baitarČau! Pirms kāda laika stāstījām jums par kompāniju Eureka Sound un tās vienkāršo, bet noderīgo izgudrojumu, ar kuru akustiskajai ģitārai ir iespējams pievienot elektriskās ģitāras Single-Coil skaņas noņēmēju. Šoreiz, kā solījām, pastāstīsim par citu Eureka Sound izgudrojumu – basa un ģitāras apvienojumiem Baitar un Buitar.

Baitar un Buitar nebūt nav vienīgie instrumenti, kur tiek izmantots koncepts – ģitāras un basa apvienojums. Pirms kāda laika jau rakstījām par ko līdzīgu – skaņas noņēmējiem A Little Thunder, ar kuriem ir iespējams iegūt ģitāras un basa skanējumu vienlaicīgi. Galvenā atšķirība ir tā, ka A Little Thunder gadījumā ģitāras piektā un sestā stīga izklausās tā, ka tiktu spēlēs bass, bet ģitārai tiek izmantotas standarta ģitāras stīgas un visu darbu dara skaņas noņēmējs.  Baitar un Buitar gadījumā ģitārai patiešām ir arī basa ģitāras stīgas, kas skan, kā bass, arī tad, ja ģitāra nekur nav pieslēgta. (Buitar ir viena basa stīga un Baitar – divas basa stīgas.) Šobrīd ir iznākušas jau otrās paaudzes Baitar un Buitar ģitāras. Tad nu paskatīsimies uz tām tuvāk.

Ģitāras tiek spēlētas kā standarta sešu stīgu ģitāras ar 25.5 collu skalas garumu. Skaņojums saglabājas ierakstais EADGBE. Tas nozīmē, ka visas akordu formas var tik izmantotas, kā jau ierasts. Atšķirība ir tā, ka ir iegūta viena papildus oktāva. Varētu šķist – kas tad te tik īpašs? Vai tad es savai elektriskajai ģitārai nevaru uzlikt basa stīgu? Pirmkārt jau basa stīgu nevarēs ielikt standarta skaņojamajā tapiņā. Otrkārt – ģitāra nevarētu novadīt basa stīgas skaņu uz atsevišķu kanālu. Ja kādreiz esi dalījies ar savu ģitāras pastiprinātāju ar grupas basistu, tad saproti, kāpēc ir laba doma šos signālus nodalīt un novadīt basa signālu uz basa pastiprinātāju un ģitāras signālu uz ģitāras pastiprinātāju.

 buitarKā basa stīga var izklausīties pēc basa, ja skalas garums ir 25.5 collas? Triks ir tāds, ka tiek izmantotas 5 stīgu basa ģitāras stīgas. Citiem vārdiem, resnākā E stīga Buitar vai Baitar ir diametrā tik pat liela, cik piecstīgu basa ģitāras B stīga. Parasti basa ģitārām ir 34 collu skalas garums, kas nozīmē, ka, nospiežot B stīgu piektajā ladā un iegūstot E noti, stīgas garums tajā brīdī ir gandrīz tieši 25.5 collas – tikpat, cik Buitar un Baitar pilns skalas garums. 

Varētu rasties arī jautājums, cik tad grūti ir spēlēt basu un ģitāru reizē, un vai tas vispār ir iespējams. Atbilde ir tāda, ka jā – to var spēlēt reizē (piemēri redzami arī video zemāk). Protams, ka nevarēsi uzreiz nospēlēt jebkuras dziesmas basa partiju un ģitāras partiju reizē, bet tāds arī nav mērķis. Mērķis ir nodrošināt veidu, kā paplašināt viegli spēlējama instrumenta frekvenču spektru. Šāds instruments varētu noderēt, piemēram:
  • solo izpildītajam, vai duetam, kas vēlētos arī basa skanējumu;
  • basģitāristam, kas spēlē trīs cilvēku grupā (bass, bungas, soloģitāra), lai varētu piespēlēt ritma ģitāru;
  • ģitāristam, kas vienkārši vēlas ļoti zemu skanējumu – tas ir populāri metālā, kur izmanti 7 un 8 stīgu ģitāras;
  • komponistam, kas, rakstot dziesmu, vēlas dzirdēt vairāk;
  • ģitāristam, kuru vienkārši iedvesmo viss jaunais.

Paklausies, kā šīs ģitāras skan!

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Draugiem.lv pase