būtībā nosaukums jau pasaka priekšā to, kas tas tāds ir – kaut kas starp cieto un mīksto somu. No abiem somu veidiem paņemtas labākās īpašības – viegls, bet izturīgs materiāls somas ārpusē, bet izturīgs un aizsargājošs apvalks iekšpusē. Šādu somu ir vieglāk pārnēsāt – līdzīgi, kā mīksto somu. Pēc formas – gluži tāpat, kā cietajām somām, var būt taisnstūra forma, vai tāda, kas atgādina ģitāru. Šāds variants ir ideāls tiem, kas daudz ceļo ar ģitāru un grib savu instrumentu pasargāt, kā arī justies ērti. Šādām somām kabatas aksesuāriem var atrasties kā iekšpusē, tā arī ārpusē – varianti ir visdažādākie – gan ērti, gan ne tik ērti. Cenu ziņā šīs somas tomēr vairāk pietuvinās cieto somu cenām.

Hibrīda ģitāras soma

Ģitāras soma pārvadāšanai lidmašīnās

Lidmašīnas soma ģitārai ir speciāli paredzēta tieši pārlidojumiem. Šīs somas ir smagas un neērtas ikdienas lietošanā, bet ļoti labas tieši ģitāras pārvadāšanai lidmašīnā, jo pamatīgi pasargā instrumentu, kad tas atrodas lidmašīnas bagāžas nodalījumā. Būtībā noder ne tikai lidmašīnās, bet arī tad, ja ģitāra bieži jāpārvadā ar jebkādu transportu. Runājot par nodalījumiem dažādiem aksesuāriem – vietas būs pamaz.  Šādas somas jau maksā vidēji ap 200€.

Limašīnas ģitāras soma

Speciālās somas

Ir somas, kas paredzētas kādam konkrētam ģitāras modelim. Ir ģitāras ar īpašu korpusa formu, kurai tad arī attiecīgi vajadzīga īpaša soma, jo kurā katrā šādu ģitāru ielikt nevar. Šādas ģitāras ir, piemēram, Gibson Flying V, vai Explorer modeļi. Šādas speciālās somas pieejamas visdažādākajās variācijās – gan kā cietās somas, gan kā mīkstās somas. Cenu diapazons – ļoti dažāds, jo pašas somas arī ir visdažādākās. Tas pats arī runājot par papildu nodalījumiem – atkarīgs no konkrētā modeļa, bet vispār visbiežāk aksesuāriem nav atvēlēts daudz vietas. Speciālā ģitāras soma Flying V

Kuru somu ikdienā Tu izmanto savas iemīļotās ģitāras transportēšanai?

View Results

Loading ... Loading ...

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Draugiem.lv pase